Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 583 - 04.07. - 08.08.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Çevik: Türkiye 1 milyon göçmeni yakaladı

Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Çevik, 2005-2017 döneminde Türkiye'de 1 milyon göçmenin yakalandığını söyledi.

AA (Atina) 
Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Yaşar Halit Çevik, Büyükelçilikte basın mensuplarına göç konusunda bilgilendirme toplantısı düzenleyerek, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ege Denizi'nde göçmen geçişlerinde artış yaşandığına ilişkin bir soruyu yanıtlayan Çevik, 2015 yılında günlük ortalama 7 bine yükselen göçmen sayısının, bu yıl 80-83 seviyesinde bulunduğunu belirtti.

Çevik, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) mutabakatı ile göçmen sayısında önemli bir düşüş kaydedildiğine dikkati çekerek, "Mevsimsel bir değişiklik olabilir ama sabit bir trend var." değerlendirmesinde bulundu.

Bu geçişleri tamamen durdurmak için göçe sebep olan ana unsurların ortadan kaldırılması gerektiğini dile getiren Çevik, "Türkiye hem doğu hem de batı sınırlarından akınları durdurmaya çalışıyor. Türkiye hem varış yeri hem de bir transit ülke. Biz, hem Türkiye'ye girmeye çalışanları hem de çıkmaya çalışanları durdurmaya çalışıyoruz." dedi.

Çevik, Türkiye'nin bu yılın ilk 8 ayında doğu illerinde yaklaşık 52 bin, batı illerinde ise 77 bin göçmeni yakaladığı bilgisini paylaşarak, "2005-2017 döneminde Türkiye'de 1 milyon göçmen yakalandı." diye konuştu.

"Amaç göçmen geçişlerini tamamen durdurmak olsa da bu, yüzde 100 mümkün değil." diyen Çevik, "2015 ve sonrasında doğu-batı yönündeki akında olabildiğince başarılıyız." ifadelerini kullandı.

Türkiye-AB mutabakatı
Çevik, Türkiye-AB mutabakatına ilişkin bir soru üzerine ise, "2016'dan bu yana 309'u Suriyeli olmak üzere 1740 göçmen Yunanistan'dan Türkiye'ye iade edildi." bilgisini paylaştı.

Sayının düşük olduğunu vurgulayan Çevik, "Bunun sebebi buradaki hukuk sistemi. İlticaya başvurulduğu takdirde işlemler çok uzun sürüyor." şeklinde konuştu.
Teilen
2018-11/01-Sayı-573
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN