Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 594 - 22.05. - 02.07.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Merhaba'dan

Merkel gitti, hükümet sallantıda

 
Almanya’da Pazar günü Hessen eyaletinde yapılan seçimlerde Başbakan Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ve koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) ağır yenilgiye uğradı.

Hessen eyaletindeki seçimlerde CDU sandıktan birinci parti olarak çıkmasına rağmen, 2013’e kıyasla 11,3 puan kaybederek oyların yüzde 27’sini aldı. 10,9 puan oy kaybeden SPD’nin oy oranı yüzde 19,8 oldu.

Hessen’daki seçimlerin kazanını ise Yeşiller ile sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) oldu. Oy oranını 8,7 puan artıran Yeşiller oyların yüzde 19,8’ini aldı. Eyalette seçmenlerin yüzde

13,1’i AfD’ye oy verdi. Oylarını 9 puan artıran ırkçı faşist parti AfD, bu sonuçla Almanya’nın 16 eyaletinde de parlamentoya girmeyi başarmış oldu.

14 Ekim’de Bavyera seçimlerinde de aynı yenilgiyi alan merkezi koalisyonun da “gitme” ihtimali yüksek. Parti başkanlığına ve başbakanlığa aday olmayacağını açıklayan Merkel’den sonra, hükümetin de uzun ömürlü olmayacağı yorumları gündemde yerini aldı...

Rusya Trump’ın nükleer anlaşmadan çekilme kararını kınadı
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD Başkanı Donald Trump’ın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan ülkesinin çekileceğini açıklaması ile ilgili olarak, “Rusya’nın taviz vermesi için şantaj yöntemleriyle devam eden girişimleri kınıyoruz.” dedi.

NATO gövde gösterisi için sahnede
Kuzey Atlantik İttifakı Örgütü’nün (NATO) Soğuk Sav­aş döneminden bu yana düzenlediği en büyük askeri tatbikat Rusya’nın tepkileri eşliğinde Norveç’te yapılıyor. “Üçlü Kavşak 2018” (Trident Juncture) adlı tatbikata İttifak’a üye ülkelerden 50 bin civarında asker katılıyor. 7 Kasım’a kadar sürecek olan tatbikatın ana hedefi, NATO birliklerinin saldırı altında olan müttefik ülkeyi en hızlı şeklilde savunmanın provasını yapmak.

Rusya’dan Avrupa’ya “füze” mesajı
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa’ya yeni füzelerin yerleş­tiril­mesi halinde Rusya’nın da buna aynı şekilde cevap vereceğini bildirdi.

Putin, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile görüştükten sonra düzenlenen basın toplantısında, gazetecilerin ABD’nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması’ndan çekilme kararına ilişkin sorularını yanıtladı.

İklim değişikliği Efes’i tehdit ediyor
Akdeniz bölgesini kapsayan bir araştırma iklim değişikliği sonucu deniz seviyesindeki yükselme ve erozyonun kültür mirasını tehdit ettiğini ortaya koydu. Araştırmaya göre Efes antik kenti en riskli bölgeler arasında.

Akdeniz bölgesinde, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) Dünya Mirası listesinde yer alan çok sayıda antik kent deniz seviyesinin yükselmesi ve erozyon tehlikesi nedeniyle tehdit altında bulunuyor.

Kuraklık Almanya’daki nehir taşımacılığını vurdu
Ülkede yaz aylarından itibaren baş gösteren kuraklıklar nedeniyle Ren nehrinin yanı sıra birçok nehir ve ırmakta su seviyesinde düşüşler yaşanmıştı. Halen devam eden bu düşük su seviyeleri, yağışların azlığı nedeniyle de ülkedeki önemli sektörlerden olan nehir taşımacılığını da olumsuz etkiledi.

Tam elektrikli uzun yol otobüsleri Almanya yollarında
Avrupa’nın önde gelen şehirler arası otobüs firması Flixbus, Almanya’da ilk uzun yol elektrikli otobüs seferini Frankfurt ve Mannheim arasında başlattı. Şirketten yapılan açıklamada, Çin merkezli Yutong tarafından üretilen tam elektrikli otobüslerin menzilinin 320 kilometreyi bulduğu, Frankfurt ve Mannheim arasının yaklaşık 80 kilometre olarak hesaplanırken, otobüslerin, tek şarj ile tekrar dolum ihtiyacı olmadan iki sefer yapmasının planlandığı kaydedildi.

Hambach Ormanını savunmak için öğrenciler boykota çıktı
Almanya’nın Buir kentine yakın Hambach Ormanı’nın alman enerji tekeli RWE için kesilmesine karşı Köln, Duisburg, Bonn ve Siegburg kentleri başta olmak üzere Kuzey Ren Vestfalya bölgesinden yüzlerce öğrenci okullarını boykot edip, direniş yeri olan “orman alanını” ziyaret etti.

Nürnberg’te polis şiddeti
Almanya’nın Nürnberg kentinde polisin elektroşok tabancasıyla müdahale ettiği 43 yaşındaki Ümit Dursun’un yaşamını yitirdiği bildirildi. Edinilen bilgiye göre Dursun, bir süredir uyuşturucu tedavisi gördüğü rehabilitasyon merkezindeki programı yarım bıraktı. Yine çevreyi rahatsız eden hareketlerde bulunduğu gerekçesiyle polis Dursun’un kaldığı eve gelerek müdahalede bulundu.

Ölümleri durdurun çağrısı
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM), bu yıl rekor sayıda göçmenin boğularak öldüğü Akdeniz’de acil önlem alması için Avrupa Birliği’ne (AB) çağrıda bulundu.

“2017’de göçmen sayısı 258 milyona ulaştı”
Yeditepe Üniversitesi Küresel Eğitim ve Kültür Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Gökçe Bayındır Goularas, Birleşmiş Milletler’in (BM) 2017 yılında yayınladığı rapora göre uluslararası göçmen nüfusunun, 2000 yılından 2017 yılına kadar yaklaşık olarak yüzde 50’lik bir artış göstererek 258 milyon kişiye ulaştığını belirtti.

Mülteciler gerçekten tehlikeli mi? Almanlardan daha çok mu suç işliyorlar?
"Avukat Dr. Thomas Galli (Cezaevi eski müdürü) ve Sait İçboyun bu sayımızdan itibaren, arada bir değerli yorum ve bilgilendirmeleriyle aramızda olacaklar. Bu sayımızın konusu "Mülteciler gerçekten tehlikeli mi? Almanlardan daha çok mu suç işliyorlar?"

Cami saldırısı Almanya’da protesto edildi
Nordenham kentinde Türklere ait cami ve iş yerlerine yapılan İslamofobik ve ırkçı saldırılar protesto edildi. Nordenham Belediye Meclisi üyeleri Nils Humboldt ve Mario Kauschmann ile DGB Sendikası Bölge Başkanı Mustafa Doğan’ın düzenle­diği yürüyüşe, Nordenham Belediye Başkanı Carsten Seyfarth, kilise ve bölgedeki Müslüman dernekleri temsilcileri ve çeşitli sivil toplum kuruluşları katıldı.

Yaklaşık 2 bin kişinin yer aldığı yürüyüşte “Nordenham çoğulcudur ve çoğulcu kalacak. Irkçılar kentimizde yer bulamayacak” şeklinde sloganlar atıldı.

Nazilerin nükleer silah planlarını bozan asker hayatını kaybetti
Ronneberg 1943 yılında Norveç’in güneyindeki Telemark bölgesinde, çok sıkı korunan Norsk Hydro santraline düzenlenen gizli operasyonu yönetmişti.

2013’te BBC’ye verdiği röportajda Ronneberg, yürüttüğü operasyonun önemini ancak 1945 yılında Japonya’da Hiroşima ve Nagasaki’ye atom bombası atıldığında idrak ettiğini söylemişti.

Alman ordusundan 10 yılda 199 ırkçıya ihraç
2008 yılından bu yana Alman ordusunun 199 mensubunun aşırı sağcı ve ırkçı eğilimlere sahip olduğunun belirlendiği ve bunun üzerine söz konusu kişilerin çoğunun ordudan ihraç edildiği ortaya çıktı. Düsseldorf’ta yayınlanan Rheinische Post gazetesinin haberinde, aralarında kadın ve erkeklerin bulunduğu 199 askerin 170’inin zorunlu askerlik döneminden bu yana ordu mensubu oldukları ifade edildi. Almanya’da zorunlu askerlik hizmeti yaklaşık yedi yıl önce, 1 Temmuz 2011 tarihinde kaldırılmıştı.

Almanya’da ayrımcılıkla mücadelede “Karagöz-Hacivat” etkisi
Almanya’nın Hessen eyaletinde bazı ilkokullarda bir proje kapsamında ayrımcılıkla mücadele için geleneksel Türk gölge oyunu “Karagöz-Hacivat”tan yararlanılıyor. Fulda Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Türkan Kanbıçak tarafından yürütülen “Karagöz ve Hacivat, Zippe ile senin bölgende buluşuyor” başlıklı proje, Hessen Eyaleti Eğitim Bakanlığı tarafından destekleniyor.

Selim Ergunalp anıldı
Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden, HDK- Münih kurucularından Selim Ergunalp için bir anma düzenledi. Einewelthaus’ta düzenlenen anmada, ilk sözü 70 yaşında vefat eden Selim Ergunalp eşi söz aldı. Erika Ergunalp, eşi Selim Ergunalp’ın HDK-A’nın fikriyatına nasıl inandığını ve Halkların Demokratik Kongresi-Avrupa (HDK-A)’nın şimdiye kadar hiçbir projenin vermediği şansları barındırdığına inandığını ve bundan dolayı nasıl büyük bir heyecanla HDK-A Münih’te çalışıp, destek sunmak istediğini anlattı. Ayrıca Selim Ergunalp’ın HDK-A’nın çalışanlarına kendi alanları dışında başka alanlara ufuklar açabilecek, çok önemli demokratik bir proje olduğuna ve bu projeyle daha geniş kitlelere hitap edilebilineceğine inandığını vurguladı. Bundan dolayıdır ki tüm enerjisini bu çalışmalara veriyordu. Alman kurum ve kişilerle de HDK-A’nın ilişki kurmasında, birlikte çalışmasında köprü oldu.

AB Konseyi Başkanı Tusk: Kaşıkçı’nın öldürülmesi korkunç bir suç
Strazburg’da Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’na hitap eden Avrupa Birli­ği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesini “şok edici” şeklinde nitelendirerek, şunları kaydetti: “Kaşıkçı’nın öldürülmesi korkunç bir suç. En ufak bir ikiyüzlülük izi bile bize utanç getirir. Kimin, kimin çıkarını koruduğunu söylemek benim görevim değil ancak bir şeyden eminim. Avrupa’nın tek çıkarı, arkasında kim olduğuna bakmaksızın tüm detayları ortaya çıkarmaktır. Duyarlılığınızın ve kararlılığınızın farkındayım ve Avrupa’nın, üye devletlerin veya kurumların herhangi bir belirsiz oyuna karışmasına izin vermeyeceğinize inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Akkaya’dan Alevi kadınlar için bir başucu kitabı daha
Araştırmacı yazar Gülfer Akkaya’nın “Alevi Kadınlar; Vardık, Varız, Var Olacağız” adlı kitabı önümüzdeki Kasım ayı başında kitapçılarda ve internet ortamında.

Alevilik inancında kadınların durumunun izlerini süren Akkaya, yazdığı “Sır İçinde Sır Olanlar Alevi Kadınlar” ve “Yol Kadındır” kitaplarının ardından bu kitap ile Alevi kadınların teorik ve pratik konulara dair sordukları sorulara çözüm önerilerinde bulunmaya devam ediyor.

Karayel’in karikatür kursları büyük ilgi görüyor
Dünyaca tanınmış karikatürcü Erdoğan Karayel’in Baden-Württemberg Eyaleti’ndeki resim ve karikatür kursları büyük ilgi görüyor.

LUTEV (Yeni-Lutev Ludwigsburg Türkische Elternverein) ve KSI’de (Stuttgart Kültür ve Sosyal İnsiyatif Derneği) devam eden kurslara her hafta yeni öğrenciler katılıyor. Çocuklara ve gençlere yönelik düşünülen kurslara eyaletin dört bir tarafından çocuklar geliyor.

info@merhaba.info
Teilen
2018-11/01-Sayı-573
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN