Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 581 - 06.05. - 03.06.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Bavyera Eyalet seçimlerinde deprem bekleniyor

 
14 Ekimde gerçekleşecek olan Bavyera eyalet seçimleri hem Bavyera'daki siyasi iktidar açısından hem de Almanya genel siyaseti açısından tarihi öneme sahip olacakmış gibi gözüküyor. Üç ay önce salt çoğunluğu yeniden kazanma iddiası ile yola çıkan CSU, yaptığı her politik atakta daha zor duruma düştü. Yaz öncesi AfD'ye giden seçmenini geri getirmek için ilticacıları hedef alan ataklar ile seçim çalışmalarını başlattı. Afganistan'a sınırdışı etmek, binlerce ilticacıyı aynı binada açık cezaevi şartlarını aratmayan barınaklara yerleştirmek, aşağılayıcı bir dil kullanmaya başladı. Ayrıca polis selahiyet yasasını oldukça genişleterek, dikta rejimlerini aratmayan yetkilerle donattı. Çok ciddi tepkilere yol açan bu girişimler onbinlerce insanın katıldığı yürüyüşlerle protesto edildi. Seçimlere bir ay kala yeniden taktik değiştiren CSU yeniden toparlanmakta zorlanıyor. Son kamuoyu yoklamasında %35 lere inen CSU tarihinin en büyük yenilgisini alacakmış gibi gözüküyor.

Berlin’de yeniden büyük koalisyona önce hayır sonra evet diyen SPD ciddi bir kıriz yaşıyor. Bavyerada kamuoyu yoklamalarında % 11 ile AfDninde arkasında dördüncü sıraya düşen SPD, bu kırizi kısa sürede atlatamayacakmış gibi gözüküyor.

AfD arkasına aldığı ırkçılık rüzgarı ile Bavyerada da % 13 ve üzeri oy alacakmış gibi gözüküyor. Bu nedenle mecliste karşısında durabilecek, kardeşliği ve farklı kültürlerin ortak beraberliğini savunan siyasi gücün varlığı çok önemli.

Yeşiller partisi Bavyera'da tarihinin en iyi sonucunu almaya hazırlanıyor. Son seçimlerde % 8,6 oy alan Yeşiller bütün araştırma kurumlarının sonuçlarına göre %16 ve üzeri oy alacakmış gibi gözüküyor. İster iktidarda isterse muhalefette Yeşiller partisi ciddi bir güç oluşturacak.

Göçmenler açısısından bu seçimlerin önemli sonuçları olacak. Güçlü bir şekilde meclise girecek olan AfD ile boy ölçüşebilecek siyasi bir güce ihtiyaç var. Bunun yanında göçmenlerin bu ülkenin ayrılmaz bir parçası olduğunun gösterilmesi açısından parlamentoda temsil edilmesi, AfD ye karşı verilecek olan en iyi cevap. Geçen dönem sadece bir göçmen kökenli milletvekilinin olduğu Bavyera Eyalet Meclisi'nde bu dönem sayının artması söz konusu. Kamuoyu araştırmaları doğru çıkarsa, Nürnberg’den Arif Taştdelen’in yanında Münih'ten Gülseren Demirel’in ve Augsburg'dan benim girebilme ihtimalim yüksek gözüküyor. Böylece Bavyera'nın üç büyük şehrinden Türkiyeli göçmenlerin mecliste temsilcileri olacak.

Seçimlere ikibuçuk haftalık bir zaman kaldı. Bu yazı elinize geçtiğinde bir haftalık zaman kalmış olacak. Göçmenlerin eğer Alman vatandaşı iseler oylarını kullanmaları çok önemli. Ne kadar fazla AfD karşıtı oy kullanırsa, AfD'nin oy oranı o kadar düşük olur. Demokratik kurumların ve demokrasinin değeri bilinmeli ve sahip çıkılması gerekir. Oy kullanmayanın şikayet etmeye hakkı yoktur. Oyunu kullan, istediklerinin yapılması için hesap sor. Bu nedenle oy hakkı olan herkesi 14 Ekim'de sandığa davet ediyorum.
Teilen
2018-10/01-Sayı-571
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN