Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 583 - 04.07. - 08.08.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

BM'den AB'ye Akdeniz'de göçmen ölümlerini durdurun çağrısı

BMMYK ve IOM, bu yıl rekor sayıda göçmenin boğularak öldüğü Akdeniz'de acil önlem alması için AB'ye çağrı yaptı.

 
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM), bu yıl rekor sayıda göçmenin boğularak öldüğü Akdeniz'de acil önlem alması için Avrupa Birliği'ne (AB) çağrıda bulundu.

Bu akşam Brüksel'de başlayacak AB Liderler Zirvesi öncesi BMMYK ve IOM'den ortak yazılı açıklama yapılarak, Birliğin, Akdeniz'deki göçmen politikası eleştirildi.

Açıklamada, Akdeniz'den botlarla ve teknelerle Avrupa kıyılarına ulaşmaya çalışan göçmenlere yönelik AB üyesi ülkelerin "gereksiz politik söylemlerinin" göç sorununa çözüm bulunmasını zorlaştırdığı vurgulandı.

IOM rakamlarına göre, yıl başından bugüne dek bin 839 göçmenin boğularak yaşamını yitirdiği Akdeniz'de acil tedbirler alınması için AB'ye çağrı yapılan açıklamada, Akdeniz'de geçmişe göre göçmen geçişlerinin bu yıl büyük oranda düşmesine rağmen boğularak ölen göçmen sayısında rekor artış olduğuna dikkati çekildi.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, AB içindeki göç sorununa ilişkin siyasi tartışmalarının gereksiz olduğu kadar gerçeklikle de bütünleşmediğini vurgulayarak, "İnsan hayatından bahsettiğimizi unutmamalıyız. (Siyasi) Tartışmalara tamam ama politik kazanç için göçmenlerin ve mültecilerin günah keçisi yapılmasını kabul etmiyoruz." ifadelerini kullandı.

"Tehlikeli düzensiz göç hiç kimsenin çıkarına değildir." ifadesini kullanan IOM Genel Direktörü Antonio Vitorino ise Akdeniz'de düzenli göçün sağlanması için daha fazla yatırım yapılması gerektiğinin altını çizdi.

AB Liderler Zirvesi'nde de göç konusu ele alındı.

Öte yandan IOM istatistiklerine göre, bu yıl 1 Ocak- 4 Eylül arasında Akdeniz'de 88 bin 736 göçmen Avrupa kıyılarına ulaştı. Geçen yıl aynı dönemde 143 bin 601 kişi Avrupa'ya geçmişti.
Teilen
2018-11/01-Sayı-573
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN