Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 581 - 06.05. - 03.06.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Merhaba'dan

Her yerde meydandalar

 
Almanya’nın Chemnitz kentinde ve diğer bir çok şehirde artan göçmen düşmanlığına karşı Almanya’nın her yerinde ırkçılara, neonazilere karşı, başta Alman anti-faşistler olmak üzere yoğun protesto eylemleri sürüyor. Gösteriler sadece Almanya’da değ,l, artan ırkçı tehlikeye karşı tüm Avrupa’da insanlar meydanlara çıkmaya devam ediyor.

Bu alanda yapılan etkinliklere ve etkinlik duyrularına bu sayımızda da geniş yer verdik ve bundan sonra da vermeye devam edeceğiz.

BM’den Almanya’ya Irkçılıkla Mücadele Çağrısı
3 üye ülkeden oluşan çalışma grubu 30. oturumunda Almanya’daki insan haklarına dair durum hakkında açıklama ve iyileştirme tavsiyelerini içeren final raporunu sundu. Raporda Almanya’daki insan hakları vaziyetine dair üye ülkeler tarafından yapılan tavsiyelerde ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve ayrımcılıkla mücadele, kadına şiddetin önlenmesi, eğitim ve iş piyasasında fırsat eşitliğinin sağlaması gibi başlıklar öne çıkıyor.

Avrupa’da sağ partiler oyunu artırıyor
Göçmen krizinin başlamasından bu yana Avrupa genelinde yapılan seçimlerde sağ partiler oylarını artırırken, bunun başlıca nedenlerinin “göçmen karşıtlığı, İslamofobi ve AB projesine güvenin azalması” olduğu belirtiliyor. İsveç’te 9 Eylül’de yapılan seçimlerde aşırı sağ görüşlü Demokratlar Partisinin (SD) oy oranının yüzde 17,6’ya kadar yükselmesi dikkati çekti. 2014 seçimlerinde yüzde 12’lik oy oranı ile ülkenin üçüncü partisi durumuna gelen SD, oyunu artırmayı sürdürdü.

Almanya’da binlerce kişi ırkçılığa karşı yürüdü
Almanya’nın Köln kentinde bir araya gelen binlerce kişi ırkçılık karşıtı gösteri düzenledi. Cityofhope Cologne Derneğinin organize ettiği gösteri için tarihi Köln Katedrali önünde toplanan yaklaşık 10 bin kişi, “İnsani bir sığınmacı politikası” talebiyle ırkçılık karşıtı sloganlar atarak Heumarkt Meydanı’na yürüdü.

Brezilya’daki faşist başkan adayına karşı yüz binler sokakta: O olmaz!
Kadınların öncülüğünde 17 ülkede düzenlenen yürüyüşlerde, faşist siyasetçi Jair Bolsonaro, ‘#EleNão/O olmaz’ sloganıyla protesto edildi.

Brezilya’da 7 Ekim’de gerçekleştirilecek başkanlık seçimlerinde diktatörlük dönemini temsil eden, eski asker ve milletvekili Jair Bolsonaro’nun başkan adaylığı “#EleNão/O olmaz” denilerek başta Brezilya olmak üzere 17 ülkede protesto edildi.

İtalya’da aşırı sağın yükselişi ırkçı saldırıları tetikledi
İtalya’da 4 Mart’ta yapılan seçimi aşırı sağcı ve popülistlerin kazanma­sının ardından İslamo­fobik ve ırkçı saldırılar, hızlı bir şekilde artmaya başladı.

Seçimden aşırı sağcı Lig, sağ görüşlü Forza Italia ve aşırı sağcı İtalya’nın Kardeşleri partilerinin oluşturduğu sağ bloğun yüzde 37 oyla birinci sırada, popülist ve sistem karşıtı 5 Yıldız Hareketinin (M5S) ise birinci parti olarak çıkmasının ardından ülkede ırkçı ve İslamofobik saldırılarda artış görülüyor.

AP’de İslamofobiyle mücadele projesi tanıtımı
Avrupa Parlamen­tosunda (AP) “İslamo­fobiyle mücadelede karşı söylem geliştirme” projesinin tanıtımı yapıldı.

Fransa, Almanya, Belçika, Çekya, Macaristan, Portekiz, Yunanistan ve İngiltere’den uzmanların oluşturduğu İslamofobiyle Mücadele Takımı (CIK), AP’de projeyi tanıttı.

AİHM’den başörtüsü kararı
Avrupa İnsan Hakları Mahke­mesi (AİHM), başörtülü olduğu için duruşma salonundan çıkarılan bir kadının yaptığı başvuruda Belçika yönetimini haksız buldu.

AİHM, 2007’de kardeşinin öldürülmesiyle ilgili davada ifade vermek için duruşma salonuna başörtüsüyle giren ve mahkeme heyeti tarafından salondan çıkarılan Hagar Lachiri’nin başvurusunu karara bağladı.

"Bavyera Eyalet seçimlerinde deprem bekleniyor"
Yeşiller Partisi Bayern eyalet milletvekili adayı Cemal Bozoğlu, gazetemize seçimler öncesi konu üzerine son yorumunu yazdı: "14 Ekimde gerçekleşecek olan Bavyera eyalet seçimleri hem Bavyera’daki siyasi iktidar açısından hem de Almanya genel siyaseti açısından tarihi öneme sahip olacakmış gibi gözüküyor. Üç ay önce salt çoğunluğu yeniden kazanma iddiası ile yola çıkan CSU, yaptığı her politik atakta daha zor duruma düştü. Yaz öncesi AfD’ye giden seçmenini geri getirmek için ilticacıları hedef alan ataklar ile seçim çalışmalarını başlattı..."

Hiçbir insan illegal değildir
""Ağustos ayında bu yana Almanya’nın onlarca şehrinde SEEBRÜCE (Deniz Köprüsü) tarafında AB’nin insanların ölümüne göz yuman mülteci politikalarına karşı eylemler gerçekleşti. İşte bunlardan birisi de ikinci kez Mannheim şehrinde mülteciler ve göçmenlerle dayanışmak için bir miting ve yürüyüş yapıldı.

Afrika Birliği İtalya’dan köle’ özrü bekliyor
Afrika Birliği, İtalya Başbakan Yardımcısı Matteo Salvini’den Afri­kalı göçmenleri “köleye” benzeten sözleri için özür dilemesini istedi.

Birlikten yapılan yazılı açıklamada, Salvini’nin geçen hafta Afrikalı göçmenler için kullandığı kelimelerin dehşet verici olduğu ifade edilerek, lakap takmanın Afrika’nın ve Avrupa’nın karşılaştığı göçmen sorunlarını çözmeyeceği belirtildi.

İtalya ve Lüksemburg arasındaki “göçmen” tartışması
İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini ile geçen cuma günü Avusturya’da gerçek­leşen Avrupa Birliği (AB) Güvenlik ve Göç Toplantısı’nda tartıştığı Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn arasındaki sözlü atışma devam ediyor.

AB sınır güvenliği için Sırbistan ile anlaştı
Avrupa Birliği (AB), sınır yönetimini güçlendirmek ve olası göçle mücadele etmek için Sırbis­tan’a Avrupa Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansının muhafızlarının yerleştirilmesi konusunda anlaşma sağlandığını duyurdu.

Köln DİTİB Merkez Camii ibadete açıldı
9 Haziran 2017 tarihinde inşaatı bitirilerek ibadete başlanılan DİTİB Merkez Camii’nin açılış törenine Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ile bir çok sivil toplum ve dini cemaat temsilcisi katıldı.

Almanya’daki Katolik Kilisesinden cinsel istismar vakaları için özür
Katolik Kilisesinin Almanya Piskoposlar Konferansı Başkanı Reinhard Marx: “Çok uzun zaman Kilise tarafından istismarlar inkar edildi, görmezden gelindi ve örtbas edildi. Bu kabahatten ve verilen acıdan dolayı özür diliyorum”

HDK-Avrupa 1. Olağan Kongresi 1-2 Aralık’ta
Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A), Frankfurt Kürt Kültür Kültür Merkezi’nde 4. meclis toplantısını gerçekleştirdi. Almanya, İsviçre, Fransa, Belçika, Hollanda, İngiltere gibi Avrupa’nın çok sayıda ülkesinden gelen HDK-A meclis üyeleri 4. Meclis Toplantısı başarıyla tamamlandı.

HDK-A Meclisi, “Önümüzdeki dönem, Avrupa genelinden kent yerellerine kadar, HDK-A örgütlenme biçimi” olmak üzere tek gündemle toplandı. Toplantıda ağırlıklı olarak yerel kent meclisleri üzerine tartışma yapılırken, bu meclislerin Avrupa ve ülke meclisleriyle bağları ve ilişkilerinin nasıl olması gerektiği üzerine duruldu.

HDK-A 1. Olağan Kongresini 1-2 Aralık tarihlerinde Frankfurt’ta Saalbau’da toplanacak. 2 gün sürecek olan kongreye yoğun ilgi bekleniyor. HDK-A MYK’sı 9. toplantısını 11 Kasım’da Köln’de gerçekleştirecek. Bu toplantının ağırlıklı olarak kongrenin örgütlenmesine ayrıldığı açıklandı.

İrlanda Filistin devletini tanıyabileceğini açıkladı
İrlanda Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Simon Coveney, Filistin ile İsrail arasındaki barış müzakerelerinde ilerleme olmaması halinde ülkesinin Filistin devletini tanıyabileceğini söyledi. Dublin’e resmi ziyarette bulunan Filistinli mevkidaşı Riyad el-Maliki ile ortak basın toplantısı düzenleyen Coveney, “Filistin devletini sadece ‘şimdilik tanımamak’ yönünde bir tercihte bulunduk ancak eğer diyaloğun işleyişi konusundaki bu umutsuzluk devam ederse, çok açık nedenlerden dolayı bu tercihimizi gözden geçirmeye mecbur kalacağız.” dedi.

AB’nin yeni sorunu “tek saat uygulaması”
Avrupa Birliği (AB) Komis­yonunun birlik genelinde mev­simsel saat uygulamasının sona erdirilmesine yönelik teklifinin ardından birçok konuda uzlaşı sağlamakta zorluk çeken üye ülkelerin “basit ve teknik” bir konu olarak görülen bu hususta da anlaşma sağlaması zor görünüyor.

Karanlığınızda boğulun
İzin dönemi bitti, hatta ikinci aya bile girdik. İzin döneminde de ara vermedik. Bu dönemde, yayın politikamızdan ödün vermeden, okurlarımızın sesi olamaya devam edeceğiz. Yani her türden ayrımcılığa ve ırkçılığa karşı anti-faşist bir gazete olarak yolumuzda ilerleyeceğiz.

Bu elinizde bulundurduğunuz 571. sayı. 2-3 ay yani 5 sayı sonra 28 yılı geride bırakmış olacağız. O sayılarda bizim Türkiyeli yobaz, örümcek beyinli, ayrımcı, ırkçı ve faşistlere daha geniş yer vereceğiz. Neden mi şimdiden değindik: hala, orada-burada gazetemizi kötüleyen, esnafa "İlan vermeyin", "Gazetenin buraya konmasına müsaade etmeyin" diyen şerefsizler var. Bunlar yeni değil; tarihin her döneminde ve gazetemizin çıktığı 28 yıldır varlar ve maalesef var olmaya devam edecekler. Biz de sadece Alman ayrımcılara ve neonazilere değil, "Bizim" ırkçı ve faşistlere karşı da mücadelemiz devam edecek.

Ve her zamanki gibi, bundan sonra onlara "Karanlığınızda boğulun" demeyi sürdüreceğiz...

info@merhaba.info
Teilen
2018-10/01-Sayı-571
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN