Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 580 - 04.04. - 06.05.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Katalan lider mücadeleye Belçika’da devam edecek

Almanya’da bir süre tutuklu kalan Katalonya Özerk Yönetimi’nin eski başkanı Carles Puigdemont Belçika’ya döndü. Puigdemont Katalonya’nın bağımsızlığı için Brüksel’de çalışmalarını sürdürmeyi planlıyor.

Merhaba Haber Merkezi 
Katalonya Özerk Yönetimi’nin eski başkanı Carles Puigdemont Cumartesi günü sabah saatlerinde hakkındaki Avrupa çapındaki yakalama kararı nedeniyle bir süre tutuklu kaldığı Almanya’dan ayrılarak, Belçika’ya döndü.

Puigdemont Belçika’ya dönüşünün ardından Katalonya Özerk Bölgesi’nin bağımsızlığı için Avrupa çapında çalışmalarını sürdürmeyi planlıyor. Puigdemont Brüksel’de Cumartesi günü Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Quim Torra ile birlikte yaptığı açıklamada “Yolculuğum tüm siyasi tutuklular serbest kalana, sürgündekiler geri dönene ve Katalanlar şiddet görme tehdidi altında olmadan kendi kaderini tayin etme hakkına sahip olana kadar bitmeyecek” diye konuştu. Puigdemont “Katalanların haklı talebini temsil etmek için kıtamızın en ücra köşesine kadar gideceğim” dedi.

Quim Torra da “Katalanlar gelecekleri hakkında demokratik şekilde karar verebilene kadar vazgeçmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Almanya’da tutuklanmıştı
2017’nin Ekim ayında Katalonya Özerk Yönetimi’nde yapılan referandumun ardından bağımsızlık ilan edilmesi üzerine, İspanyol yargısı Carles Puigdemont hakkında soruşturma başlatmıştı. Puigdemont’a, “devlete karşı başkaldırma”, “ayaklanmaya teşvik” ve “devlet parasının kötüye kullanılması” suçlamaları yöneltilmişti. Puigdemont bunun üzerine Brüksel’e kaçmıştı.

İspanya’nın hakkında Avrupa çağında yakalama kararı çıkardığı Carles Puigdemont 25 Mart’ta İskandinav ülkelerine gerçekleştirdiği bir ziyaretin dönüş yolunda Almanya’nın Schleswig-Holstein eyaletinde tutuklanmıştı.

Schleswig-Holstein Eyalet Yüksek Mahkemesi’nin Puigdemont’un “isyan” suçlamasından dolayı değil, sadece hakkındaki “devlet parasını kötüye kullanma” suçlaması nedeniyle İspanya’ya iadesinin mümkün olabileceğine hükmetmesinin ardından İspanya Yüksek Mahkemesi, Puigdemont’un da aralarında bulunduğu altı politikacı hakkındaki Avrupa çapında geçerli olan yakalama kararını geri çektiğini açıklamıştı. Puigdemont bunun üzerine serbest bırakılmıştı. Ancak Puigdemont buna rağmen İspanya’ya dönmesi halinde hapis cezası alma ihtimaliyle karşı karşıya.
Teilen
2018-08/01-Sayı-567
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN