Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 594 - 22.05. - 02.07.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

8. Trakyalılar ve Balkan Göçmenleri Eğlence Gecesi

Stuttgart Türk Halk Oyunları Topluluğu SUTHOT, 24 Kasım Stuttgart’ta "8. Trakyalılar ve Balkan Göçmenleri Eğlence Gecesi“ düzenliyor.

Merhaba (Stuttgart) 
Resim galerisi için tıklayın
Topluluk yöneticileri bilgisayar yüksek mühendisleri ve halk bilimi arastırmacıları Yeşim ve Aykut Dalgıç, "Bu eğlence gecesinde sadece Trakya ve Balkan yemekleri yenilecek, sadece Trakya ve Balkan oyunları oynananacak, sadece Trakya, Balkan ve Rumeli Türküleri söylenecek, sadece Trakya ve Balkan kültürüyle ilgili olmak koşuluyla çok değişik etkinliklere yer verilecek “ dediler.

Dalgiçlar, Trakya'nın ve Balkanlar'ın çok değişik ve lezzetli yemekleri ile tatlılarını bu gecede bir arada bulmanın mümkün olacağını belirttiler.

Stuttgart Türk Halk Oyunları Topluluğu SUTHOT ile HETAT ve HOTEM'in oyuncuları dışında sadece Trakyalı veya Balkan Göçmeni ailelerin ve kişilerin davet edileceği bu eğlence gecesi samimi bir ortam yaratılabilmesi amacıyla daha önce olduğu gibi güzel ancak küçük bir salonda gerçekleitirilecek.

Bir önceki „Trakyalılar ve Balkan Göçmenleri Eğlence Gecesi“ nde bu yılki gecenin ağası seçilmişti. Gecenin ağalığını Geislingen'den Ali Riza Kaçar kazanmıştı. Bu yılki gecenin ağası Ali Riza Kaçar eşi Nurcan Kaçar ile konukları kapıda karşılayacak.

SUTHOT, daha önceki yıllarda da „Trakyalılar ve Balkan Göçmenleri Eğlence Gecesi“ ni düzenlemişti. Çok yoğun ve büyük bir ilginin olduğu geçen yılki Gece’ye bir çok Trakyalı ve Balkan Göçmeni yer kalmaması nedeniyle katılamamıştı. Hiç bir zaman gösteri yapamaz duruma düşmeden 24 yıldır faaliyetlerini kesintisiz olarak devam ettiren SUTHOT’un ülkemizin dört bir ucundan 25'ten fazla gösteri programları mevcut olmasının yanı sıra, Trakya ve Balkanlar’dan Kırklareli, Edirne, Tekirdağ, Silivri, Roman, Üsküp (Makedonya) gösteri ekipleri de mevcut.

Kırklareli, Edirne ve Roman ekiplerinin her biriyle ayrı ayrı Avrupa Türk Halk Oyunları birincilikleri de mevcut olan topluluğun yöneticileri Yeşim ve Aykut Dalgıç, aynı zamanda Trakya Halk Oyunları Araştırmaları ile "Türk Folklor Araştırmaları Kurumu Ankara" nın "Türk Kültürüne Üstün Hizmet Ödülünün“ de sahipleri. Dalgıç çifti kültürel alandaki hizmetleri nedeniyle aynı zamanda 2015 yılı "Manfred-Rommel Preis (ödülü)“ ne de layik görüldü.

Yeşim ve Aykut Dalgiç çiftinin Trakya dışında Yunanistan (Gümülcine, İskeçe, Dedeağaç, Yanya, Kavala, Rodos, Girit), Makedonya (Üsküp, Manastır, Kalkandelen, Ohrid), Kosova (Prizren, Mamusa, Dragas), Arnavutluk (Tiran, Elbasan, İskodra), Romanya (Dobruca Bölgesi) ve Karadağ'da oradaki Türklerin halk oyunlarıyla ilgili gerçekleştirmiş oldukları bir çok araştırma da mevcut.

SUTHOT bu kapsamdaki eğlence gecelerini, ülkemizin değişik bölgeleri için de yapıyor, tekrarlıyor.

Trakyalı ve Balkan Göçmeni olarak davet edilecek kişi sayısının maksimum 80 kişi olduğu bu eğlence gecesine katılmak isteyen Trakyalı ve Balkan Göçmeni kişiler veya ailelerin 07024-969046 veya 0179-9547248 veya 0157-51990446 (whatsapp var) nolu telefonlardan veya da aykut_dalgic@yahoo.com adlı e-mail adresinden daha fazla detaylı bilgiye ulaşmaları ve kayıt yaptırmaları mümkün.
Teilen
2018-11/01-Sayı-573
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN