Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 594 - 22.05. - 02.07.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Yaşasın Enternasyonal Dayanışma

11 Temmuz sabahı medya mahkeme salonu önünde adeta karargah kurdu. Onlarca, tv-radyo-gazete çalışanı büyük bir heyecanla görevini yerine getirmek için ordan oraya koşturdu…

Ali ÇARMAN (Münih) 
Resim galerisi için tıklayın
Almanya kamuoyunda; 10 kişiyi öldürmek, banka soygunları yapmak ve bombalı saldırılar düzenlemekle suçlanan aşırı sağcı-ırkçı (NSU) terör örgütüne yönelik beş yıldır devam eden davada nihayet sona gelindi.

11 Temmuz sabahı medya mahkeme salonu önünde adeta karargah kurdu. Onlarca, tv-radyo-gazete çalışanı büyük bir heyecanla görevini yerine getirmek için ordan oraya koşturdu.

İstihbarat birimlerinin kontrolünde hareket eden ırkçı bir örgütün işlediği cinayetler ve insanlık dışı bu saldırılarda kimlerin parmağı olduğunun açığa çıkarılması, cinayetlerin bütün yanlarıyla çekincesiz aydınlatıldığı ve ırkçılara hak ettikleri cezanın verilmesi çok önem arz ediyordu.

Ancak mahkeme heyeti, savcıların talep ettikleri cezanın dahi gerisinde bir ceza verdi. Tabii ki, ırkçılar mahkemenin kararını sevinçle karşıladılar. Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi'nde görülen ve beş yıl sonra gelinen noktanın çok komik ve adaletin yerini bulmaması kabul edilir bir şey değil.

Sorunların kaynağı sömürüye dayanan sistemdir
Beş yıldır Münih’te devam eden ve milyonlarca euro harcanan mahkeme duruşmaları sürecinde yürüyüş, miting ve aydınlatma toplantıları gerçekleştirildi.

Polis teşkilatı, anayasayı koruma teşkilatı bilgileri neden gizlediler?

NSU'lu katillerin kimlerle bağlantıları vardı?

Cinayetler işlenirken seyirci kalan istihbarat ve yetkililer görevlerini yapacakları yerde utanmadan mağdurları suçlamaya ve kamuoyunu yanıltmaya çalıştılar.

Bizler bu kararı tanımıyoruz!
Mahkemenin açıklamış olduğu karar ne mağdurları ne de kamuoyu için tatmin edici olmadı. Zira hak yerini bulmadı. Baştan beri büyük bir metanet göstererek cesaretle cinayetlerin aydınlatılmasını talep eden aileler "Bizler bu kararı yeterli bulmuyoruz! Bizler mahkemenin bu kararını tanımıyoruz! Davamız devam edecek" diye tepkilerini açıktan ifade ettiler.

Binlerce kişi kararı protesto etti
"Emekçiler nezdinde bu davanın bitmediği mahkeme sonrası akşam saat 18'de başlayan yürüyüş ve mitingde belli oldu.

Mahkeme binası önünde toplanan beş bin kişi "Kararı protesto ediyoruz, mücadelemiz devam edecek" diye başlayan konuşmalara alkışlar ve sloganlarla eşlik etti.

Ve saat 18.30'da yürüyüş başladı. En önde katledilen 10 kişinin aile ve yakınlarının yer aldığı yürüyüş boyunca; "Kahrolsun faşizim, nazilere yer yok, yaşasın enternasyonal dayanışma" gibi sloganların yanı sıra naziler tarafından katledilen 10 kişinin isimleri dillerden düşmedi.

Binlerce kişi şehrin en işlek yerlerinde ve özellikle göçmenlerin yoğun bulunduğu güzergahtan geçerek ırkçılara olan tepkilerini dile getirdi.

Öyle görünüyorki Münih Yüksek Mahkemesi'nin vermiş olduğu haksız karar ve NSU sorunu Almanya’da tartışılmaya, sorgulanmaya devam edecek…
Teilen
2018-07/02-Sayı-566
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN