Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 580 - 04.04. - 06.05.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Merhaba'dan

Dönüş sürüyor

 
Sınır kapılarında "dönüş" yoğunluğu yaşanıyor.

İzinlerini geçirdikleri memleketlerinden, yaşadıkları ülkelere dönmek için yola çıkan yurt dışında yaşayan Türkiyeliler sınır kapılarında araç kuyrukları oluşturdu

Yıllık izinlerini geçirdikleri memleketlerinden, yaşadıkları Avrupa ülkelerine dönmek için yola koyulan yurt dışında yaşayan Türkiye kökenliler, sınır kapılarında yoğunluk oluşturuyor. Binlerce vatandaşın aynı anda dönüşe geçmesi Edirne’deki sınır kapılarında yoğunluğa neden oldu. Yoğunluk nedeniyle sadece Kapıkule’de değil, İpsala, Pazarkule ve Hamzabeyli’de de uzun kuyruklar oluştu. Avrupa’ya açılan sınır kapılarında, yurt dışında yaşayan ve memleketlerinde geçirdikleri izin sürelerinin sona ermesi üzerine dönüşe geçen Türkiyelilerin oluşturduğu yoğun trafik devam ediyor.

Dönüş çilesi sadece Türkiye çıkışlı sınır kapılarında değil, tüm Avrupa'da bir yoğunluk yaşanıyor sınırlarda. Daha doğrusu işkence yaşatılıyor insanlara. Avrupa Birliği (AB) ülkelerine girişte bir yoğunluk zaten yaşanırken, şimdi de Avusturya, Almanya girişlerinde de ayrıca bir kuyruk şskencesi yaşatılıyor tatilcilere.

Yani yol işkencesi, tüm modern gelişme ve tekniğe rağmen, on yıllardır halen devam ediyor.

Girişte de çıkışta da zorluk
Türkiye’de izinlerini kullanan Türkiyelilerin, Avrupa’da yaşadıkları ülkelere dönüşleri devam ediyor. Aynı zamanda girişler de devam ediyor. Vatandaş ülkeye girerken de çıkarken de büyük bekleme işkencesi yaşıyor.

Yıllık izinlerini kullanmak üzere haziran sonundan itibaren Türkiye’ye gelenlerin izinleri bitti.

Dönüş için yola koyulan Avrupalı Türkiyeliler özellikle Kapıkule Sınır Kapısı’nda yoğunlukla karşılaşıyor.

Bazı yerlerde beşerli halde araç sıraları oluşturan binlerce gurbetçinin sınır kapısındaki bekleyişi, saatlerce sürüyor.

Günah keçisi de hazır
Yalanı da hazır Tük yetkililerin: “Bulgaristan’ın ülkesine giren araçları araması nedeniyle geçişlerin uzun sürüyor”. “Peki, Türkiye’ye girişlerdeki çilenin de mi sorumlusu Bulgaristan?” diye sormaktan da geri kalmıyor, Türkiye’nin “gurbetçileri”.

Araç sayısındaki artışla birlikte, işkence de artıyor. Zaten, daha adlandırıken, yani “gurbetçi” denerek, vatandaş ayrımcılığa uğruyor. Yani, muamele de ona göre…

Almanya'da her dört kişiden biri göçmen kökenli
2017 yılı verilerine göre 82 milyon nüfuslu Almanya'da yaşayan yaklaşık her dört kişiden biri göçmen kökenli. İlk kez çıkarılan bir istatistiğe göre de 2,5 milyon hanede Almanca dışında bir dil konuşuluyor.

2017 yılındaki artışa göre ülkede 2 milyon 800 bin Türkiye, 2 milyon 100 bin Polonya, 1 milyon 400 bin Rusya, 1 milyon 200 Kazakistan ve 900 bin Romanya kökenli yaşıyor.

Merhaba Tatil çok beğenildi
Geniş konseptiyle gazetemizle birlikte çıkan Merhaba Tatil Özel 2018, okurlarımız tarafından yine çok beğenildi. Saklayın, dönüşte de lazım olacak.

İzin mevsiminin gelmesiyle birlikte aracıyla yola çıkacaklar için büyük bir hizmet sunan Merhaba, yolculuk heyecanı saran herkesin bu heyecanına ortak oldu 7. kez.

Ayrıca yolculuk esnasında cep telefonunuzdan da gerekli bilgileri tek tek yazı olarak yani teks şeklinde açabilir ve göz atabilirsiniz. "Merhaba.info/tatil" bir tık kadar yanınızda…

“Altın pasaporta” sıkı önlemler geliyor Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun Adalet, Tüketiciler ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinden Sorumlu Üyesi Vera Jourova, AB’nin 8 üyesinde yatırımlar karşılığında verilen vatandaşlığın (altın pasaport) kara para aklama ve yolsuzluğa karşı sıkı önlemlerle denetleneceğini bildirdi.

Jourova, Financial Times gazetesinde yer alan röportajında, yolsuzluk ve kara para akladığından şüphe duyulan kişilere AB üyesi ülkelerde vatandaşlık verilmemesi gerektiğini belirterek, üye ülkelerin vatandaşlık vermesini yasaklama güçlerinin olmadığını kaydetti.

Türk öğrencilere ayrımcılık
Almanya'da yapılan bir araştırma, Türk öğrencilerin dikte sınavlarında ayrımcılığa maruz kaldığını gözler önüne serdi.

Mannheim Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde okuyan 204 öğretmen adayının katılımıyla yapılan araştırma, Türk kökenli öğren­cilerin dikte sınavında Alman öğrencilerle aynı sayıda hata yapmalarına karşın daha kötü not aldıklarını gösterdi.

Almanya'da ırkçılığa karşı #MeTwo hareketi
Mesut Özil'in Alman milli futbol takımından ırkçılık suçlamasıyla ayrılmasının ardından Almanya'da yaşayan göçmen kökenliler gündelik yaşamda karşılaştıkları ırkçı davranışları sosyal medyada paylaşıyor.

Alman faşistler “düşman listeleri” hazırlıyor
Almanya’daki şiddete yatkın aşırı sağcı grupların “düşman listeleri” oluşturduğu, bu listelerde telefon numaraları ve adresleriyle birlikte 25 bini aşkın kişinin yer aldığı bildirildi.

Alman “Yazıişleri Ağı”na bağlı gazetelerde yayımlanan ve hükümetin Sol Parti’nin soru önergesine verdiği yanıta dayandırılan haberde kayıtların 2011 yılından bu yana sürdürülen polis baskını ve tutuklamalar sırasında ele geçirildiği belirtildi.

"Bu, Almanya tarihinde kara bir lekedir"
Başbakan Angela Merkel, Federal Basın Merkezi'nde düzenlenen geleneksel yaz dönemi basın toplantısında Münih Eyalet Yüksek Mahkemesinde tamamlanan NSU davasına ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine gerekli cezaların verildiğini ancak konunun kapanmayacağını söyledi.

NSU davası sanığı serbest
Sona eren Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) davasının ardından Münih Eyalet Yüksek Mahkemesinin, sanıklardan Ralf Wohlleben'in tahliyesine karar verdiği bildirildi. NSU davasının görül­düğü 6. Ceza Dairesinden yapılan açıklamada, savunma avukatının Münih Eyalet Yüksek Mahkemesine müracaatı ve savcılığın da onayıyla Ralf Wohlleben'in tutukluluk halinin kaldırılması kararı alındığı ifade edildi.

Neonaziler 18 ayda 427 konser düzenledi
Almanya’da federal hükümetin Sol Parti’nin soru önergesine verdiği bir yanıt, ülkede Neonazilerin düzenlediği müzik etkinliklerinin ve katılımcılarının sayısını ortaya koydu. Sol Parti Neonazilerin müziği, gençleri kendilerine çekmek için bir “uyuşturucu” olarak kullandığını savunuyor.

İnsanları Kurtarmak Suç Olamaz
“Herkes için toprak, ekmek, deniz, kitap, şarkı, ev, barış istiyoruz” istemli çağrıyla Stuttgart şehir merkezinde bir miting gerçekleştirildi.

Barış Kültürü Derneği (Gesellschaft Kultur des Friedens) tarafından düzenlenen ve ölümlere dikkat çekilen mitingde, mültecileri kendi olanaklarıyla kurtarmaya çalışan bir kaptan ve bir bot da hazır bulundu. HDK-Stuttgart, AGİF, DİDF ve SYKP de “Herkes için toprak, ekmek, deniz, kitap, şarkı, ev, barış istiyoruz” eylemine destek verdi.

Almanya’da iltica talebinde bulunanların sayısı temmuzda arttı
İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Federal Göç ve Mülteci Dairesine (BAMF) Temmuz ayında 15 bin 199 kişinin iltica talebinde bulunduğu, bu sayının Haziran ayına göre yüzde 14,7 artış anlamına geldiği ifade edildi. Son aylarda iltica başvurularında bulunanların sayısının arttığına işaret edilen açıklamada, Haziran ayında 13 bin 354, Mayıs ayında da 12 bin 494 kişinin Almanya’da iltica talebinde bulunduğu belirtildi.

İspanya'dan Avrupa'ya göçmen çıkışı
İspanya Dışişleri Bakanı Josep Borrell, iddiaların aksine ülkesinin "kitlesel" bir göç yaşamadığını ve Avrupa'nın düşük doğum oranı karşısında "yeni kana" ihtiyacı olduğunu söyledi. Borrell, Ürdünlü mevkidaşı Ayman Safadi ile Madrid'deki görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkeye gelen göçmenlerin sayısındaki artışa ilişkin değerlendirmede bulundu.

Stuttgart “Onur Yürüyüşü”ne on binler katıldı
Aralarında Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Stuttgart’ın da bulunduğu 90 örgüt tarafından düzenlenen “Onur Yürüyüşü”, Marien Platz’da start aldı ve şehir merkezi Schloßplatz’da sonlandı. 4 kilometreliklik yürüyüş güzergahına çok renklilik, çok seslilik, çeşitlilik ve damgasını vurdu. Yol kenarlarında yürüyüşü izleyen on binlerce insan da alkışlarla, sloganlarla eylemcilere destek verdi.

TGBW‘ye CSD üçüncülük ödülü
Christopher-Street-Day geçit törenine katılan tek göçmen kuruluşu olan Baden-Württemberg Türk Toplumu (TGBW) geçide katılan 90 kuruluş arasından 3. oldu. Ödülü Dernek Başkanı Gökay Sofuoğlu derneğin proje sorumlusu Dr. Jochen Kramer ile birlikte teslim aldı.

Hiroşima’da nükleer katliamın 73’ncü yıldönümü
ABD’nin Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerinde düzenlediği ve yüzbinlerce kişinin hayatını kaybetmesine yol açan atom bombası saldırılarının üzerinden 73 yıl geçti.

Almanya’da genç nüfus azalıyor
Almanya Federal İstatistik Ofisi’nden (Destatis) yapılan açıklamaya göre, ülkede 2006’da toplam nüfusun yüzde 4,4’üne denk gelen 14-17 yaş grubundaki gençlerin sayısı, 2016 sonu itibarıyla yüzde 3,8’e düştü. Almanya, 82 milyon 850 binlik nüfusuyla AB’nin en kalabalık üyesi olurken, nüfusu giderek yaşlanıyor.

HDK-Avrupa Kadın: 700. Haftada da Cumartesi Anneleriyle Dayanışmadayız
HDK-A Kadın Girişimi bugün yaptığı açıklamayla, 700. haftada da Cumartesi Anneleriyle dayanışma içinde olduğu belirtildi. Açıklamada “Cumartesi Anneleri’nin çağrısına, 25 Ağustos’ta, 700. haftada Avrupa’da güçlü bir ses olalım.” dendi.

Suruç'ta katledilenler unutulmadı
20 Temmuz 2015’te Suruç’ta gerçekleştirilen ve 33 kişinin ölümüyle sonuçlanan katliamın üçüncü yıldönümü nedeniyle, Ulm şehir merkezinde, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Ulm tarafından uyarı nöbeti düzenlendi. ADHK, AGİF, ATİF, NAV-DEM ve SYKP tarafından aktif bir şekilde desteklenen gösteri, bu yıl da “Suruç için Adalet, Herkes için Adalet” mottosuyla gerçekleştirildi.

Pussy Riot'ın 6 Talebi
Punk-rock kolektifi Pussy Riot, Dünya Kupası finalinde sahaya girdi. Grubun alternatif polis üniformasıyla saha­ya giren dört üyesinden üçü gözaltına alındı. Grup üyeleri eylemlerinin ardın­dan altı taleplik bir liste yayınladı. Pussy Riot üyeleri, eylemleri sonrası yaptığı açıklamada "Dünya Kupaları Rusya'nın güzel geleceğinde barışçıl polislerin olabileceği ihtimalini hatırlattı" ifadelerini kullandı.

Gözaltı ve 6 yıl giriş yasağı
Almanya'da yaşayan İmdat Şahin, Türkiye'ye girerken İzmir Havaalanı'nda 2 gün gözaltında tutuldu ve kendisine 6 yıl giriş yasağı uygulanacağı belirtildi. AKM yönetici Şahin ağır hakaretlere de maruz kaldı.

“Savaş Ulm’da başlayacak”
Ulm’da gösteri yapan barış aktivistleri, Ulm’da oluşturulmak istenen “Nato Kumanda Merkezi”ne karşı gösteri düzenlenendi. Avrupa çapındaki merkezi kumanda merkezi, kriz bölgelerine hızla asker ve malzeme göndermeden sorumlu olacak. Askerler ve malzemeler Ulm’daki askeri garnizonda konuşlandırılacak, “acil” durumda hızla sevk işlemi gerçekleştirilecek.

"Kosova'nın Mandelası" Demaçi vefat etti
Kosova'nın bağımsızlığı için eski Yugoslavya döneminde 28 yıl hapiste yatan ve bu nedenle "Kosova'nın Mandelası" diye adlandırılan siyasetçi-yazar Adem Demaçi 82 yaşında vefat etti.

Alman sömürgecliğinden yüzleşmeye evet, tazminata hayır
Almanya’yı soykırımla suçlayan Namibyalı Herero temsilcilerinin Almanya’ya tazminat talebiyle açtığı dava New York’ta başlıyor. Bu süreç Almanya’nın sömürgecilik geçmişiyle yüzleşmekte nasıl zorlandığını gösteriyor.

2017 en sıcak yıllardan biri oldu
Amerikan Atmosfer Dairesi 2017’nin en sıcak yıllar arasında yer aldığını açıkladı. Kurumun araştırma raporunda küresel ısınmanın yol açtığı olumsuz gelişmeler ve iklim trendleri yer alıyor.

Karayel'den çevre duyarlılığı
"Gezegenimizden Acil Yardım Çağrısı" başlıklı, 1. Çevre Sorunları konulu Uluslararası Karikatür Yarışması"nın ödül töreni Filderstadt'ta yapıldı.Merhaba (Filderstadt) Bu yıl ilki düzenlenen ve geleneksel hale dönüştürülmesine çalışılan "Çevre Sorunları" konseptli uluslararası karikatür yarışmasının ödül töreni ve açılış sergisi Filderstadt Bonlanden Şehir Galerisi'nde gerçekleşti.

info@merhaba.info
Teilen
2018-08/01-Sayı-567
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN