Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 580 - 04.04. - 06.05.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

İnsanları Kurtarmak Suç Olamaz

“Herkes için toprak, ekmek, deniz, kitap, şarkı, ev, barış istiyoruz” istemli çağrıyla Stuttgart şehir merkezinde bir miting gerçekleştirildi.

Merhaba (Stuttgart) 
Resim galerisi için tıklayın
Barış Kültürü Derneği (Gesellschaft Kultur des Friedens) tarafından düzenlenen ve ölümlere dikkat çekilen mitingde, mültecileri kendi olanaklarıyla kurtarmaya çalışan bir kaptan ve bir bot da hazır bulundu. HDK-Stuttgart, AGİF, DİDF ve SYKP de “Herkes için toprak, ekmek, deniz, kitap, şarkı, ev, barış istiyoruz” eylemine destek verdi.

Hiç kimse kendi vatanını gönüllü olarak terk etmez!
Baden-Württemberg eyaletinin birçok şehrinde sivil toplum kuruluşları Avrupa ülkeleri arasında Akdeniz’de kurtarılan göçmenlerin korunması konusunda bir simge haline gelen Lıfe Line çalışanları ile birlikte mitingler yaptılar.

Alman halkının yoğun katılımı ile gerçekleşen bu mitinglerin iki tanesi de Stuttgart’ta yapıldı. Cumartesi günü beş yüzün üzerinde heman iki gün sonra yapılan etkinliğe ise yaklaşık yüz kişinin katılımı ile miting gerçekleştirildi. Bu mitingte gemi çalışanları İtalya, Akdeniz’de sığınmacıları kurtaran Alman yardım kuruluşlarına ait iki gemiye İtalyan limanlarına yanaşmaları hâlinde el koyacaklarını, kendilerine sığınmacıları kurtarmamaları için yasak getirildiğini ve gemilerin Malta limanını terk etmesinin yasaklandığını açıkladılar.

Gemi kaptanı Avrupa hükümetlerinin Avrupa'yı bir kale haline getirip mültecilerin bu ülkelerde güvenlik aramalarını engellemek istiyorlar ama bu duruşla asla başarılı olamayacaklarını savundu. Bunun yerine sığınmacıların kendi ülkelerinde yaşam alanlarının güvenli olması yönünde çabalarıyla daha başarılı olabilecklerini kimsenin durup dururken herşeyini bırakıp başka ülkelere kaçmayacağını vurgulayıp, Avrupa ülkelerine bu yanlış tutumlarından vazgeçmeleri yönünde çağrı yaptılar.

Ayrıca Avrupa ülkelerinde yaralı bir insana ilk yardım yapılmadığı takdirde bireylere hapis cezası bile verilirken, kendilerine boğulmakta olan insanlara yardım etmemeleri için yasak getirilmesinin insani olmadığını, savunulur bir tarafınının da olmadığını ve kendilerinin bu yasağa uymayacaklarını da ifade ettiler.

Konuşma yapan gemi çalışanları "İnsanları kurtarmak suç olamaz" diyerek, Avrupa’nın bu tutumunun kabul edilebilinir tarafı olmadığını haykırdılar. Elleriyle denizden ölü çocukları çıkardıklarını, hiçbir zaman bir insanın bir diğerinden daha değerli olamayacağını, yaşam hakkının sınırsız bütün insanlar için geçerli olduğunu ve sığınmacıların kaçtıkları ülkelere silah yardımı dışında hiçbir yardım yapılmadığını, bunun ise kabul edilir olamayacağını söylediler.

Schlossplatz’da aynı zamanda 147 kişinin hayatını kurtarırken kulandıkları plastik bot da sergilendi.

“Tayfalar” yerlere ceset torbalarını serip oradan geçen insanların tepkilerini gözlemlerken, gösterilen vurdumduymazlıgın kendilerinde hayal kırıklığı yarattığını, bunun ise son dönemlerde yapılan ırkçı siyasetlerle alakalı olduğunu anlattılar.
Teilen
2018-08/01-Sayı-567
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN