Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 594 - 22.05. - 02.07.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

MACARİSTAN

Gümrüklerde çok sıkı aramaların yapıldığı Macaristan sınırlarında, aramalar nedeniyle uzun süre beklemek zorunda kalabilirsiniz...

 
Gümrüklerde çok sıkı aramaların yapıldığı Macaristan sınırlarında, aramalar nedeniyle uzun süre beklemek zorunda kalabilirsiniz. Yollar her ne kadar rahat ve otoban olsa da sabit ve seyyar radarların çokluğu hız sınırını aşan sürücülere göz açtırmıyor. Trafik ihlallerinde Macar polisi para tahsil etmiyor. Sürücünün cezayı, bankaya veya postaneye yatırması gerekiyor. Kaza yaptığınızda ise tercüman olmadan ifade vermeniz veya herhangi bir belgeye imza atmanız size sıkıntı yaşatabilir. Karayolunu tercih eden yolcuların sadece iki paket (iki karton değil) sigara hakkı var.

e-vinyet şart
Macaristan’da da otobanlar ücretli. Elektronik Vinyet şart. Otomobiller için 10 günlük Macar vinyeti 14 euro. Vinyeti, komşu ülkeler ve ülke içerisindeki benzin istasyonları başta olmak üzere, sınır kapısındaki gişeler, otoyol üzerindeki hipermarketler ve Macar Otomobil Kurumu’ndan temin edebilirsiniz. Vinyet cama yapışmazken, vinyet makbuzuna aracın plakası dahil tüm bilgiler işleniyor. Bu yüzden makbuzu çok iyi saklamanız gerekiyor.

Emniyet kemeri takmak mecburi
Emniyet kemeri takmak ve çocuk koltuğu ise mecburi. Macaristan’da yapacağınız alış verişlerdeki ödemeleri ya bu ülkenin para birimi olan Forint ile ya da kredi kartıyla yapın. Benzin istasyonları euro ile yapılan ödemelerde kuru çok düşük tuttuğundan yüksek meblağlar ödemeniz çok olası.

10 bin euro veya fazlasının ülkeye girişte beyan edilmesi gerekiyor. Ülkeye karayolu ile gelinmesi halinde, değeri 300 eurodan fazla olan altın, mücevher gibi ziynet eşyalarının beyan edilmesi zorunlu. Ayrıca ülkeye et ve süt mamullerinin girişine kesinlikle izin verilmiyor.

Önemli telefonlar:
T.C. Budapeşte Büyükelçiliği:
Andrassy ut.123, Budapeşte
Tel: +36 1 478 91 00

Polis: 107
İlk Yardım: 104
İtfaiye: 105
Macar Otomobil Kulübü MAK: 188

Akaryakıt fiyatları
1 Euro = 322 Forint
Benzin: 1,17 Euro
Dizel: 1,03 Euro
Teilen
2018-07/02-Sayı-566
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN