Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 583 - 04.07. - 08.08.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Farklıyım ve çok mutluyum!

 
Bir Dolap Kitap’ın kurucularından M. Banu Aksoy’un kaleme aldığı Boynuyamuk, farklılıkların zenginliği, önyargıları yıkma ve karşılıklı ilişkilerde hoşgörü temaları üzerine, ezber bozan bir öykü!

Şiirsel dili, evrensel temalara değinen ilginç konusu ve karakteristik çizimleriyle 7 yaş ve üzeri okurların dikkatini çekecek olan bu sevimli öykü, düzgün kentin düzgün insanları arasına karışmış bir Boynuyamuk’un yeni taşındığı kentte başından geçenleri konu ediniyor.

Tudem Edebiyat etiketiyle yayımlanan Boynuyamuk, en güzel uyumun farklılıkların birlikteliğiyle gerçekleştiğini vurgularken tektipleşmenin tehlikelerine de göndermelerde bulunuyor.

Öykümüz, uzak bir ülkenin uzak bir kentinde geçer. Upuzun çizgilerden, düz yapılardan ve hatta dümdüz insanlardan oluşan bu kentte düzenin ve kuralların dışına asla çıkılmaz. Hayatın dümdüz akıp gittiği bu sıradan kente hiç beklenmedik bir zamanda, hiç olmadık fiziksel özelliklere ve yaşam biçimine sahip bir yabancı taşınır ve olanlar olur. Şehrin sakinleri, ormanın dibindeki yamuk duvarlı, eğri çatılı, bahçe yolu kayrak taşı kaplı şekilsiz bir evde oturan bu yamuk boyunlu kadının varlığına bir türlü alışamaz. Ya Boynuyamuk onların düzenine ayak uyduracaktır ya da…

Çağımızın en büyük sorunlarından biri olan hoşgörüsüzlüğe değinen Boynuyamuk, insanları bireysel farklılıkları yüzünden yargılamanın yersizliğine dikkat çekerek herkesi önyargılarından kurtulmaya çağırıyor.

Kıymet Ergöçen’in öykünün ruhunu kusursuz bir biçimde yansıtan resimleriyle okurlara zengin bir görsellik sunan bu cesur kitap, sıradan kentlerde sıradan hayatlar yaşayan düz (!) insanların hayatlarına farklılık ve renk katmayı hedefliyor.

BOYNUYAMUK
Tudem Edebiyat
Öykü, 7 yaş ve üzeri
Yazan: M. Banu Aksoy
Resimleyen: Kıymet Ergöçen
Baskı Detayları: 40 sayfa, 1. hamur kâğıt, resimli, renkli baskı, karton kapak, 15x21 cm
Etiketler: Toplumsal yaşam, farklılıkların zenginliği, uyum, önyargılar, hoşgörü, iletişim

M. Banu Aksoy Hakkında
MSGSܒde Sanat Tarihi eğitimi aldı. Yıllarca televizyonda kültür sanat ve çocuk programlarında metin yazarlığı, senaristlik yaptı. 2010 yılından bu yana, eşi Yıldıray’la birlikte kurucusu olduğu Bir Dolap Kitap’ta çocuk kitapları hakkında yazıyor; Açık Radyo’da aynı isimli programı hazırlayıp sunuyor. Bir süre Dünyalı Dergi’nin de dünyalıları arasında yer alan Banu, çocuklar için kitaplar yazıyor. Kısa süre önce Urla’da “Cincüce Bobin Hizmetleri” adlı seramik ve kâğıt atölyesini açtı.

Kıymet Ergöçen Hakkında
1981 yılında Divriği’de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım bölümünden 2005 yılında mezun oldu. Çeşitli kurum ve kuruluşlarda illüstrasyon ve grafik tasarım üzerine çalıştı. İllüstrasyonlarıyla birçok karma sergilerde yer aldı. Halen serbest illüstratör olarak çalışmalarına devam etmektedir.
Teilen
2018-11/01-Sayı-573
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN