Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 580 - 04.04. - 06.05.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Ankara'da düzenlen seminerde biraraya geldiler

Baden-Württemberg Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Eyalet Kadın Kolu Organizesi altında, Eyalet Birliği Württemberg, Stuttgart Din ateşeliğinin ve Federal Kadınlar Kolunun desteği ile derneklerin kadın Kolu temsilcileri Ankara hizmet içi eğitim ve Kültür seminerinde bir araya geldi. DİTİB Basın Bürosu'ndan gelen bilgilendirimeyi aşağıda sunuyoruz:

 
Resim galerisi için tıklayın
Programa Baden-Württemberg Eyalet Birliği Başkanı İsmet Harbi ve Eyalet Kadın Kolları Başkanı Aysun Pekal‘ın açılış konuşmaları ile start verildi.

Cemiyetlerin gelişmesinde kadının önemine değinen İsmet Harbi her cemiyette kadın kollarının gönüllü kahramanlar olduğunu ve kadın faaliyetleri cemiyetlerin her anlamda sağlam bir temel sağlamakta olduğunu vurguladı.

Aysun Pekal yaptığı açılış konuşmasında cami derneklerinde fahri olarak görev üstlenen kadınların yapmış oldukları çalışmaların önemine değindi.

Pekal „Cemiyetlerimizde hiç bir menfaat beklemeden topluma hizmet etme adına fedakarca ve kendi özel hayatını arka plana atan kadınlarımıza nekadar teşekkür etsek azdır“ dedi.

Progam öncesi oluşmasında ve program boyunca eşlik eden Diyanet işleri başkanlığının görevlendirdiği Nasuh Aydemir hoca da grubu karşılayarak hoşgeldiniz konuşmasında ve program boyunca göstermiş olduğu emeklerinden dolayı grubun hiç sorun yaşamadan eğitim ve kültür programı gerçekleşti.

Seminerin ilk gününde Hacı Bayram Veli Camisinde güzel bir manevi organizasyonla yoğun bir programma start verildi. T.C. Stuttgart Din Ateşesi Musa Uzun hocanın birlik ve beraberlik içerisinde uyumlu çalışmanın önemine değinen konuşmasının ardından grubun ilk durağı Diyanet İşleri Başkanlığı oldu.

Diyanet İşleri Başkan Vekili Burhan işliyen grubu makamında kabul ederek kendilerine sıcak bir karşılama ve İslam'da kadın adlı bir program sundu.

Ardından grup Türkiye Diyanet Vakfı'nı ziyaret ederek burada Almanya Diyanet İşleri Türk İslam Birliği din hizmetleri müşaviri Kazım Türkmen‘in yapmış olduğu kabul ve sunuma katıldı. Kazim Türkmen Camiler, çocuk, kadın, erkek, büyük, fakir ve zengin demeden toplumun bütün kesimlerini ibadette bir araya topladığı gibi başka sosyal faaliyetlerde de bir araya topladığını ifade ederek „siz birbirinizi sevip desteklemek zorundasınız“ diyerek sağlam bir toplum için her zaman birbirmizi sevmemiz gerektiğini ve hoş görüyle yaklaşmamıza da değindi.

Grup daha sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi Kurtuluş ve Cumhuriyet Müzeleri olmak üzere son olarak da Anıtkabir'i ziyaret etti.

Kagemde düzenlenen Seminerde Ditib Federal Kadınlar Kolu Başkanı Neşe Bıçakcı, ‘Kadın Konseylerine katılım ve sosyal çalışmalar‘ konulu bir sunum yaptı. Bıçakcı, kadının sadece aile ile var olmadığını, her şeyden evvel insan ve birey olduğunu unutmamak gerektiğini hatırlattı ardından Nurten Afat Kadın çalışmalarında ki imkanları ve beklentileri hakkında sunum yaparak konunun önemini vurguladı.

Ziyaretin ardından Yurtdışı Türkler ve akrabalar topluluğu davetine katılarak burada yurt dışında yapılabilir projeleri yerinde görme imkanına sahip oldular.

Akşam üzeri millet Camisi'nde kılınan Akşam namaz ile program sona erdi.

Ertesi gün Hacı Bayram Veli Camii'nde kılınan sabah namazının ardından Grup hızlı trenle Konya'ya doğru yol aldı.

Konya ve Mevlana Ziyaret sırası kadınların toplum ve camide yerinin son derece önemli olduğunu vurgu yapan il Müftüsü Ahmet Pocanoğlu bu önemi Peygamber Efendimiz ve ashabı çok iyi bir şekilde gösterdiğini söyledi. Kadın, camiyi sevecek ve bilecek ki çocuğuna camiyi öğretsin. Bu nedenle toplumun tüm fertlerini eğitmek gerekiyor. Diğer bir deyişle toplum ve aileyi oluşturan çocuk, genç, yetişkin, yaşlı, kadın, erkek tüm bireyler camideki faaliyetlerin ve eğitimin hedef kitlesidir” dedi.

Ditib Württemberg Eyalet Birliği başkanı İsmet Harbi yapılan bu gezi ile birçok konuyu yerinde öğrendiklerini şahit ederek camilerimizin ve dinimizin yurt dışında yaşatılmasında en büyük etken rol oynayan kadınlarımızın böyle bir programa katılmalarını önemine vurgu yaptı ve programın hazırlanmasında büyük gayret gösterip öncülük yapan Eyalet kadın Birliği Başkanı Aysun Pekal ve yönetim kuruluna teşekkür etti.
Teilen
2018-12/01-Sayı-575
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN