Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 594 - 22.05. - 02.07.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Cuma mitinglerinin 40.sı gerçekleştirildi

Gazeteci Meşale Tolu ve tüm gazetecilere özgürlük için yapılan Dayanışma Mitingleri’nin 40.sı gerçekleştirildi. Komite sözcüsünün gelememesi üzerine, Tolu'nun öğretmeni megafonu eline alarak, baştan sona etkinliğin konuşmalarını yaptı.

Merhaba (Ulm) 
Resim galerisi için tıklayın
Ulm'da "Meşale Tolu'ya özgürlük, tutuklu tüm gazetecilere özgürlük" diyenler 40.sı düzenlenen Dayanışma Mitingi için Münster Katedrali önünde buluştular. Türkiye'de yargılanan Ulm'lu gazeteci Meşale Tolu'nun 26 Nisan'da görülmesi gereken fakat 6 ay ertelenen mahkemesine dikkat çekilen mitingte, duruşmanın tam altı ay sonrasına, Ekim ayına ertelenmesinin insan haklarının hiçe sayıldığının bir göstergesi olduğu belirtildi.

Mitingte bir kez daha, Tolu'nun gazeteci olduğu ve gazetecilik yapmanın suç olmadığı vurgulandı. Duruşması ertelenen Meşale Tolu, 8 aylık tutukluluk sonrası serbest bırakılmıştı. Tutuksuz olarak yargılanan Tolu'ya yurt dışı yasağı uygulanıyor.

40. hafta mitinginde de Tolu'nun çalıştığı ETHA Almanya muhabiri olan Adil Demirci, ETHA Editörü Semiha Şahin ve ETHA çalışanı Pınar Gayip'in de tutuklanmaları protesto edilirken, Türkiye'deki rejiminin özgür basın başta gelmek üzere, kendine alternatif olan ve düşünenleri tasfiye ederek tutuklayarak, olmazsa medya tekellerini satın aldırarak Türkiye'yi tutuklu gazeteciler ülkesine dönüştürdüğü vurgulandı, tüm gazetecilere özgürlük istendi.

Eylemde, geçtiğimiz günlerde, Meşale Tolu'nun kadın dergisi Emotion tarafından geleneksel olarak düzenlenen ödül töreninde, birçok kategoride gösterilen adaylar arasında ‘‘Anın Kadını‘‘ kategorisinde ‘‘Emotion Award 2018‘‘ ödülüne, okurları ve jüri tarafından en çok oyu alarak birinci seçilmesine de geniş yer verildi.

Megafon öğretmende
"Meşale Tolu'ya ve Tüm Gazetecilere Özgürlük" komitesinin sözcüsünün etkinliğe katılamaması üzerine, megafonu Meşale Tolu'nun liseden eski öğretmeni aldı ve baştan sona mitingin konuşmasını, duyurularını yaptı.

Gösterinin sözcüsü olan emekli öğretmen Angelika Lanninger, 40 hafta boyunca, ara ara konuşma da yapıyordu. Sözcünün gelemediği zamanlarda da, bu kez olduğu gibi megafonu tamamen eline alarak, mücadelede kararlılık örneği sergiledi. Lanninger, bir yıla yakın süredir süren etkinliklerin tümünde yer aldı ve aktif çalıştı.

Tolu'nun öğretmeni, ailesi ve dostlarının katıldığı etkinliğe ADHF, AGİF, HDK-Ulm, SYKP ve MLPD de katılarak destek sundu.

"Meşale Tolu ve Tüm Gazetecilere Özgürlük" mitingleri, her ayın ilk cuması gerçekleştirilmeye, aynı yer ve saatte devam edecek. Önümüzdeki etkinlik tarihi, 3 Ağustos Cuma.
Teilen
2018-07/02-Sayı-566
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN