Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 594 - 22.05. - 02.07.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Almanya'da taşkömürü madenciliği sona eriyor

Almanya'nın çalışır vaziyetteki son maden kuyusu tarihi bir gün yaşandı. Bottrop'taki madenden son kez taşkömürü çıkartıldı.

 
Resim galerisi için tıklayın
Almanya'nın son taşkömürü madenine hüzünlü veda
Almanya'daki taşkömürü madenleri kapandı. Bottrop'taki, Almanya'nın kalkınmasını borçlu olduğu taşkömürüne veda töreninde Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'e madenciler tarafından sembolik anlamda bir adet taşkömürü hediye edildi. Almanya'nın işler vaziyetteki son maden kuyusu Bottrop'ta bulunuyordu.

Taşkömürü madenciliğine son verilmesi 2007 yılında Federal Hükümet ile madenlerin bulunduğu Kuzey Ren-Vestfalya Saarland eyalet hükümetleri ile madencilik sendikası arasında kararlaştırılmıştı. O tarihte Alman taşkömürü madenlerinde 33 bin kişi çalışıyordu. Madenci sayısı geçen yıl 3 bin 500'e düşmüştü. Kapsamlı erken emeklilik uygulaması sayesinde madencilik branşının tasfiyesi sırasında kimse işten çıkarılmadı. Almanya'daki birinci nesil Türk işçilerinin en yoğun olarak çalıştıkları işyerlerinin arasında taşkömürü madenleri de bulunuyordu.

Alman taşkömürü rekabet gücünü çoktan kaybetmişti. Dünya fiyatıyla rekabet edebilmesi için maden işletmelerine yılda 1 milyar euro sübvansiyon ödenmekteydi. Devlet ve eyalet yönetimleri 1996 yılından bu yana fiyat ve tasfiye sübvansiyonları için işletmelere toplam 61 milyar euro ödedi.

Taşkömürü artık dışardan gelecek
Almanya'nın son maden kuyusunun bulunduğu Bottrop'taki töreni Eyalet başbakanı Armin Laschett ve Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker de katıldı. Juncker kömürün Avrupa'nın birleşme sürecinde oynadığı rolü öne çıkaran bir konuşma yaptı. 1951 yılında Almanya, Fransa, İtalya ve Benelüks devletleri arasında madencilik ve demir-çelik endüstrilerinin Avrupa'nın ortak denetimine bağlanması kararlaştırılmıştı. Avrupa Kömür-Çelik Birliği ile günümüzdeki Avrupa Birliği'nin temeli atılmış oluyordu.

Taşkömürüne veda töreninde madenciler son kez çıkardıkları kömürü cumhurbaşkanına hediye ettikten sonra Ruhr Kömür İşletmeleri Korosu ‘madenciler marşını' okudu. Maden ocağındaki törene 500 dolayında davetli katdı.

Son maden ocağının faaliyetine son verilmesi Almanya'daki taşkömürü kullanımının sona ermesi anlamına gelmiyor. Elektrik santralleriyle çelik üretiminde bundan böyle sadece ithal kömür kullanılacak. Önümüzdeki yıllarda taşkömürünün elektrik üretimindeki payının ne kadar olacağı Berlin'de çalışmalarını sürdüren Kömür Komisyonu'nun alacağı kararla belirlenecek. 2018 yılında taşkömürünün Almanya'nın elektrik üretimindeki payı yüzde 13 olmuştu.
Teilen
2019-01/01-Sayı-577
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN