Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 594 - 22.05. - 02.07.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Suruç’ta katledilen 33 düş yolcusu onurumuzdur

AvEG-Kon: „Kimdi Suruç’ta katledilenler? Kimisi üniversite öğrencisi, kimisi işçi, kimisi öğretmen. Kürt, Türk, Laz, Çerkez, Arap, sosyalist, devrimci, anarşist, insan ve kadın hakları savunucusuydu…“

Merhaba Haber Merkezi 
Resim galerisi için tıklayın
AvEG-Kon (Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu), Suruç katliamının yıldönümünde bir açıklama yaparak „Suruç’ta katledilen 33 düş yolcusu onurumuzdur“ dedi.

Açıklamasında „20 Temmuz 2015'de SGDF'nin çağrısıyla Kobanê’yi inşa çalışmasına katılmak için Suruç’ta buluşan yüzlerce genç Amara Kültür Merkezi’nde basın açıklaması yaptıkları esnada devlet destekli DAİŞ çetelerinin katliamına maruz kaldılar. 33 düş yolcusunun yaşamını yitirdiği katliamda yüzü aşkın genç yaralandı. Kimdi Suruç’ta katledilenler? Kimisi üniversite öğrencisi, kimisi işçi, kimisi öğretmen. Kürt, Türk, Laz, Çerkez, Arap, sosyalist, devrimci, anarşist, insan ve kadın hakları savunucusuydu. Gençtiler, yoldaştılar, kadınlardı, dosttular, anneydiler, babaydılar, kardeştiler.“ diyen AvEG-Kon, amaçlarının IŞİD‘den kurtarılan Kobanê’ye kütüphane ve çocuk parkı inşa etmek, ağaç dikmek, orada inşaatlarda çalışmak, hastanelerde sağlık hizmeti vermek olduğunu kaydetti.

Kürt halkına yönelik imha savaşının ilk adımı
Suruç katliamının Kürt halkına yönelik imha savaşının ilk adımı olduğunu belirten AvEG-Kon şöyle devam etti:

„Faşist Erdoğan/AKP diktatörlüğü, 7 Haziran 2015’te aldığı yenilgiyi ve HDP’nin başarısını hazmedemeyerek kirli savaş konsepti başlattı. Suruç katliamının ardından Ankara, İstanbul-Sultanahmet, İstanbul-Atatürk Havalimanı, Cizre, Sur, Silopi, Gever, Elazığ ve daha birçok yerde katliamlar yapıldı, kentler yerle bir edildi, insanlar bodrumlarda yakıldı.

Suruç’ta yaralı kurtulan sosyalist gençlerin, yakınlarını kaybeden ailelerin, hukukçuların bir araya gelerek kurdukları Suruç Aileleri İnisiyatifi, sorumluların yargılanması için adalet mücadelesi sürdürmektedir. Bu mücadelenin ilk kazanımı olarak, üzeri kapatılmak istenen Suruç Davası açılmak zorunda kalınmıştır. Diktatörlük, duruşmaları Urfa’nın Hilvan ilçesinde bir cezaevi içinde kurulan mahkemeyle ailelerin gelmesini zorlaştırmasına, basın ve kamuoyundan gizlemek istemesine rağmen Suruç Aileleri İnisiyatifi, sosyalist gençler, hukukçular ve onlarca kurum davanın peşini bırakmamakta, asıl sorumluların yargılanması için mücadelelerini sürdürmektedirler. Suruç’ta yaralı kurtulan sosyalist gençler ve Suruç’ta yakınlarını yitirmiş aileler; gözaltı ve tutuklamalara rağmen, hesap sormaya devam ediyorlar.

Bizler; Suruç İçin Adalet, Herkes İçin Adalet şiarıyla bu büyük adalet arayışının dün olduğu gibi bugün de takipçisi olacağız. Biliyoruz ki, Suruç katliamının gerçek sorumluları yargılanmadıkça faşizme karşı çıktığı için zindanlarda bulunan yoldaşlarımız ve dostlarımız, düşüncelerinden dolayı rehin tutulan HDP Eş Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, vekillerimiz ve belediye başkanlarımız, gençlerimiz ve akademisyenlerimiz özgür olamayacaktır.

24 Haziran 2018 seçimleriyle birlikte tek adam diktatörlüğünün yasal zemini tamamlanmış oluyor. Her türlü baskı, hile ve kirli pazarlıklarla kazanılmış gösterilen seçimler gayrı-meşrudur. Ve tüm toplumsal kesimler açısından daha güçlü, kararlı, inançlı bir mücadele süreci başlamıştır. Tam da bu süreçte Suruç’un hesabını sormak için sokağa çıkmak önemli ve anlamlı olacaktır.

33 Düş Yolcusunun düşünü gerçek kılmak için faşizme karşı direnmekten vazgeçmeyeceğiz.“
Teilen
2018-07/02-Sayı-566
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN