Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 583 - 04.07. - 08.08.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Selim Ergunalp anıldı

Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden, HDK- Münih kurucularından 68 kuşağı devrimcilerinden Selim Ergunalp için bir anma düzenledi.

Merhaba (Münih) 
Resim galerisi için tıklayın
Einewelthaus'ta düzenlenen anmada, ilk sözü 70 yaşında vefat eden Selim Ergunalp eşi söz aldı. Erika Ergunalp, eşi Selim Ergunalp'ın HDK-A'nın fikriyatına nasıl inandığını ve Halkların Demokratik Kongresi-Avrupa (HDK-A)'nın şimdiye kadar hiçbir projenin vermediği şansları barındırdığına inandığını ve bundan dolayı nasıl büyük bir heyecanla HDK-A Münih'te çalışıp, destek sunmak istediğini anlattı. Ayrıca Selim Ergunalp'ın HDK-A'nın çalışanlarına kendi alanları dışında başka alanlara ufuklar açabilecek, çok önemli demokratik bir proje olduğuna ve bu projeyle daha geniş kitlelere hitap edilebilineceğine inandığını vurguladı. Bundan dolayıdır ki tüm enerjisini bu çalışmalara veriyordu. Alman kurum ve kişilerle de HDK-A'nın ilişki kurmasında, birlikte çalışmasında köprü oldu.

Daha sonra HDK-Münih yürütmesi adına yapılan konuşmada Ergunalp'ın yaşamı anlatıldı. Varlıklı bir ailenin oğlu olduğu halde doğrudan ve ezilenden yana seçimini yapan 68 kuşağından Ergunalp'ın DEV-GENÇ'te yaptığı çalışmalarından dolayı tutuklandı ve uzun süre cezaevinde kaldığı aktarıldı. Burada Kıvılcım dergisinde çalıştığı, "Mehmet Şimşek" adıyla makaleleri, çevirileri ve kitapları çıkar. Daha sonraki aldığı cezalardan dolayı Almanya'ya sürgüne gelir ve burada hayatının geri kalan bölümünü burada yaşar.

Selim Ergunalp, Gezi ile ilgili ve son çıkan kitabı "Geziden sonra"da da sınıf konusunu ele almıştı. Yazmakta olduğu son kitabı "Demokrasi"yi bitiremeden vefat etti..

HDK-Almanya Eş Sözcüsü Aynur Karakaya'nın da özel olrak katıldığı ve bir konuşma yaptığı anmaya NAV-DEM, FİDEF, HDK-A, SYKP gibi kurumlarından temsilciler de yer aldı. Alman kurum ve bireylerin de katıldığı anma, Ergunalp'in en sevdiği şiirlerin okunmasıyla son buldu.
Teilen
2018-11/01-Sayı-573
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN