Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 581 - 06.05. - 03.06.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

İsviçre’de “Eş değer işe eşit ücret” mitingi

İsviçre’de onlarca kadın kurumunun çağrısıyla Bern’de bir araya gelen çoğu kadın binlerce emekçi, “ücret eşitsizliğine, cinsiyetçilik ve ayrımcılığa” son dedi.

Merhaba (Bern) 
Resim galerisi için tıklayın
Kadınların büyük mücadelesi sonucu 1981 yılında anayasaya eklenen“Eşit değer işe eşit ücret” yasasının uygulamaya geçirilmesi için on yıllardır mücadele eden kadınlar #Enough2018! Artık Yeter! dediler.

1991 yılında gerçekleştirdikleri büyük grevi hatırlatan kadınlar, anayasal haklarının hayata geçirilmesi konusunda devletin etkin önlemler almaması ve pratikte bu yasayı uygulanır hale gelmemesi durumunda Haziran 2014’de büyük kadın grevini yineleyeceklerini duyurdular. ‘Lohngleichheit / Eşdeğer işe eşit ücret” talebiyle yanyana gelen binlerce kadın her türlü ayrımcılığa da “yeter” dediler.

Onlarca kadın örgütünün düzenlediği mitinge Unia sendikası İsviçre genelinde ücretsiz ulaşım sağlarken, miting öncesi yürütülen çalışmaların da etkisi ile çoğu kadın 20 bini aşkın kişi mitinge katıldı.

Bern Schützenmatte’de biraraya gelen başta emekçi kadınlar olmak üzere, sendikalar, siyasi partiler, göçmen örgütleri, yaptıkları konuşmalarda, anayasada güvence altına alınan hakların daha fazla geciktirilmeden pratikte de uygulanması gerektiğini dile getirdi. İsviçre’nin her yerinden katılımın olduğu eylemde, Schützenmatte’da yapılan konuşmaların ardından İsviçre Parlamentosun’a doğru yürüyüşe geçildi. Yürüyüş boyunca coşkunun ve sloganların hakim olduğu kortejler, Bern sokaklarında renkli görüntülere neden oldu.

KADIN GREVİ HAZIRLIĞI
“Yaşasın kadın dayanışması”, “İş yerlerinde tacize son” ve “Genel grev” yazılı dövizler ve sloganlar eşliğinde uzun bir yürüyüş gerçekleştiren kitle içinde gençlerin katılımı dikkat çekti. Erkeklerin de dayanışma gösterdiği miting, parlamento meydanında yapılan konuşmalar eşliğinde son buldu.

Konuşmalarda kadınların iş yaşamında sadece ücret eşitsizliği yaşamadığı, görevlendirmelerde de ayrımcılık yapıldığı ve son dönemde iş yerlerinde tacizin arttığı vurgulandı. Mitinge SYKP Kadın Meclisi, İGİF, HDK İsviçre, HDK Basel Kadın Meclisi, Paritzan, Mor Kızıl Kadın grubu da katılarak destek verdi. Yürüyüşte Flormar işçileriyle dayanışma için bir pankart da taşındı.

Kadın örgütleri ,Unia sendikası ve diğer örgütler kadın hakları ve eşitliği gerçekleştirmek için 2019 yılına yönelik bir kadın grevi hazırlıyor. “Eşitlik istiyoruz”, “Ayrımcılığa son”, “Yaşamın her alanında eşitlik sloganları” ile öne çıkan kadın emekçiler, Haziran 2019’da gerçekleştirilmesi planlanan greve bütün güçleri ile katılacakları mesajı verdiler.

Mitingi destekleyen Kurumlar:
Basler Frauenvereinigung für Friede und Fortschritt (BFFF), Business Professional Women (BPW), Campax, CFD, Coordinamento Donne della Sinistra, CVP-Frauen, Dachorganisation Frauenhäuser Schweiz, Evangelische Frauen Schweiz (EFS), Femwiss, Frauen Aargau, Grossmütter Revolution, Grüne Schweiz, Initiative “16 Tage gegen Gewalt an Frauen”, Junge Grüne, JUSO Schweiz, Kaufmännischer Verband, LCH – Lehrerinnen und Lehrer Schweiz, Lesbenorganisation Schweiz LOS, Marche mondiale des Femmes (MMF), Männer.ch, Organizzazione Cristiano Sociale ticinese, Partei der Sozialistischen Wiedergründung -Türkei (SYKP) Frauenrat , Pink Cross, SBK/ASI, Schweiz. Arbeitsgemeinschaft der Jugendverbände (SAJV), Schweiz. Gewerkschaftsbund (SGB), Schweiz. Verband für Frauenrechte SVF, SEV, SP Frauen, SP Schweiz, Syna, Syndicats Chrétiens du Valais (SCIV), Syndicat Interprofessionnel de travailleuses et de travailleurs (SIT), Syndicom, SSM, Terre des Femmes, Travail.Suisse, Unia, VPOD, We can’t keep Quiet, WIDE Switzerland, Women’s March Geneva, Women’s March Zurich
Teilen
2018-10/01-Sayı-571
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN