Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 594 - 22.05. - 02.07.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

"NSU 3 kişiden ibaretmiş gibi davranmayalım"

IGMG Genel Sekreteri Bekir Altaş: “NSU cinayetlerini eksiksiz aydınlatma sözü yerine getirilmemiştir."

Merhaba (Münih) 
İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Bekir Altaş NSU karar duruşması münasebetiyle bir açıklama yaptı. “NSU cinayetlerini eksiksiz aydınlatma sözü yerine getirilmemiştir. Tam aksine, NSU’nun üç kişiden ibaret olduğu tezini kabul ettirmek için tüm çaba gösterilmiştir. Söz konusu ‘üç kişiye indirgeme’ tezi ortadan kaldırılmadıkça tatmin edici bir aydınlatmadan söz etmek mümkün olamaz.” diyen Altaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“NSU sürecinde karar açıklanmış ancak adalet hissi oldukça büyük yara almıştır. Hâkimin açıkladığı karar mahkeme sürecinin bittiğini duyurmaktan ibarettir; ancak NSU yapılanmasının aydınlatılması süreci bu kararla birlikte tamamlanmış değildir ve bu süreç artık hızlanmalıdır. Bize şu ana kadar ‘aydınlatma’ olarak sunulan aslında hayal kırıklığından başka bir şey değildir. NSU dava süreci de bu hayal kırıklığının bir parçasıdır.

NSU örgüt ağının nerelere kadar ulaşmış veya ulaşmakta olduğu bugün hâlâ açıklığa kavuşturulmuş değildir. Bu belirsizlik devam ettiği sürece bir aydınlatmadan söz etmek mümkün olmayacaktır. Bu sebeple, artık ısrarla savunulan ‘NSU üç kişiden ibarettir’ tezi bir kenara bırakılmalı, bizi hakikate ulaştıracak yolların önü açılmalıdır."

"Umutlarımız tamamen tükenmiş değildir"
NSU’nun bütün ayrıntılarıyla aydınlatılmasını talep ettiklerini belirten Altaş, şunları kaydetti:

"Anayasayı Koruma Daireleri, Polis Teşkilatı, Federal ve Eyalet Kriminal Daireleri ve diğer bütün soruşturma mercilerinde bu yapıya göz yummuş ve destek olmuş kim varsa bunlar açıklığa kavuşturulmalıdır. Kurumsal ırkçılık NSU yapılanmasının gölgesinde hiç olmadığı kadar görünür hâle gelmiştir. İlgili dairelerin ve idari mercilerin NSU bağlamında yaptıkları ve yapmadıkları sonucu ortaya çıkan ‘başarısızlık’ o denli büyüktü ki, bunların kasıtlı olup olmadığı şüphesi akıllardan hiçbir zaman çıkmadı. Buna rağmen, kurumsal ırkçılık bugüne kadar tamamen göz ardı edildi ve dosyalara 120 yıl boyunca erişim yasağı konuldu.

Irkçılığa tamamen teslim olmuşluk duygusu son derece rahatsızlık vericidir. Sağ terörist bir saldırının kurbanı olma ihtimali, NSU yapılanmasının ortaya çıkmasından sonra azalmış değildir. Anlaşılan soruşturma makamları bugün de benzer olaylar söz konusu olduğunda suçluları yine bakmaları gereken yerde değil de ‘göçmen kökenlilerin çevrelerinde’ arayacaklardır.

NSU örgütünün bütün detaylarıyla aydınlatılabileceğine dair umutlarımız tamamen tükenmiş değildir ancak çok büyük yara almıştır. Bu olgunluk sınavını geçme ve kaybolan güveni tekrar kazanma imkânı hâlâ Almanya’nın elindedir. Yapılması gereken; devletin itibarının değil, bu yapının gerçekten aydınlatılmasının en önemli öncelik olarak hedeflendiği samimi ve doğru soruşturmaların gerçekleştirilmesidir.”
Teilen
2018-07/02-Sayı-566
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN