Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 583 - 04.07. - 08.08.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Öğrenci değişimi

Fransa ve İngiltere ile Alman’ya arasında, „allef Sprach- und Kulturaustausch“ derneği aracılığıyla öğrenci değişimi yapılmakta

 
8-10 yaş arasındaki bir çocuğun öğrenci değişimi için yarım seneliğine Fransa veya İngiltere'deki bir ailenin yanında yaşaması normal mi? Ebeveynler böyle birşeyi çocuklarına yaptırabilirler mi? „allef Sprach- und Kulturaustausch“ (lisan ve kültür değişimi) derneğinden Annette Handke'ye göre "tabiki hayır". 15 yaşındaki bir çocuğun yurtdışındaki bir ailenin yanına gönderilmesi gibi basit bir durum değil bu diyor.

Bu gibi durumlarda dernek olarak çocukların 6 aylığına yurtdışında yaşayacağı aileleri bizzat önce kendilerinin ziyaret ederek, çocuğun orada yaşaması için şartların uygun olup olmadığını kontrol ettiklerini ve daha birçok araştırmalar yaparak çocuğunuzun güvende olmasını sağlıyorlar.

Derneklerine yurtdışından bir aile telefonla arayarak başvuruda bulunuyor. Dernek listelerini bunun üzerine kontrol ediyor, değişim yapmak isteyen ailelerin çocuklarının yaşına uygun bir çocuğun mevcut olup olmadığına bakıyorlar. Bunun üzerine öğrencileri 6 aylığına değişecekleri ailenin evine gidip, oradaki yaşam şartların uygun olup olmadığı kontrol ediyorlar. Aileye 22 sayfadan oluşan soru kağıdını doldurtuyorlar.

Çocuklarını 6 aylığına başka ailele göndermek için derneğe başvuruda bulunan aileler için dernekte her 6 ayda bir toplantı gerçekleştiriliyor. Bu toplantıya daha önce çocuklarını yurtdışındaki ailelere yollayan ebeveynler de katılarak konu hakkında tüm soruları çevaplandırıyorlar. Toplantıya başka ailelerde kalan çocuklar da katılarak neler yaşadıklarını anlatıp, yeni başvuruda bulunan aileleri rahatlatıyorlar.

Fransa ve İngiltere'de de yılda 2 kez bu toplantı gerçekleştiriliyor. Orada da Almanya’da öğrenci değişiminin gerçekleşmesinde aracı olacak olan sorumlular bilgiler ediniyorlar. Bu şekilde 3 ülkenin sorumluları birbirlerini yakından tanıyarak güven kazanıyorlar.

Tanışmanın ardından 3 ülkenin sorumluları hangi çocuğun hangi aileye daha uygun olduğuna birlikte karar veriyorlar.

Daha sonra isim verilmeden çocukların çizdiği resimler ile birlikte hazırlanan resimli başvuru dilekçesi ailelere posta ile yollanıyor. İki ailenin onay vermesinin ardından, dernek yetkilileri iki aileye uyan bir buluşma-tanışma günü organize ederek, bu aileleri bir araya getiriyorlar. Buluşma her iki ülkede de gerçekleştiriliyor.

Aileler ve çocuklar gerçekleşen tanışmanın ardından, değişimi gerçekleştirip, gerçekleştirmek konusunda son kararlarını veriyorlar. Çocuklar 6 aylığına "kardeş" oluyor ve bir evde yaşıyorlar. Daha sonra da diğer ülkede bulunan ailenin yanında 6 ay daha birlikte yaşarak değişimi gerçekleştirmiş oluyorlar.

Annette Handke "Değişim süresince dernek yetkilileri olarak ailelerle sürekli iletişimde kalarak, diğer aileye çocuğuyla ilgili bilgiler veriyor" diyerek sözlerine şunu da ekliyor: “Dernek olarak ailelerin sadece bu bir yil içerisinde değil, uzun süreli dost kalmalarını ve görüşmelerini arzuluyoruz“.

Annette Handke kendisinin de daha önceleri birçok çocuğu evinde misafir ettiğini ve kendi çocuklarını da Fransa ve İngilterede bulunan ailelere gönderdiğni söyledi.

Çocuk değişimi aileye bin 300 euroya mal oluyor. Bu parayla dernek, yurtdışına yapmaları gereken seyehatlarını, çıkardıkları broşürlerin masraflarını ve daha birçok gerekli olan giderlerini karşılıyor.

Daha geniş bilgi için:
info@allef.eu
www.allef.eu
Teilen
2018-11/01-Sayı-573
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN