Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 583 - 04.07. - 08.08.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

„Irkçı cinayetlerle yüzleşilemedi!“

DİDF: „Aadalet tecelli etmemiş, ırkçılığa karşı güçlü bir mesaj verilememiştir…“

Merhaba (Köln) 
Karara bağlanan ırkçı örgüt NSU davası sonrası bir açıklama yapan Demeokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF), „Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi tarafından açıklanan cezalar, büyük ölçüde beklenenin altında kaldı. Mahkeme, savcılığın istediği cezaları dahi vermeye yanaşmadı. Bu nedenle adalet tecelli etmemiş; ırkçılığa karşı güçlü bir mesaj verilememiştir“ dedi.

„Başından beri bu davada sadece mahkeme karşısında çıkarılanlar değil, haklarına soruşturma açılmayanlar, destek verenler ve genel olarak örgüt ile istihbarat arasındaki bağlantının açığa çıkarılması çok daha büyük bir önem kazanmıştı“ diyen DİDF, mahkemenin kararının özel olarak NSU bağlamında genel olarak ise Almanya’da Neonazi örgütlerle istihbarat arasındaki bağlantıyı gizlediğine işaret ederek, „Halbuki bu dava, istihbaratla Neonazi örgütleri arasındaki ilişkinin bitirilmesi, bu konuda yıllardır sürdürülen politikayla yüzleşmek açısından bir fırsattı. Karar bu fırsatın kullanılmadığını ve eski politikanın bundan sonra da devem edeceğini gösteriyor“ dedi.

Karar tatmin edici olmamıştır
DİDF açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

„NSU Davasıyla ilgili açıklanan bu karar ne kurban yakınları ne de bütün kamuoyu için tatmin edici olmamıştır; çünkü ırkçı cinayetlerle ilgili yanıt bekleyen sorular hala aydınlatılamamıştır. Bu nedenle mahkemenin kararı göçmenlerdeki güvensizlik ve kuşkuları azaltıcı değil arttırıcı olmuştur.

Ama bu, kesinlikle Türkiye kökenli göçmenlerin geleceklerini Almanya’da kurmaktan vazgeçecekleri anlamına gelmiyor. Tersine bir çok kurban ailesinin de ifade ettiği gibi ‚Sonuna kadar bu ülkede yaşamaya devam edeceğiz.‘ Cinayetleri işleyenlerin amacı Türkiye kökenli göçenleri korkutarak içe kapatmayı sağlamaktı. Irkçıların hedefine varmaması için bugün Almanya’nın her yerinde ve hayatın her alanında Alman halkıyla, gençliğiyle birlikte ırkçılığa karşı birlikte hareket çok daha büyük bir önem kazanmıştır. NSU Davası boyunca bir çok kentte kurulan inisiyatifler, yapılan toplantılar, etkinlikler, çekilen filmler, yazılan kitaplar bunun mümkün olduğunu gösteriyor.

Yıllardır antifaşist mücadelenin içinde yere alan DİDF olarak, bir kez daha ırkçılar tarafından katledilenleri saygıyla anıyor, bütün Türkiye kökenli işçileri, kadınları, gençleri ırkçılığa ve milliyetçiliğe karşı verilen mücadeleye katılmaya, güç vermeye çağırıyoruz.

Unutmamak gerekiyor ki, ırkçı cinayetlerle, Neonazilerle gerçek anlamda hesaplaşma ancak güçlü bir antifaşist mücadeleyle ve bütün uluslardan, bütün inançlardan insanların hayatın her alanında elele vermesiyle mümkündür.“
Teilen
2018-07/02-Sayı-566
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN