Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 581 - 06.05. - 03.06.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Stuttgart’ta Dersim 1938 Anması

Dersim 1938'i anma ve yaşananları unutmamak için birçok yerde etkinlikler gerçekleştirilmekte. Ve bu etkinliklerden biri Almanya’nın Stuttgart şehrinde Dersim Soykırım Karşıtı Derneği tarafından gerçekleştirildi.

Ali ÇARMAN (Stuttgart) 
Resim galerisi için tıklayın
Tek başına Dersim sözcüğü dahi bilinçlenmiş insana çok şey hatırlatıp acılara boğup tedirgin ediyor. 4 Mayıs 1937’de toplanan bakanlar kurulu ülkeni kan deryasına çevirecek bir karara ‘’Tunceli Tenkil Harekatına’’ imza atarlar. Böylece tarihe Dersim katliamı/soykırımı diye geçen kara günler başlar.

Egemen sistemin yıkıcı etkisi olan sessizlik belli bir zaman etkisini gösterdi. Ancak yaşananları tarihten silmek mümkün değildi. Zira; Dersim’in sağ kalan çocuklar yaşlarının dahi kaldıramayacağı çok şeye tanıklık ettiler. Acıların en onulmazını yaşayan çocuklar yıllar sonra yaşananları gittikleri yerde bir bir anlatmaya başladılar. Devletin kirli yüzü çorap söküğü misali çözülür oldu.

Bugün, Dersim 1938'i anma-yaşananları unutmamak için birçok yerde etkinlikler gerçekleştirilmekte. Ve bu etkinliklerden biri Almanya’nın Stuttgart şehrinde Dersim Soykırım Karşıtı Derneği tarafından gerçekleştirildi. Liderhalle salonunda düzenlenen etkinliğe yüzlerce kişi katıldı.

Can TV’den Ali Güler’in Zazaca ağırlıklı sunumunu yaptığı gecede duygulu anlar yaşandı. Etkinlik, Seyit Rıza ve yoldaşları, demokrasi mücadelesinde toprağa düşenler anısına saygı duruşu ile başladı.

Stuttgart’ta yaşamını sürdüren heykeltraş Doğan Demir’in büyük bir emekle yapmış olduğu iki metre boyundaki Seyit Rıza heykelinin sahnedeki açılışı esnasında katılımcılar ayağa kalkarak alkışladılar.

Soykırımlara Hayır
Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A) eş sözcüsü Demir Çelik konuşmasında Ortadoğuda kimlerin savaş yanlısı, kimlerin savaşta nemalandığını bizler çok iyi biliyoruz. Bütün tehditlere aldırış etmeden asgari talepler etrafında birleşip örgütlenirsek barış ve demokrasi mücadelesi kazanır dedi.

Zarife Zerrin ve Hozan Cömert’tin sahne almasında sonra Pröfösör İlhan Kızılhan Almanca/Kürtce iki dilden bir konuşma yaptı. İnsanlık tarihindeki Soykırımlara değinen Kızılhan buradan yakın zamandaki Şengal katliamına geldi. Yaşananların unutulmaması için hayatın bütün alanlarında anlatmalıyız ve birleşmeliyz ki Barış istemi üstün gelmeli dedi.

Tekçi-Milliyetçi-Dinci gericiliğe karşı mücadele
HDP Muş milletvekili Gülistan Koçyiğit ise konuşmasında; hükümetin zihniyetinin ülkeyi acılara ve kana boğduğunu, halkın iradesini yok sayarak belediyelere kayyım atadığını ve yaklaşmakta olan belediye seçimlerine dikkat çekti. Tekçi-Milliyetçi-Dinci gericiliğe karşı birlik olursak bizler kazanırız diyen Koçyiğit; örgütlenelenip geleceğimiz için mücadele etmeliyiz dedi.

Dünyanın dört bir tarafına dağılmış Dersim’liler kendi tarihlerine, kültürlerine ve mücadeleci geleneklerine sahip çıkmaya devam ediyorlar. Dersim bölgesine ait müzik çalışmalarıyla büyük beğeni kazanan Mikail Aslan sahne almasıyla anma etkinliği sona erdi.
Teilen
2018-12/01-Sayı-575
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN