Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 594 - 22.05. - 02.07.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

TÜRKİYE

Avrupa’dan yola çıkan sürücüler, toplam altı kapıdan giriş ve çıkış yapabiliyorlar. Bulgaristan üzeri olursa Kapıkule, Hamzabeyli ve Dereköy, Yunanistan üzeri olursa İpsala, Pazarkule ve Uzunköprü...

 
Avrupa’dan yola çıkan sürücüler, toplam altı kapıdan giriş ve çıkış yapabiliyorlar. Bulgaristan üzeri olursa Kapıkule, Hamzabeyli ve Dereköy, Yunanistan üzeri olursa İpsala, Pazarkule ve Uzunköprü.

Gişeler arasında kullanılmaya başlanan mesafe süre kontrolüne dikkat. Gişelere giriş ve çıkış süresi hesap edilerek hızınız tespit ediliyor. Hesaplanan süreden daha erken gişeye gelmeniz ceza yemenize neden olabilir.

‘uygulama.gtb.gov.tr/Tasit1OnBeyan’
Özel taşıtlar ön beyan uygulaması, ülkeye giriş yapacak olanların gümrük kayıt işlemlerinin daha hızlı ve kolay yapılmasına olanak sağlıyor. Ön beyan yaptıran vatandaşlar için ayrı peronlarda işlem yapılıyor. Bu uygulama sayesinde, özellikle vatandaşlar, Türkiye gümrüğüne gelmeden önce cep telefonu, bilgisayar veya tabletle araç sahibinin bilgilerini sisteme girerek, kendi kayıt işlemlerini kendileri yapmaları halinde, yaklaşık 15-30 saniyede yapılacak kontrolle gümrük kayıt işlemi tamamlanabiliyor. Kaydın gümrüğe gelmeden 15 gün içinde yapılması gerekiyor.

‘uygulama.gtb.gov.tr/Tasit1OnBeyan’ internet adresine ya da Trakya Gümrük Ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’nün internet sayfasındaki ilgili linki tıklayabilirsiniz.

İki yıla çıkarıldı
13 Ekim 2015’te yapılan yurt dışından özel araçlarla Türkiye’ye girişle ilgili düzenlemeyle, yurt dışında ikâmet edenlerin Türkiye’de araçlarını bulundurma süreleri altı aydan iki yıla çıkarıldı. Ancak mevzuattaki kişiye özel bazı maddeler mağduriyetlere yol açabiliyor. Emin olmak için e-devlet şifresiyle durumunuzu kontrol edebilirsiniz.

Yasa, emekli olanlar ve olmayanlar için farklı içeriklere sahip. Emekli değilseniz arabanızla geldikten sonra 6 aydan önce çıkış yaparsanız bu hakkınız hala devam ediyor. Eğer 6 ayı aracınızla Türkiye’de geçirirseniz bundan sonra bu sürenin kesintisiz olarak kullanılması gerekmekte. 6 aydan sonra iki senelik bu süre dolmadan yurt dışına araçlarıyla çıkanlar tekrar Türkiye’ye araçlarıyla girebilmek için giriş yapmak istedikleri tarihten geriye dönüş yaparak son 1 yıl içerisinde en az 185 gün yurt dışında bulunmuş olmaları gerekmekte.


185 gün sorgulaması 1 Temmuz 2016 tarihinde ilgili yasanın bazı maddeleri değiştirilerek emeklilere büyük kolaylıklar sağlandı. Emekli olduğunuz tarihten sonra ilk defa arabanızla Türkiye’ye giriş yapıyorsanız 185 gün sorgulamasından bir defaya mahsus olarak muaf tutuluyorsunuz.

Türkçe tercümeli ve konsolosluk onaylı emeklilik belgenizi Türk gümrüğünde ibra etmeniz durumunda 730 günlük bu süreyi parçalara bölmeniz de mümkün. Böylece Türkiye’ye getirilen araçlar taşıt sahibinin yine yurt dışında ikamet eden aile bireyleri tarafından kullanılabiliyor.

Taşıt bırakılarak yurt dışına çıkış yapılmak istenmesi durumunda ise taşıt gümrük müdürlükleri gözetimine bırakılabilir, ya da en yakın gümrük müdürlüğüne gidilerek taşıtın başkaları tarafından kullanılmayacağına dair taahhütname verilebilinir.

HGS kartı ücretli
Türkiye’de de otoyollar ve köprüler ücretli. Gişelerde nakit tahsilat yapılmadığı için otobanı ve Boğaz Köprüleri’nden geçmek için mutlaka Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) denilen kartı veya etiketini almanız gerekiyor. HGS kartını, etiketini Türkiye’den bütün postanelerden, bir çok bankadan alabileceğiniz gibi ön gişelerden de temin edebilirsiniz.

Girişte alma imkanınız olmadıysa 15 gün içinde HGS alırsanız ceza ödemiyorsunuz.

Ceza ödemeden çıkış yapamıyorsunuz
Yeni uygulamaya konulan sistemle artık yabancı plakalı araçlar cezalarını ödemeden yurt dışına çıkamayacaklar. Adınıza kesilen trafik ya da park cezaları sisteme işleniyor. Sınır kapısında devreye giren plaka tanıma sistemi kayıtlı cezanız olup olmadığını kontrol ediyor. Ödenmemiş ceza ya da cezaları gümrük kapılarındaki gişelerde ödeyebiliyorsunuz.

Deniz yolunda küçük bir tatil imkanı
Karayolunu değil de deniz yolunu tercih edenler, İtalya’nın Venedik, Ancona, Trieste, Bari veya Ancona limanlarından birinden feribota binerek Türkiye’ye gidebilirler. Türkiye’ye giderken, yolun bir bölümünde feribotu tercih edenlerin sayısı her geçen yıl artarken, deniz yoluyla İtalya’dan Yunanistan’a geçen aileler, hem kilometrelerce yol gitmekten kurtuluyorlar, hem de gemide güneşlenerek, restoranlarda yemek yiyerek, deniz havası alarak küçük bir tatil yapıyorlar.
Teilen
2018-07/02-Sayı-566
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN