Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 580 - 04.04. - 06.05.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

"Çocuklar cep telefonundan daha fazlasıdır""

Kinderschutzbund: Çocuklar cep telefonlarıyla oynamaktan çok daha fazlasını yapabilir.

 
Soru: Hareket ve oyun oynamak çocukların gelişiminde çok önemli bir yer taşıyor olmalı. Oğlum Ahmet 9 yaşında ve sürekli cep telefonunda oyun oynamak istiyor veya YouTube videyoları izlemek istiyor. Oyun parkları veya yüzme bile ilgisini çekmiyor. Anne olarak bunu önlemek için ne yapmam gerekiyor?

Cevap: Sevgili anne B. bu soruyu bana bir çok ebeveyn yönlendiriyor. Çok fazla çocuklar saatlerce cep telefonlarıyla vakit geçiriyor. Sadece çocuklar değil, cep telefonunu bir kez eline alan çocuklar, gençler ve yetişkinler için cep telefonundan vazgeçmek çok zor oluyor. Cep telefonu gerçek yaşama ait değil.

Çocukların iyi bir gelişimi için nelere ihtiyacı var? Çocukların herşeyde tecrübe edinmeye ihtiyacı var. Ormanın kokusu nasıldı? Bir ağacın ağırlığı nedir? Ormanda koşmak nasıl bir hisdir? Bu gibi tecrübeler çocuk gelişimi için çok çok önemli.

Çocukların harekete ihtiyacı var. Çocuklar ağaca tırmanmalı, çamurda oynamalı, oyun parklarında yakalamacılık oynamalı ve kendine güveni bu şekilde tam olmalı.

Çocukların başka çocuklarla oynamaya ve başka çocukları tanımaya ihtiyacı var. Çocukların başka çocuklarla tartışmanın, can sıkıntısının da hayatının bir parçası olduğunu öğrenmeye ihtiyacı var.

Anlaşamadığı kişileri WhatsApp’ta bloke etmek değil olay…

Önceki nesillerle çocukluk anılarını konuştuğumda mutluluktan gözleri parlıyor. Şimdiki çocuklar sadece cep telefon ününde vakit geçirdikleri için geriye anatacakları pek fazla şey kalmıyor. Bu yüzden ormanda gezmek, parklarda yakalamacılık oynamak, yağmurda ıslanmak vs. çocuklukta çok önemli bir rol taşıyor.

Cep telefonyla oynamak çocukların yapabilecekleri bir çok şeyi kısıtlamasına neden oluyor. Ebeveynlerin cep telefonu oyunları için saat belirlemesi gerekmektedir. Çocuklarıyla doğaya çıkıp keşifleri yapmaları gerekmektedir.

Bu şekilde çocuklarınızın macera dolu bir çocukluk yaşamasını sağlayabilirsiniz.
Ayrıntılı bilgi için: Kinderschutzbund (Çocuk koruma birliği) Ulm/Neu-Ulm‘dan Çocuk Diplom-Piskologu Bettina Müller tüm sorularınızı cevaplamaya hazır.

Tüm bilgileri isim vermeden edinebilirsiniz. Telefon numarası: 0731/28042.
Teilen
2018-12/01-Sayı-575
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN