Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 583 - 04.07. - 08.08.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Mülteciler gerçekten tehlikeli mi?

Almanlardan daha çok mu suç işliyorlar?

Dr. Thomas Galli (Cezaevi eski müdürü), Sait İçboyun 
Mülteciler toplumsal alanda her geçen gün bir tehlike olarak görülmektedir ve suç işleyenlerle aynı kategoriye konulmaktadır. Özellikle sağ ve muhafazakar siyaset sığ bir mülteci bakış açısıyla kendisini hukuğun, düzenin ve güvenliğin koruyucusu olarak göstermeye çalışmaktadır. Binlerce insanın katılımıyla düzenli olarak yapılan gösterilerde, mültecilere karşı sert bir tavır sergilenmektedir. Bu şekilde ifade edilen öfke ve korku genel olarak yabancı ve göçmenleri içine almakla beraber özellikle mülteciler konusunda daha da belirginleşiyor. Bir çok Alman vatandaşının gözünde mülteciler büyük bir oranda, kontrolsüz ve kimliği belirsiz bir şekilde ülkeye giriş yapıyorlar. Suç işlemek yerine, yardım ve sığınma talebinde bulunan ve bunun için bize minettar olmaları gerektiğini düşünüyorlar. Ayrıca pek çok iltica talebinde bulunanların savaş veya zulümden kaçmaktan ziyade, sadece daha iyi ekonomik şartlarda yaşamak istedikleri ve bu nedenle dolandırıcı oldukları kanısı toplum içinde oldukça yaygın. Medya, mülteciler tarafından işlenen suçları hızlı bir şekilde yaydığından, toplumda eğer suçlu önceden sınırdışı edilseydi veya hiç ülkeye girişine izin verilmeseydi bu suçlar önlenilebilirdi düşüncesi doğuyor. Almanların yabancı korkusu, kontrolü kaybetme korkusu, ilkel gelenek ve görenekleri olan ülkelerden gelen insanlara karşı korkusu, şiddetin sorun çözen bir araç olarak görüldüğü ve kadının baskı altında tutulduğu kültürlerden gelen, travma geçirmiş, agresif, ne yapacağı kestirilemeyen genç erkeklere karşı olan korkusu islami terör korkusuyla daha da alevleniyor.

Ama gerçekten mülteciler bir tehlike mi? Almanlardan daha mı çok suçlular? Dünyanın her yerinden bize sığınmış ve burda suç işlemiş bu insanlar nasıl insanlar? İlticacıların burada karşı karşıya bulundukları şartlar nelerdir?

Ceza hukuku avukatlık bürosunda gördüklerimizden ve Dr. Galli'nin önceki görevi olan cezaevi müdürlüğünden edindiğimiz tecrübeler gösteriyorki, mülteciler kesinlikle Almanlardan daha kriminal değiller. Onları temel bir sorun ve tehlike olarak görmek onlara haksızlıktır ve toplumumuza zarar vermektedir. Mültecilerin topluma faydalı olacak şekilde entegre edilmesi konusundaki bir çok fırsat elden kaçırılıyor. Tabiki mültecilerin işlediği suçlar Almanlarınki gibi mümkün olduğunca azaltılmalıdır. Bizlerin de bir çok insan gibi, özellikle taciz ve ölüm vakalarında tansiyonumuz yükseliyor, suçluyu hapse koyma veya sınır dışı etme isteği duyuyoruz. Bu münferit durumlarda doğrudur ama mültecileri bir tehlike olarak görmeye sebep olmamalıdır. Onun yerine, mültecilerle olan ilişkilerimizi ve onların yaşam koşullarını sorgulamamız gerekiyor. Ayrıca ceza hukuğundaki eksiklerimiz, suçlunun topluma kazandırılması yerine toplumdan dışlanılması özellikle mülteciler söz konusu olduğunda kendini daha bariz göstermektedir. Onlarca yıldır, kriminolojik araştırmalardan suçun nedenleri ve nasıl azaltılabileceğine dair bildiğimiz hemen hemen her şey mülteciler konusunda yanlış yapılmaktadır.

Son olarak özetle, bütün mülteciler mutlaka sınır dışı edilmesi gereken, suç işleyen insanlar değildir. Mültecilere en büyük zararı veren, onları günah keçisi olarak gören ya da kendi çıkarları için kötüye kullanan, onları hedef tahtası yapan ve ''suçlu mülteci'' damgasını vuranlardır.
Teilen
2018-11/01-Sayı-573
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN