Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 583 - 04.07. - 08.08.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Verdi Sendikası Münih'teki dava hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi

Verdi Sendikası Nürnberg DGB binasında Türkiyeli Devrimcilerin davası hakkında bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Merhaba (Nürnberg) 
Resim galerisi için tıklayın
Davasından yargılanan devrimcilerden Dr. Banu Büyükavcı ve Dr. Sinan Aydınile savunma avukatlarından Yunus Ziyal ve Dr. Peer Stolle`nin konuşmacı olarak katıldığı bilgilendirme etkinliğine çok sayıda dinleyici katıldı.

Verdi sendikası Bayern Göçmenler Komisyonu temsilcisi Charly Johnson´un katılımcıları selamlaması ile başlayan bilgilendirme etkinliğine, Nürnberg de faaliyet gösteren Alman ve Göçmen kurumların temsilcileri ile avukatlar, Nord Klinikum hastahanesinde çalışan Doktorlar, NN (Nürnberger Nachrichten) editörlerinden Karsten Huber ve Nürnberg Tutsaklarla Dayanışma Platformu bileşenleri ve Partizan taraftarları katıldılar.

Dr. Banu Büyükavcının Avukatlarından Avukat Yunus Ziyal, Münih'te görülmekte olan TKP/ML davasının sürecini özetleyen bir sunum gerçekleştirerek; Alman hükümeti Adalet bakanlığının izniyle açılan davanın politik bir dava olduğunu ve Türkiye dışında hiç bir yerde yasaklı olmayan, Almanyada da henüz yasaklı olmayan, politik bir parti olan TKP/ML nin bu dava ile yasaklanmaya çalışıldığına dikkat çekti. Davanın hukuksal boyutunun Türkiye'nin TKP/ML hakkında sunduğu belgelere dayandırılmaya çalışıldığını ve Türkiye de bu davayı hazırlayan savcı ve Emniyet Genel müdürlüğü yetkilisi Erol Köse`nin evrakta sahtecilik suçlamasıyla bugün Türkiye de tutuklu olduğunu söyleyerek, evrakta sahtecilikten tutuklanan bir emniyet görevlisinin hazırladığı dosyadaki bilgi ve gazete kupürleri üzerinden Alman yargısının bir dava yürütmekte olduğunu belirtti.

Dr. Banu Büyükavcı tutuklanma anını ve Hapishanede 5 ay kadar yaşadığı izolasyonu anlatarak, İzolasyonun bir işkence olduğuna dikkat çekti. Tutukluluğu boyunca devrimci dayanışma gösteren tüm kurumlara ve duyarlı bireylere teşekür ederek, hapishanede tutuklu bulunduğu süre içerisinde kendisini hiç yalnız hissetmediğini söyleyerek, Almanyadan ve dünyanın bir çok ülkesinden dayanışma ve destek amaçlı yüzlerce mektup ve kartlar aldığını ve dışardaki mitinglerin, etkinliklerin mücadelesine moral kattığını belirtti. Nepal de, Hindistan da, Avusturya da,İtalya da Yunanistan da, Türkiye de, Brezilya da ”Devrimci Tutsaklara Özgürlük” amaçlı eylem ve etkinlikler düzenlenmesinin mücadele azmini ve kararlılığını artırdığını söyledi. Davada 7 Tutsağın şartlı tahliye edildiklerini, ama halen Seyit Ali Uğur, Deniz Pektaş ve Müslüm Elma`nın tutukluklarının devam ettiğini belirterek,tutuklulukları devam eden tutsakların bir an önce serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

Dr. Sinan Aydın, tutsaklık yaşayanlar hapishanede bir kartın ve mektubun kıymetini ve dayanışmanın değerini iyi bilirler diyerek, hem tutsaklıkları süresince hemde bugün TKP/ML ye yönelik sürdürülen baskılara karşı dayanışma gösteren tüm devrimci-demokrat kesimlere ve sürmekte olan uzun dava süresince kendilerini ve yoldaşlarını yalnız bırakmayan herkese teşekür etti.Tüm dava tutsakları adına etkinliğe katılan kitleyi selamladı.Alman yargısının sürdürmekte olduğu davanın kararını, tutuklamayla birlikte verdiğini ve davanın hukuksal gerekçelerden çok politik nedenlere dayandığını belirtti. Hapishane sürecinde yaşadıkları izolasyon ve uygulamaları anlattı. Bu davayı açanlar bilmeliki; dünya görüşümüz değişmeyecek, poltik mücadelemiz her yerde devam edecektir dedi.

Avukat Dr. Stolle ise davanın devrimci mücadele yürüten bir örgüte karşı açıldığını belirterek, 129 a-b maddelerine dayanarak açılan dava ile TKP/ML-TiKKO “terörist” olarak gösterilmeye çalışılmaktadır. Bu davada tutuklanan 10 devrimci 3 yıl boyunca teknik takibe alınmış, telefonları , evleri ve arabaları dinlenmiştir. Madem bu insanlar ” terörist” idi? neden 3 yıl beklediniz ? diye sormazlarmı ! diyerek sürdürdüğü konuşmasını, bu dava ile Alman devleti Türk devletine destek vermektedir. Almanya`da PKK yasağı 25 yıldır devam etmektedir. Yine birçok devrimci muhalif örgüt baskı altına alınarak devlet tarafından ” terörize” edilmektedir dedi.

Bilgilendirme etkinliğine katılan kişilerin söz alarak sordukları sorulara, verilen cevaplarla etkinlik 20.45 de sonlandırıldı. Etkinliğin bitiminde “Tüm politik Tutsaklara Özgürlük” sloganı atıldı.
Teilen
2018-11/01-Sayı-573
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN