Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 594 - 22.05. - 02.07.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Bilardocular arasında

Dünyanın en büyük snooker turnuvalarından Betway UK Championship onlarca ülkeden 128 sporcunun katılımıyla gerçekleştirildi.

Haber/Yorum: Kerem SALTUK (Stuttgart)  
Resim galerisi için tıklayın
İzmir Atatürk Lisesi'nde okuduğum yıllarda sınıf arkadaşlarımla fırsat buldukça Karşıyaka'daki Semih Saygıner Bilardo Salonu'nda üç ya da dört top bilardo oynardık. O yıllarda Türkiye'de Amerikan bilardo masaları vardı ama snooker bilardo masalarını henüz gören, bu sporun kurallarını bilenler yok denecek kadar azdı. Günümüzde Eurosport kanalının canlı verdiği uluslararası snooker turnuvalarının da etkisi ile bu sporu tanıyan, seven bilardocuların sayısı hızla çoğalıyor. Türkiye Bilardo Federasyonu her yıl İstanbul'da Türkiye Snooker Şampiyonası düzenliyor. Almanya'da da her yıl Şubat ayında düzenlenen Berlin Masters en ünlü profesyonel bilardocuların katıldığı çok önemli bir turnuva olarak biliniyor.

İlk olarak 16'nci yüzyılda İngiltere'de oynanan salon sporu snooker günümüzde tüm dünyada tanınıyor. 2024 yılında Paris'te düzenlenecek olan olimpiyatlara snooker da dahil edilecek.

Her profesyonel snooker sporcusunun kazanmayı hayal ettiği, birincinin 200 bin Euro, ikincinin 100 bin Euro ödül kazandığı Betway UK Championship her yıl Aralık ayında İngiltere'nin York kentinde düzenleniyor. Bu turnuvayı yerinde izlemek, her biri bilardo sayesinde milyonlarca Euro kazanmış ünlü sporcuların fotoğraflarını çekmek hayalimdi ve bunu gerçekleştirdim. Önce trenle Stuttgart'tan Baden Baden'a gittim, oradan ekonomik bir uçakla İngiltere'ye uçtum.

Bu yıl 18 Çinli snooker sporcusunun da katıldığı turnuvayı saat farkına rağmen Çin'de milyonlarca kişi canlı olarak televizyonardan, bilgisayarlardan izliyorlar. İlginin bu kadar yüksek olması ve reklam potansiyeli nedeniyle turnuvanın sponsorluğunda Çinli firmaların da ismi yer alıyor. Çin'in yanı sıra Tayland, Malezya, Pakistan, İran, Almanya ve Polonya'dan da sporcuların katıldığı turnuvada bu yıl çeyrek finale kalan 8 sporcu da İngiltere Krallığındaki ülkelerden oldu. Bu turnuvayı 7. defa kazanan İngiliz sporcusu Ronnie O'Sullivan böylece yeni bir rekorun da sahibi oldu.

Genç yaşlarda snooker sporu ile ayakta kalan Ronnie O'sullivan'ın babası bir bar kavgasında bıçakla adam öldürmekten 18 yıl hapis cezası aldı. Bunun bir yıl ardından annesi vergileri düzenli ödememek suçu ile bir yıl hapis cezasına çarptırıldı. Küçük kız kardeşine bakmak zorunda kalan Ronnie'ye babası, "Sen bizi düşünme, ne olursa olsun çalış, sen bir gün snooker'da dünya şampiyonu olacaksın," dedi ve bu gerçekleşti.

Zorluk dolu hayatını kitap olarak yazan Ronnie O'Sullivan'ın Türkiye'deki hayranlarından birisi de emekli bir doktor olan annem. Kozbeyli Foça'da zeytinlik evlerinde ne zaman Ronnie'nin katıldığı bir turnuva olsa televizyon başına geçip babamla beraber heyecanla onun rengarenk topları tek tek deliklere pot yapısını izliyorlar. Bu yıl York'taki turnuvada onu izlerken televizyonda beni de gördüler. Çünkü Ronnie bir vuruşuna hazırlanırken benim fotoğraf makinemi fazla hareket ettirmemden rahatsız olmuş. Hakem yanıma gelip vuruşlar sırasında hiç kıpırdamamam gerektiğini söyledi. Onun konsantrasyonununu bozmamak için heykel gibi durdum bu uyarı üzerine.

York'taki UK Championship dünya şampiyonasının ardından en önemli ikinci snooker turnuvası. Orada bir arzum da Ronnie'nin hayatını anlattığı kitabı annemin ismine imzalatmaktı. Bu en güzel yeni yıl hediyesi olurdu. Fakat mümkün olmadı. Basın toplantısına katıldığım Ronnie O'Sullivan toplantı ardından jet gibi ayrıldı salondan. Ona boşuna "Rocket" yani roket lakabı verilmemiş.

Fotograf altı olarak ek bilgiler:
Avustralya'dan İran'a, Tayland'tan İskoçya'ya, Çin'den İrlanda'ya kadar onlarca ülkeden 128 snooker sporcusunun mücadele ettiği UK Championship her yıl Aralık ayında düzenleniyor.

Bu turnuvayı 7. defa kazanarak yeni bir rekor sahibi olan Ronnie O'Sullivan bilardo kariyeri ile şimdiye kadar 30 milyon Euro gelir elde etti.

Bu turnuvayı akredite olarak yerinde takip eden Stuttgartlı basın fotoğrafcısı Kerem Saltuk 7 defa dünya şampiyonu olan İskoçyalı efsane sporcu Stephen Hendry ile de tanışma şansı buldu.
Teilen
2019-01/01-Sayı-577
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN