Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 594 - 22.05. - 02.07.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Merhaba'dan

Neonazi ömür boyu ceza aldı ama...

 
Zschaepe, müebbete mahkum edildi...

Almanya’da 8’i Türkiyeli 10 kişiyi öldürmek, bombalı saldırılar düzenlemek ve banka soygunları gerçekleştirmekten yargılan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü üyesi Beate Zschaepe, ömür boyu hapse mahkum edildi. Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi’nde 5 yılı aşkın süredir devam eden davaya bakan heyetin başkanı Manfred Götzl, 438. duruşmada kararı açıkladı. Mahkeme heyeti, NSU’nun işlediği cinayetlerde ve diğer suçlarda suç ortaklığı yapan ve terör örgütü üyesi olan Zschaepe’ye ömür boyu hapis cezası verdi. NSU terör örgütüne yardım ve yataklıktan suçlu bulunan Ralf Wohlleben’e 10, Andre Emminger’e 2,5 ve Holger G.’ye 3 yıl hapis cezası verildi.

“Karar, bizim için son değil”
Almanya Federal Yargıtay Başsavcısı Peter Frank, Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde görülen Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasının sona ermesine ilişkin, ‘’Yüksek Eyalet Mahkemesinin kararı bizim için son değil’’ dedi. Peter Frank Frankfurter Allgemeine gazetesine yaptığı açıklamada, hala cevapsız kalan, örneğin yardım ve yataklık yapan daha başka kimlerin olduğu, sanıkların silahlarla neyi amaçladıkları gibi sorular olduğuna dikkati çekerek, “Bu nedenle tüm yeni izleri ve ipuçlarını takip edeceğiz. Burada gerçekçi olup yanlış sözler verilmemeli.” ifadesini kullandı.

Neonazi örgüt NSU lanetlendi
Almanya kamuoyunda; 10 kişiyi öldürmek, banka soygunları yapmak ve bombalı saldırılar düzenlemekle suçlanan aşırı sağcı-ırkçı (NSU) terör örgütüne yönelik beş yıldır devam eden davada nihayet sona gelindi. 11 Temmuz sabahı medya mahkeme salonu önünde adeta karargah kurdu. Onlarca, tv-radyo-gazete çalışanı büyük bir heyecanla görevini yerine getirmek için ordan oraya koşturdu. Ancak mahkeme heyeti, savcıların talep ettikleri cezanın dahi gerisinde bir ceza verdi. Tabii ki, ırkçılar mahkemenin kararını sevinçle karşıladılar. Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde görülen ve beş yıl sonra gelinen noktanın çok komik ve adaletin yerini bulmaması kabul edilir bir şey değil.

Tepki yağdı
Sadece Türkiyeli ve genel olarak göçmen kurum, kuruluş ve yetkililerden değil, çok sayıda Alman kurum ve partilerden de tepki yağdı. "Neonazi ömür boyu ceza aldı ama..." denerek gösterilen tepkilerin ağırlık noktası, mahkemenin NSU'nun ilişkilerini ortaya çıkarmada eksik kaldığı yönündeydi.

Oldukça çok sayıda gelen tepkilerin büyük bölümüne sayfalarımızda yer veremedik ama, internet sayfamızda hepsine ulaşabilirsiniz...

Seehofer’e istifa çağrısı
Afgan sığınmacılar hakkındaki ifadeleri ve Almanya’dan sınır dışı edilen Afgan bir sığınmacının Afganistan’da intihar etmesinin ardından İçişleri Bakanı Seehofer’e istifa çağrısı yapıldı. Seehofer’in katıldığı bir toplantıda Afganistan’a 69 sığınmacının gönderildiğini belirterek, “Tam da benim 69. doğum günümde Afganistan’a 69 kişi geri gönderildi. Bunu ben sipariş etmedim. Bu (sayı) normalin üzerinde.” ifadelerini kullanması ülkede eleştirilere sebep oldu.

Srebrenitsa soykırımının 23. yıldönümü
Avrupa Birliği (AB), Srebrenitsa soykırımını “modern Avrupa’nın ve insanlık tarihinin en karanlık anlarından biri” olarak nitelendirdi. Srebrenitsa soykırımının 23. yıldönümü vesilesiyle AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ortak açıklama yayımladı. Srebrenitsa soykırımının “modern Avrupa’nın ve insanlık tarihinin en karanlık anlarından biri” olduğu belirtilen açıklamada, soykırımda yaşamını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı dilendi. Açıklamada, “Sonraki nesiller için daha iyi bir gelecek inşa etme sorumluluğumuzun farkındayız. Gelecek, uzlaşı, bölücü eylem ve söylemelerden kaçınma üzerine kurulmalıdır.” ifadeleri kullanıldı.

Sömürgeciliği savundu
Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko sömürgeciliği savundu: “Biz Kosova’nın bağımsızlığını tanımadık. Sırbistan’ın kendi çıkarlarını göz önünde bulundurarak, uzlaşı yoluyla Kosova meselesine bir an önce çözüm bulması gerektiği kanaatindeyiz.”

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’daki resmi temasları kapsamında Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile görüştü. Ukraynalı lider, Sırbistan Sarayı’ndaki görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, bugünkü görüşmenin Türkiye’de gerçekleşen Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı’nın açılışındaki görüşmenin devamı niteliğinde olduğunu ifade etti. Poroşenko, ülkesinin Sırbistan’ın toprak bütünlüğünü desteklediğine işaret ederek, “Biz Kosova’nın bağımsızlığını tanımadık. Sırbistan’ın kendi çıkarlarını göz önünde bulundurarak, uzlaşı yoluyla Kosova meselesine bir an önce çözüm bulması gerektiği kanaatindeyiz.” diye konuştu.

Srebrenitsa anıldı
Doksanlı senelerin başında patlak veren Bosna Hersek savaşında Srebrenitsa’da katledilen 8 bin 372 kişi için Augsburg’da sessiz yürüyüş düzenlendi. 1992 senesinden 1995 senesine kadar süren Bosna Hersek savaşında vahşet anları Srebrenitsa Katliamı ile zirve yaptı. Sırplar tarafından toplanarak 13 ile 78 yaşları arasındaki 8 bin 372 kadın, erkek ve çocuk katledildi. Bunlardan biri de Augsburg’ta gerçekleşti. Augsburg Belediye alanında toplanan çok sayıda Bosnalı, kaybettikleri yakınlarını andı. Etkinliğe çok sayıda Türk vatandaşı da katıldı.

Puigdemont’nun iade talebine onay
Schleswig-Holsteins Eyaleti Yüksek Mahkemesi, İspanya’ya bağlı özerk Katalonya bölgesinin eski başkanlarından Carles Puigdemont’nun hakkındaki yolsuzluk suçlaması nedeniyle İspanya’ya iade edilebileceğine karar verdi. Puigdemont, Almanya’da serbest kalmaya devam edecek.

Filistin devlet statüsünü değerlendiriyor
Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Saib Ureykat, Filistin’in İsrail’e karşı “yönetim” statüsünden “devlet” statüsüne geçmek de dahil bütün seçenekleri değerlendirdiğini belirtti.

Meşale için Cuma mitinglerinin 40.sı gerçekleştirildi
Ulm’da “Meşale Tolu’ya özgürlük, tutuklu tüm gazetecilere özgürlük” diyenler 40.sı düzenlenen Dayanışma Mitingi için Münster Katedrali önünde buluştular. Türkiye’de yargılanan Ulm’lu gazeteci Meşale Tolu’nun 26 Nisan’da görülmesi gereken fakat 6 ay ertelenen mahkemesine dikkat çekilen mitingte, duruşmanın tam altı ay sonrasına, Ekim ayına ertelenmesinin insan haklarının hiçe sayıldığının bir göstergesi olduğu belirtildi. Mitingte bir kez daha, Tolu’nun gazeteci olduğu ve gazetecilik yapmanın suç olmadığı vurgulandı.

Yaz saati uygulaması anketi
Avrupa Birliği, gün ışığından daha fazla yararlanılmasını öngören yaz saati uygulamasının sürdürülüp sürdürülmemesine karar vermek için AB vatandaşlarının görüşlerine başvuruyor.

AB'nin yürütme organı Avrupa Komisyonu, Avrupalıların yaz saati uygulamasına ilişkin görüşlerini öğrenmek için bir araştırma başlattı. Ankete katılanlara, gün ışığından daha fazla yararlanılmasını amaçlayan ancak sıkça tartışılan yaz saati uygulamasının sürdürülmesinden mi yoksa terk edilmesinden mi yana oldukları soruluyor. AB yasasına göre, üye ülkelerde saatler her mart ayının son pazar günü bir saat ileri alınıyor. Saatler ekim ayının son pazar günü ise bir saat geriye çekiliyor.

„Nerede“ çok beğenildi
Son sayılarımızda sürekli haber, duyuru ve reklamlarını yaptığımız Nerede rehber, dağıtılmaya başlandı. Gazetemiz Merhaba tarafından 2006 yılından beri her yıl çıkan İş Rehberleri “Nerede” yine çok beğenildi yine çok konuşuldu. Sıcağı sıcağına okurlarına merhaba diyen rehberlerimiz dağıtıldığı yerlerde büyük ilgi görürken, bu anlamda yapılan olumlu yorum ve değerlendirmeler de tarafımızca dikkate alındı. Büyük bir emek ve sorumluluğun ürünü olan iş rehberlerimizi her an elinizin altında tutacağınızın garantisini veriyoruz… İnternet ortamında da, Avrupa’nın en çok ziyaret edilen sitesi olan Nerede, Güney Almanya’nın en büyük Türkçe gazetesi olan Merhaba’nın da desteğiyle, bu konumunu sürekli koruyor. Gazete olarak Merhaba, rehber olarak da Nerede, alanlarında en çok ziyaret edilen internet siteleri konumunda.

Merhaba Tatil’i yanınıza almayı unutmayın
İzin mevsimine doğru geri sayımın başladığı şu günlerde yolculuk heyecanı sarmalarken herkesi, bizim payımıza da, hazırladığımız yeni tatil özel sayısını sizlerin ilgi ve bilgisine sunmanın heyecanı düştü. 7. kez bu heyecana dahil olmak, yeni sayımızı hazırlarken tüm yorgunluğumuzu sildi süpürdü adeta… Merhaba Tatil Özel 2018, geniş konseptiyle gazetemizle birlikte çıktı. Gazetemizin 11 ile 30. sayfaları arasında kendine yer bulan tatil özel sayımızda yok yok. Yol güzergahını oluşturan Avusturya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, Macaristan, Makedonya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan, tüm ayrıntılarıyla basit ve anlaşılır bir anlatımla özel sayımızda yer aldı.

Futboldan daha fazlası
Dünya Kupası futbolun ötesinde bir anlama sahip. Çünkü ülkeler kendi bayraklarını temsilen eşit bir ortamda bir rekabet içine giriyor. Bu rekabet ülkelerin ne kadar zengin olduğu, ne kadar büyük ordulara sahip olması ya da ne kadar kalabalık olmasından bağımsız olduğundan, işin tadı bambaşka oluyor. Futbolun sadece futbol olmadığını herkes kabul ediyor. Pekala futbolun zirvesi olarak kabul edilen Dünya kupası sadece bir futbol turnuvası mı? Elbette değil. Dünya Kupası elbette futbolun en büyük organizasyonu ve her ülkenin olmak istediği bir platform. Ama bu istek sadece futbolun yarıştığı bir ortamda bulunmakla açıklanamıyor.

Dünya Kupası’nın sahibi Fransa Rusya’nın başkenti Moskova’daki Luşniki Stadı’nda 78 bin seyirci önünde oynanan ve gol düellosu şeklinde geçen final maçında Hırvatistan’ı 4-2 mağlup eden Fransa, Dünya Kupası’nı ikinci kez müzesine götürmeyi başardı. İngiltere’ye attığı golle Hırvatistan’ı finale taşıyan ve ülkesinde ulusal kahraman ilan edilen Mario Mandzukic’in 18’inci dakikada kendi kalesine attığı golle geriye düşen “Damalılar” pes etmeyip mücadeleyi sürdürdü. Rakibine 4-2 üstünlük sağlayan Fransa, en büyük kupanın sahibi oldu. Şiddetli yağmur altına yapılan kupa töreninde altın kaplamalı Dünya Kupası, kaleci ve kaptan Hugo Lloris’in ellerinde yükselirken, stadyumda maçı izleyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da büyük bir sevinç yaşadı. info@merhaba.info
Teilen
2018-07/02-Sayı-566
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN