Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 594 - 22.05. - 02.07.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Sturgeon: Brexit İskoçya'nın bağımsızlık davasını güçlendirdi

İskoçya bölgesel yönetimi Başbakanı Sturgeon, Brexit'in İskoçya'nın bağımsızlık davasını güçlendirdiğini ve zamanı geldiğinde İskoç halkının bağımsızlığı seçeceğinden şüphesi olmadığını söyledi.

AA (Londra) 
İskoçya Bölgesel Yönetimi Başbakanı Nicola Sturgeon, Brexit sürecinin ülkesinin bağımsızlık davasını güçlendirdiğini belirterek, "O gün gelecek ve geldiğinde de hiç şüphem yok İskoçya halkı bağımsızlığı seçecek." dedi.

İskoç parlamentosunda konuşan Sturgeon, İngiltere ile Avrupa Birliği (AB) arasında varılan Brexit anlaşmasını eleştirerek, anlaşmayla İskoçya'nın Kuzey İrlanda'ya nispetle rekabet gücünün azaltıldığını söyledi.

Sturgeon, "Brexit süreci İskoçya’da bağımsızlık davasını her geçen gün güçlendiriyor. O gün gelecek ve geldiğinde de hiç şüphem yok İskoçya halkı bağımsızlığı seçecek. Bu akademik veya soyut bir tartışma değil, İskoçya’daki istihdam ve yaşam standardı için gerçek sonuçları var. Biz burada konuştuğumuz esnada Muhafazakar Parti hükümeti çöküyor. Ülke genelinde insanlar, işleri ve yaşam standartları için endişeli." dedi.

Sturgeon, partisinin Brexit anlaşmasına parlamentoda ret oyu vereceğini de bildirdi. İskoçya'da 2014’te yapılan bağımsızlık referandumunda, yüzde 55'le İngiltere ile birlik içinde kalma kararı çıkmıştı. İskoçya'nın İngiltere'den ayrılması durumunda AB'den de ayrılmış olacağı şeklindeki propaganda etkili olmuştu.

Brexit referandumunda yüzde 62 oranında AB'de kalınmasından yana oy kullanılan İskoçya'da, ülke genelinde Brexit tarafının kazanmasının ardından bağımsızlık talepleri yeniden yükselmeye başlamıştı.

Ancak yeni referandum talebi İskoç Ulusal Partisinin 2017 erken seçiminde 21 milletvekili kaybetmesiyle geçici olarak askıya alınmıştı.

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda Londra'daki merkezi hükümetin yönettiği Birleşik Krallık çatısı altında yer alıyor.
Teilen
2018-12/01-Sayı-575
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN