Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 580 - 04.04. - 06.05.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Sınırlar açılsın ölümler son bulsun

Stuttgart Schlossplatz meydanında saat 14.00'de düzenlenen mitinge 700 kişi katıldı. Bazen şiddetli bazen ise sağanak halde yağan yağmura rağmen insanlar miting alanında programın sonuna kadar ayrılmadı.

Ali ÇARMAN (Stuttgart) 
Resim galerisi için tıklayın
Yaz aylarıyla birlikte Akdeniz'in derin sularında can veren mültecilerin sayısı artarak devam ediyor. Sadece Haziran ayında baskı-zulüm-savaş ortamında yola düşen 629 kişi kaçış sırasında boğuldu.

Çok sayıda gönüllü, Akdeniz'de boğulmakla karşı karşıya kalan mültecilerin hayatını kurtarmak için çaba harcarken, AB'nin büyük patronları; Almanya, Fransa, Avusturya, İtalya dış sınırlarını daha da yüksek duvarlarla kuşatıyor, Avrupa'yı mültecilerin giremeyeceği bir kaleye çeviriyor.

Binlerce mültecinin kaçış sırasında boğularak ölmesi göze alınıyor. Boğulmak üzere olanları kurtaran deniz felaketi kurtarma gemileri mülteci kaçırma şebekeleri muamelesi görüyor, kriminalize ediliyor, çalışamaz hale getiriliyor.

Şu an Akdeniz'de mültecileri kurataracak tek bir gemi yok. Bu uygulamanın insan hakları ve insanlıkla uzaktan yakından ilişkisi yoktur. Bu politika, Avrupa'nın dışa kapalı bir kale haline getirilmesine yol açan dalga geçici bir politikadır.

İçinde yaşadığımız "Modern" çağda görülen bu insanlık dramını protesto etmek için Almanya’nın 30 ayrı şehrinde eylemler düzenlendi. Buna paralel olarak Stuttgart şehir merkezinde bir miting gerçekleştirildi.

Mülteci haklarını savunan kuruluşlar, sendikalar, demokratik kurumların yanı sıra DİDF de birçok şehirde gerçekleşen ve binlerce insanın katıldığı eylemlere çağrı yaptı.

Stuttgart Schlossplatz meydanında saat 14.00'de düzenlenen mitinge 700 kişi katıldı. Bazen şiddetli bazen ise sağanak halde yağan yağmura rağmen insanlar miting alanında programın sonuna kadar ayrılmadı.

Mülteci sorunu yok, ırkçılık sorunu var
Mitingde yapılan konuşmalarda "Hayat kurtarmanın suç olduğu kabul edilemez. Eğer bir suç varsa oda insanların ölümlerine göz yummak olur. Bizler tüm olanaklarımızla ülkemize sığınan insanlara gönüllü olarak yardım etmeyi sürdüreceğiz" dediler.

Sadece ve sadece yaşamak için ölüm yollarını aşıp buraya ulaşanlar bu kez ırkçılığn hedefi haline gelmekte. AfD gibi mülteci ve göçmen düşmanı bir parti mültecileri kullanarak milliyetçi-ulusalcı duygulara seslenmekte. Gerçek sorunların üstünü örtenler hep böyle yapmışlardır. Onun için Almanya’nın asıl sorunu ırkçılıkla mücadele olmalıdır.

Mitingde dikkat çeken pankart ve dövizler ‘‘Sınırlar açılsın, Sığınma insanlık hakkıdır, illegal insan yoktur, yaşasın dayanışma, sığınmacılar hoş geldiniz, bütün faşist örgütler kapatılsın" oldu.

Yurt dışı edilmelere hayır
Baden-Württemberg eyaleti de acı çekmesi ve ölmesi pahasına mültecilerin güvenli üçüncü ülkelere sınırdışı edilmesi uygulamasıyla Avrupa'nın kale haline getirilmesine katkı sunmaktadır. Mülteci toplama merkezlerinde hızlı işlemlerle sınırdışılar hızlandırılmış durumdadır. Ve mülteciler gerisin geriye savaş topraklarına; Afganistan, Pakistan, Suriye gönderilmekte.

Defalarca Kobane'ye giderek, orada çalışmalar yapmış olan Dr. Michael Wilk de mitingde bir konuşma yaptı. "İnsanların korku ve endişe içinde yaşamalarına, ölüme gönderilmelerine seyirci kalınamaz. İnsan hayatı kurtarmak neden suç olsun. Asıl suç insanların ölümüne seyirci kalmak olur. Gururluyuz ülkemizdeki duyarlı insanlar hükümetin insanlık dışı bu politikalarına sessiz kalmıyor" diyen Michael Wilk "Yaşasın dayanışma, yaşasın insanlık" çağrısı ile konuşmasını tamamladı.

Avrupa'nın duvarlarla kuşatılmasına ve girilemez kale hale getirilmesine karşı çıkılan miting kültürel program ile son buldu. Mültecilerin yurt dışı edilmesini protesto eylemleri önümüzdeki günlerde devam edecek.
Teilen
2018-08/01-Sayı-567
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN