Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 581 - 06.05. - 03.06.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Avusturya'nın aşırı sağcı "hipsterları"

Kimlikçiler Hareketi Avrupa'da hızla yaygınlaşıyor. Grubun Avusturya kolu ise "hipster sağcılar" olarak geçiyor. Peki, yükselişlerinin arkasında ne var?

Merhaba Haber Ajansı 
Bir grup genç Avusturyalı, İmparatoriçe Maria Theresa'nın 20 metre yüksekliğindeki heykeline peçe giydirdiğinde saatler gece yarısını gösteriyordu. Heykelin önünde ise "İslamileştirme mi? Hayır almayayım!" pankartı göze çarpıyordu.

Eylem, Avrupa'nın "hipster sağı" olarak da anılan, Almanca'da "Die Identitäre Bewegung", İngilizce'de "Identitarian Movement" ve Fransızca'da "Mouvance Identitaire" olarak bilinen Kimlikçiler Hareketi'nin Avusturya kolu tarafından gerçekleştirdi. Kimlikçiler, aşırı sağın yeni ve medya dostu yüzü olarak ortaya çıkarken, ABD'deki alternatif sağın Avrupa versiyonu şeklinde de görülüyor. Ancak alternatif sağ internet ortamında başarı elde ederken, Avusturya'nın Kimlikçileri interneti sokaklardaki eylemleri için kullanıyor. Taktikleri, Greenpeace gibi solcu aktivist grupların yöntemlerini anımsatıyor ve eylemleri manşetlere taşınabiliyor.

Bir başka eyleminde grup, Avusturya'nın Yeşiller Partisi'nin Graz kentindeki merkez ofisine pankart açtı ve çatısını sahte kanla boyadı. Grup ayrıca Viyana'da mülteciler tarafından sahnelenen bir tiyatro oyununu basıp izleyicilere üzerlerinde "çok kültürlülük öldürür" yazan el ilanları dağıttı.

Grubun en çok bilinen eylemi ise Avusturyalı Kimlikçilik Hareketi'nin eş başkanı 29 yaşındaki Martin Sellner'ın Libya'dan gelen göçmenleri Akdeniz'de durdurmak için "Avrupa'yı savunan" bir teknenin kiralanmasına destek vermesiydi.

Sağı pohpohlamak
Geçen ay Graz'da bir mahkeme suç örgütü kurmak ile Türk ve Müslüman gruplara karşı nefret yaymak suçlamalarıyla yargılanan 17 grup üyesini akladı. Mahkeme kararının Kimlikçileri daha da cesaretlendirmesini beklemek şaşırtıcı olmaz. Kararın açıklanmasından bir gün sonra Sellner'ın konuştuğu bir YouTube videosunda, grubun kendisini nasıl da temize çıkardığını anlattığı görülüyor.

Kimlikçiler taktiklerinin ırkçı olmadığını savunuyor. Ancak söylemleri, Almanya'daki PEGIDA hareketi gibi aşırı sağcı protest hareketlerin izlerini taşıyor. Homojen ve beyaz ırkın hakim olduğu bir Avrupa'yı savunuyorlar ve kıtanın giderek bir "İslam devletine" dönüştüğüne inanıyorlar. Bunu yaparken de Ortadoğu ve Afrika'dan gelen göçmenlerin Avrupalıların yerini alacağını öne süren komplo teorilerine rağbet ediyorlar. Söz konusu komplo teorileri, genel olarak şişirilmiş istatistik ve temelsiz demografik öngörülere dayanıyor. Oysaki Avrupa Birliği'nin toplam nüfusunun sadece yüzde 4'ü AB vatandaşı olmayanlardan oluşuyor.
Teilen
2018-10/01-Sayı-571
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN