Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 583 - 04.07. - 08.08.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Merkel CDU genel başkanlığına aday olmayacak

Almanya Başbakanı Angela Merkel partisi Hristiyan Demokrat Birlik'in liderliğini bırakacağını açıkladı. Başbakanlık görevini sürdürecek olan Merkel, Aralık'taki parti kongresinde genel başkanlığına aday olmayacak.

 

Almanya Başbakanı Angela Merkel, partisi Hristiyan Demokrat Birlik'in (CDU) Hessen'deki eyalet seçimlerinde oy kaybına uğramasının ardından genel başkanlık koltuğunu bırakacağını açıkladı.

Merkel, başkent Berlin'de düzenlediği basın toplantısında Aralık ayında Hamburg'da yapılacak parti kongresinde aday olmayacağını söyledi. Başbakanlıktaki son dönemi olduğunu vurgulayan Merkel bu görevini 2021 yılına kadar sürdürmek istediğini belirtti.
Genel başkanlığa aday olabilecek isimler

Partinin yeni genel başkanı, CDU’nun Aralık ayı başında Hamburg’ta yapılacak kongresinde seçilecek. CDU'nun eski Federal Meclis Grup Başkanı Friedrich Merz'in genel başkanlığa aday olmak istediği öne sürüldü.

Bild gazetesinin konuyla ilgili haberinde Merz'in "yakın çevresindekilere bu sorumluluğu üstlenmeye hazır olduğunu söylediği" belirtildi. 62 yaşındaki Friedrich Merz'in genel başkanlığa adaylığını koymasının partisinden alacağı desteğe bağlı olduğunu söylediği öğrenildi.

Sağlık Bakanı Jens Spahn ile Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin yeni grup başkanı Ralph Brinkhaus da genel başkanlığa aday olabilecek isimler arasında gösteriliyor.
Beklenmedik bir gelişme

Merkel'in genel başkanlığa aday olmayacağını açıklaması, Berlin'de beklenmedik bir gelişme olarak nitelendirildi. Merkel, bugüne kadar parti genel başkanlığı ve başbakanlığın birbirinden ayrılmayacağını ve aynı kişi tarafından yürütülmesi gerektiğini vurguluyordu. 18 yıldan beri CDU genel başkanlığını yürüten Angela Merkel, Aralık ayındaki kongrede aday olmayı planlıyordu.

CDU Genel Sekreteri Annegret Kramp-Karrenbauer, Pazar akşamı Merkel'in genel başkanlığına ilişkin bir soruyu, "Genel başkan parti kongresinde yeniden aday olacağını açık bir şekilde söyledi. Şu ana kadar farklı bir mesaj almadım" sözleriyle yanıtlamıştı.

Hessen eyaletinde Pazar günü yapılan seçimlerden CDU sandıktan birinci parti olarak çıkmasına rağmen, 2013'e kıyasla 11,3 puan kaybederek oyların yüzde 27'sini almıştı. CDU'nun eyalet seçimlerindeki oy kaybının yanı sıra kamuoyu yoklamalarında da oylarının düşmesi, parti içinde huzursuzluk yaratıyordu.
Teilen
2018-11/01-Sayı-573
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN