Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 597 - 10.09. - 01.10.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Nitelikli iş gücünün ülkeye gelmesi için engeller azaltılacak

Alman hükümeti, nitelikli iş gücünün ülkeye gelmesini kolaylaştıracak yasa tasarısını kabul etti.

AA (Berlin) 
Alman hükümeti, nitelikli iş gücünün ülkeye gelmesinin önündeki engelleri azaltacak yasa tasarısını kabul etti.

Basın ve Enformasyon Dairesinden yapılan açıklamada, Başbakan Angela Merkel başkanlığında toplanan bakanlar kurulunun, nitelikli iş gücünün ülkeye gelmesi için engellerin azaltılmasını kararlaştırdığı ve bu yönde hazırlanan yasa tasarısını kabul ettiği belirtildi.

Federal Meclis’in onayına sunulması beklenen tasarıya göre Avrupa Birliği’ne (AB) üye olmayan ülkelerden nitelikli iş gücünün Almanya gelmesi teşvik edilecek.

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Çalışma Bakanı Hubertus Heil ve Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier ile Berlin'de düzenlediği basın toplantısında, yasa tasarının ana hatlarının iki ay önce açıklandığını söyledi.

Seehofer, "Alman ekonomisinin nitelikli iş gücüne ihtiyaç duyduğunu biliyoruz." dedi.

Tasarının, AB üyesi olmayan ülkelerdeki meslek sahibi nitelikli kişilere, Almanya’da istihdam fırsatlarını arama yolunu açacağını belirten Seehofer, buna göre AB ülkeleri dışından meslek sahibi nitelikli kişilerin, istihdam fırsatları aramak için 6 aylığına ülkeye gelebileceğini söyledi.

Seehofer, iltica hakkı reddedilen ancak çeşitli sebeplerden dolayı sınır dışı edilemeyen kişilerin de belirli şartları yerine getirmeleri durumunda çalışabileceklerini ve Almanya'da oturma izni verilebileceğini ifade etti.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Altmaier ise tasarının yasallaşmasının ulusal ve ekonomik çıkarlar için önemli olduğunu söyledi.

Bu düzenlemeyle, ülke ekonomisinin 0,5 veya 1 puan ek büyüme göstereceğini tahmin ettiğini ifade eden Altmaier, ülkeye Almanca bilen ve meslek sahibi insanların gelmesinin sağlanacağını kaydetti.

Altmaier, nitelikli iş gücünün ülkeye gelmesi konusundaki işlemlerin, mümkün olduğunca az bürokrasiyle yapılmasının hedeflendiğini dile getirdi.

Çalışma Bakanı Heil de, Almanya’da çok sayıda şirketin çalışacak eleman aradığını belirterek, eleman eksikliğinin Alman ekonomisinin büyümesini frenlediğini söyledi. Düzenlemenin "Davet eden bir yasa olacağını" kaydeden Heil, tasarının meclis sürecinden geçmesinin 6-7 ay alabileceğini ifade etti.
Teilen
2019-01/01-Sayı-577
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN