Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 580 - 04.04. - 06.05.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Ludwigsburg'ta "Pülümür" toplantısı

“Pülümür’ün dünü, bugünü, geleceği ve yol haritası“ adlı çalıştaylar hakkında bilgi vermek için Ludwigsburg Alevi Kültür Merkezi‘nde bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Mehmet KILINÇ (Ludwigsburg) 
Resim galerisi için tıklayın
Beraberindeki heyetle Almanya’ya bir dizi temaslarda bulunmak için gelen Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun, Pülümür’deki “Kırsal Turizm“ ve “Kırsal Kalkınma“ projelerini hayata geçirmek için Türkiye’de ve Darmstadt’da yapılan “Pülümür’ün dünü, bugünü, geleceği ve yol haritası“ adlı çalıştaylar hakkında bilgi vermek için Stuttgart ve çevresindeki Pülümürlüler ve Pülümür dostları ile Ludwigsburg Alevi Kültür Merkezi‘nde yapılan bilgilendirme toplantısında bir araya geldi. Organizasyonunu Stuttgart Pülümür Komitesi’nin yaptığı toplantının moderatörlüğünü komite sözcüsü Ali Kılıç yaptı. Konuşmacı olarak Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun, İstanbul Pülümür Derneği Başkanı Yılmaz Coşkun, iş insanı Av. Haydar Kaya ve Darmstadt Pülümür Derneği Başkanı Hıdır Kaya katıldı.

Pülümür‘ün sosyoekonomik olarak daha ferah bir düzeye getirilmesi için Başkan Müslüm Tosun, Kırsal Kalkınma ve Kırsal Turizm projeleri hakkında Türkiye‘de ve Darmstadt’da gerçekleştirdikleri çalıştaylar hakkında kısaca bilgi verdiği toplantıda, belediye olarak verdikleri hizmetler hakkında açıklamalarda bulunarak, Pülümür’ün değerlerinin ön plana çıkartarak başta hemşerilerimiz olmak üzere pülümür dostlarını Pülümür’ü ziyaret etmeleri için cazip bir hale gelmesi için çaba sarfettiklerini belirtirken, tarihsel bakımdan önem arz eden mekanlarının tanıtılarak, Kırsal Turizmi canlandırmak için Turizm Danışma Merkezi‘ni kurmakta olduklarını ve 5 tane yürüyüş ve bisiklet yolu belirlediklerini aktararak, yapımı sürmekte olan projeler hakkında da şu açıklamayı yaptı; yapımı sürmekte olan Engelsiz Yaşam Merkezi‘nin önümüzdeki sene açılışının yapılacağını; ayrıca yapımı sürmekte olan 63 konut projesinin de çağdaş, güvenli ve nitelikli sosyal çevre imkanı sunan, aynı zamanda Pülümüre değer katacak yeni bir yaşam merkezine dönüşeceğini belitti. Pülümür’ün önemli üretim potansiyeli olan arıcılık için üreticilerden gelen görüşler çerçevesinde 13 bal üreticisiyle yeniden kooperatifleşmeye gitmekte olduklarını açıkladı.

Av. Haydar Kaya ise konuşmasına özlü bir sözden alıntı yaparak başladı, “İnsanlar aç kalmaya görsün, inançlarını bile yer“. Bir zamanlar 20 bin nüfusa sahip olan Pülümür ilçemizin vermiş olduğu göç nedeniyle bugün nüfusun köylerde yaşayanlarla birlikte 4 bine düştüğünü belirtti. Bu nüfusun arttırılması için bir şeyler yapmak gerektiğini söyleyen Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü; yeni istihdam alanı açmak için Kırsal Turizm konusunda ciddi girişimlerde bulunulması gerektiğini belirterek, bu alanda yapımına başladıkları Germıke (Kaplıca ) tesisi hakkında ayrıntılı bigi verdi. Bir yerin ekonomisi güçlü değilse şah damarı kesik demektir diyen Kaya, çalışmalarının sadece bu tesisle sınırlı olmadığını, ayrıca, Pülümür‘de bir kayak merkezi kuracaklarını, bunun yanı sıra Tarım İşletmeleri şirketinin kurulması gerektiğini, bunun için Pülümür’de herkesin ekilebilecek tarlası vardır muhakkak, işte bu alanları ekili hale getirelim. Pülümür ve köylerinde yaşayan gençlerimizi işe alalım; bu şirket aracılığıyla sizlerin tarlalarınızı ekim alanlarına dönüştürelim. Bu vesileyle sizler de belli bir miktar gelir sahibi olmuş olacaksınız. Böylece çocuklarınız da Pülümür’de ekili ve geliri olan bir yerimiz var diyerek, oraya sahip çıkacaklardır.

İstanbul Pülümürlüler Derneği Başkanı Yılmaz Coşkun da konuşmasında; derneklerinin 1995 yılında kurulduğunu belirterek, çalışmaları hakkında kısaca bilgi verdi. Coşkun, çalışmalarında önceliği üniversitelilere verdikleri öğrenci bursu olduğunu açıkladı. Ayrıca, burs konusunda Darmstadt Pülmür derneği ile de ortak çalışmaya başladıklarını belirtti. Darmstadt Pülümür Derneği Başkanı Hıdır Kaya ise 04.11.2018 tarihinde organize ettikleri Darmstadt’da yapılan “Pülümür’ün dünü, bugünü, geleceği ve yol haritası“ adlı çalıştay hakkında kısaca bilgi verdikten sonra, Türkiye’de üniversitede okumakta olan 55 civarında öğrenciye burs verdiklerini belirtti.

Katılımın yoğun olduğu toplantı soru, cevap ve öneriler kısmından sonra, toplantının kapanış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Müslüm Tosun, bu toplantıda yapılan önerilerin Pülümür’ün gelecekteki yol haritasının belirlenmesinde önemli rol alacağını belirterek, kendilerine göstermiş oldukları ilgi ve misafir perverliklerinden dolayı teşekkür etti.
Teilen
2018-12/01-Sayı-575
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN