Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 580 - 04.04. - 06.05.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

70. Yılında İnsan Hakları Bildirgesi

Önemli ve saygın bir İnsan Hakları etkinliği olan Barış Ödülü bu yıl, cesareti ve kararlılığıyla bütün dünyanın takdirini kazanan Emma Gonzalez’e 2 Aralık 2018 Theaterhaus'da düzenlenecek görkemli bir törenle verilecek.

Ali Çarman (Stuttgart) 
Resim galerisi için tıklayın
İnsanlık tarihi boyunca uğruna mücadele edip büyük bedeller ödediği en temel haklarını teminat alma ve daha güzel bir yaşam sürdürme isteminde vazgeçmedi. Bu yıl, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin yayınlanışının 70.yılı. Bu temelde dünyanın dört bir yanında değişik etkinlikler düzenlenmekte.

Stuttgart ve çevresinde bulunan 220 demokratik kurum, Uluslararası af örgütü, Sığınmacı dernekleri, attac, Faşizme ve ırkçılığa karşı aktif olan dernekler, yayınevleri, didf Stuttgart, sendika, parti, vakıf.. bir araya gelerek ‘’İnsan Hakları Etkinlikleri Platformu’’ oluşturdular. Bunda amaç bir kez daha insanlığın en temel haklarına dikkat çekme ve hükümetlerin keyfiyetçi tutumlarına karşı birlikte hareket etme neden oldu denebilinir.

Ey Özgürlük
10 kasım ile 10 Aralık arası toplam 200 etkinlik değişik gün ve saatlerde gerçekleştirilecek. İnsan Hakları etkinliklerinin startı geçtiğimiz günlerde Stuttgart belediyesi büyük salonunda düzenlenen bir geceyle verildi. Kurum temsilcileri, belediye meclisinin bazı üyeleri ve kurum temsilcilerinin yanı sıra 400 kişinin katıldığı etkinliğin sunumunu tanınmış kaberist Peter Grohmann yaptı. Kavganın ve sevdanın şairi olarak bütün dünyada tanınan Paul Eluard’ın yazdığı ve Zülfü Livaneli’nin bestelediği ‘Senin için doğmuşum / Seni haykırmaya / özgürlük’ parçası Almanlardan oluşan Özgür Koro(Freier Chor) tarafında Türkçe olarak seslendirildi.

Daha sonra Almanca, Arapça, İngilizce okunan eserler alkışlarla desteklendi. Diğer yanda mini kitapçık olarak basılan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi bütün katılımcılara hediye edildi.

Peter Grohmann konuşmasında, İnsan hakları evrensel bildirgesinde yazılı olanların ‘‘Herkes ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal ya da başka türden kanaat, ulusal ya da toplumsal köken, mülkiyet, doğuş veya başka türden statü gibi herhangi bir ayrım gözetilmeksizin, bütün hak ve özgürlüklere sahiptir‘‘ acaba kaç devlet tarafında bütünüyle dikkate alınmakta diye sorarak Almanya’da artmakta olan ırkçılık ve AfD (ırkçı parti) tehlikesine dikkat çekti.


İnsan Hakları Her Yerde Stuttgart şehir merkezinde bilgilendirme masaları açılarak insan haklarının her yerde herkese için ihtiyaç olduğu vurgulandı.

İnsan Hakları İnsiyatifi etkinliklerin ve muhtelif yazıların, evrensel bildirgenin yer aldığı özel bir gazete, 30 bin adet bastırılarak şehrin her yanında dağıtıma sunuldu.

180 Millet’ten insanın yaşadığı Stuttgart bir ay boyunca İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi çerçevesinde gerçekleşecek etkinliklere tanıklık edecek.

İnisiyatifte yer alan Stuttgart DİDF, Türkiyede sendikal mücadele ve emekçilerin mücadelesi, Uluslararası dayanışmanın önemi konulu bir söyleşiyi sendika binasında gerçekleştirecek.

Stuttgart Barış Ödülü
2003 Yılında bu yana AnStifter vakfı tarafında her yıl, Barış-Adalet-Dayanışma mücadelesinde tanınmış şahsiyetlere 5 bin euro değerinde ödül verilmekte.

Önemli ve saygın bir İnsan Hakları etkinliği olan Barış Ödülü bu yıl, cesareti ve kararlılığıyla bütün dünyanın iltifatını kazanan Emma Gonzalez’e 2 Aralık 2018 Theaterhaus da düzenlenecek görkemli bir törenle verilecek.

10 Aralık 1948’de BM Genel Kurulu Paris toplantisinda imzalanan 30 Maddelik bildirideki yazılanların bire bir uygulandığı ne yazık ki söylenemez!

Haksızlıkların, Savaşların, Irkçılığın, Düşünce ve ifade özgürlüğünün ayaklar altına alındığı günümüzde İnsan hakları mücadelesi güncel bir sorun olarak gündemde kalmaya devam ediyor.
Teilen
2018-12/01-Sayı-575
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN