Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 580 - 04.04. - 06.05.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Dönüş yolculuğu yoğunlaştı

Avrupa'da yaşayan Türkiye vatandaşlarının dönüş yolculuğu, Kapıkule Sınır Kapısı'nda yoğunluk oluşturuyor.

Haber Merkezi (Edirne) 
Resim galerisi için tıklayın
Yıllık izinlerini Türkiye'de geçiren yurt dışında yaşayan Türkiye vatandaşları memleketlerini ziyaret edip tatillerini yaptıktan sonra yaşadıkları ülkelere dönmeye devam ediyor.

Kapıkule'de gurbetçi araçlarının geçişi nedeniyle zaman zaman kuyruklar oluşuyor.

Yoğunluğu önlemek için Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü ve emniyet ekipleri çeşitli önlemler alıyor.

"Sevdiklerimizi arkamızda bırakıyoruz"
Belçikaya'da giden Cihan Kızılöz, tatilinin iyi geçtiğini söyledi.

Türkiye'yi çok sevdiğini ve her yıl tatilini memleketinde geçirdiğini belirten Kızılöz, "Antalya, Konya ve İstanbul'u gezdik, güzeldi. Şimdi dönüş yolu, ayın sonunda işe başlayacağız. Araçlarımızla geliyoruz, zor oluyor ama değiyor buraya gelince yol yorgunluğumuz bitiyor. Gelirken koşa koşa geliyoruz ama dönüşte sevdiklerimizi arkamızda bıraktığımız için biraz zor geliyor." dedi.

Almanya'ya giden Metehan Bozkurt, tatil yapmak ve yakınlarını görmek için her yıl memleketine geldiğini belirterek, "Bu yıl bizim için hüzünlü oldu. Babam vefat etti, mezarına gidip dua ettik, mezarını yaptırdık, şimdi de dönüyoruz. Buradan ayrılırken hissettiklerimizi yurt dışında yaşayanlar bilir. Anavatanı terk ettiğine üzülüyorsun ama kendi dört duvarına da döndüğüne seviniyorsun. Sonuçta orada da bir düzenimiz var." diye konuştu.

"Ayaklarımız geri geri gidiyor"
Hollanda'ya dönen Zöhre Genç, eşi ve çocuklarıyla güzel bir tatil geçirdiğini belirterek, "Her şey yolundaydı. Hem eğlendik hem de yakınlarımızı ziyaret ederek tatilimizi geçirdik. Her yıl geliyoruz ama yollar bizi mahvediyor. Dönüş yolundayız hüzünlüyüz, akrabaları geride bırakıyoruz. Bu yıl doğuyu gezdik, memleketimizin her yeri çok güzel." ifadelerini kullandı.

Almanya'ya dönen Mehmet Özdoğan, dönüş yolunun hüzünlü olduğunu ifade etti. Yakınlarını memlekette bırakarak gurbete gittiklerini anlatan Özdoğan, "Ayaklarımız geri geri gidiyor ama işimiz orada. Fırsatını bulsak şartlar uyarsa geri dönmeyi düşünürüz. Bir de sınır kapılarından giriş ve çıkışta kuyruk ve beklemek olmasa her şey çok güzel olacak." dedi.

Girişte de çıkışta da zorluk
Türkiye’de izinlerini kullanan Türkiyelilerin, Avrupa’da yaşadıkları ülkelere dönüşleri devam ediyor. Aynı zamanda girişler de devam ediyor. Vatandaş ülkeye girerken de çıkarken de büyük bekleme işkencesi yaşıyor.

Yıllık izinlerini kullanmak üzere haziran sonundan itibaren Türkiye’ye gelenlerin izinleri bitti.

Dönüş için yola koyulan Avrupalı Türkiyeliler özellikle Kapıkule Sınır Kapısı’nda yoğunlukla karşılaşıyor. Bazı yerlerde beşerli halde araç sıraları oluşturan binlerce gurbetçinin sınır kapısındaki bekleyişi, saatlerce sürüyor.

Günah keçisi de hazır
Yalanı da hazır Tük yekkililerin: “Bulgaristan’ın ülkesine giren araçları araması nedeniyle geçişlerin uzun sürüyor”. “Peki, Türkiye’ye girişlerdeki çilenin de mi sorumlusu Bulgaristan?” diye sormaktan da geri kalmıyor, Türkiye’nin “gurbetçileri”. Sınır kapısı saha içi ve saha dışında, özellikle hafta sonları bini aşkın araç çıkış için bekliyor.

Çoğunluğu Belçika, Almanya, Hollanda, Fransa gibi ülkelere giden Türkiyeliler, gelişte yaşadıkları sevincin yerini giderken hüzne bıraktığını, zamanın sevdikleri yanında çok çabuk geçtiğini ifade etti. “Bir de bu işkence olmasa” sitemini de ekleyen Türkiyeliler “Bulgarı, Sırbı, Avusturyalısı zaten eziyor, bir de insanın kendi memleketinde gördüğü bu eziyet çok acı” yorumlarında bulunuyorlar.

Uzak ve çileli yolu sevdikleri için katettiklerini ifade eden vatandaşlar, yaşadıkları ülkelere gittiklerinde izne gelmek için gün saymaya başladıklarını kaydetti.

Kapıkule’deki trafik arttı
Bu arada geçen yıla göre temmuz ayındaki Kapıkule Sınır Kapısı’ndaki giriş ve çıkış trafiğinde artış yaşandı.

Ticaret Bakanlığı verilerine göre geçen yıl, 22 bin 093 aracın girdiği Kapıkule’den bu yıl 24 bin 399 bin araç giriş yaptı. 2017 yılı Temmuz ayı ile kıyasla bu yıl ise temmuz ayında araç çıkışında yüzde 19 artış yaşandı.

Araç sayısındaki artışla birlikte, işkence de artıyor. Zaten, daha adlandırıken, yani “gurbetçi” denerek, vatandaş ayrımcılığa uğruyor. Yani, muamele de ona göre…
Teilen
2018-08/01-Sayı-567
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN