Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 578 - 31.01. - 28.02.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Merhaba’dan

24 Haziran Seçimleri

 
Türkiye, cumhurbaşkanını ve 27. dönem parlamentosunu belirlemek üzere sandık başına gitti. Tayyip Erdoğan, yüzde 52.6 oyla ilk turda cumhurbaşkanı seçildi. Muharrem İnce, yüzde 30.6, Selahattin Demirtaş yüzde 8.4, Meral Akşener yüzde 7.3 oy, Temel Karamollaoğlu yüzde 0.9, Doğu Perinçek yüzde 0.2 oy aldı. Milletvekilliği sonuçları ise şöyle: AKP yüzde 42.6, CHP yüzde 22.6, HDP yüzde 11.7, MHP yüzde 11.1, İYİ Parti yüzde 10 oy aldı. AKP yüzde 42.6 ile birinci parti oldu. AKP ile Cumhur İttifakı’nı oluşturan MHP, yüzde 11.1 oy aldı. 295 milletvekilinde kalan AKP, tek başına Meclis çoğunluğunu sağlayamazken AKP ve MHP’nin toplam milletvekili sayısı 344’ü buluyor. Millet İttifakı’nın çıkardığı milletvekili sayısı 189 oldu. HDP ise 67 milletvekili çıkarıyor.

Yurt dışı seçmen sayısı arttı
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun, yaptığı açıklamada, yurt dışındaki seçmenin istediği yerde oy kullanma işlemini gerçekleştirdiğini belirterek, son günlerde yurt dışındaki vatandaşların oy kullanımının arttığını ifade etti. Ahmet Sorgun, “Özellikle Almanya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olmak üzere birçok yerde ilave sandıklar kurulmasını talep ettik. Böylece yurt dışındaki vatandaşlarımızın daha uzun süre beklemeden oy kullanma işlemini gerçekleştirmelerini sağladık. 24 Haziran seçimlerinde yurt dışında ve gümrük kapılarında 1 milyon 486 bin 532 seçmen sandığa gitti.” diye konuştu.

Yüzde 10’da halaya duruldu
Geçtiğimiz nisan ayında HDK-Ulm’un çağrısıyla kurulan HDP Ulm ve Çevresi Seçim Platformu yoğun çalışma yürüttü. Bleichstr. 1 adresinde bulunan Tohum Kültür Merkezi’ni seçim bürosu olarak kullanan platform, büyük bir etkinlikle seçim sonuçlarını seçmenleriyle takip etti. “İrademize ve oyumuza sahip çıkıyoruz” şiarıyla seçim bürosu içinde ve dışında gerçekleşen etkinliğe toplamda 200’den fazla kişi katılarak, heyecana ortak oldu. Kitle öğle saatlerinde toplanırken, sonuçların açıklanmaya başlanmasıyla birlikte nefesler tutuldu. HDP’nin oyu yüzde 10 olduğunda ise, heyecanın ve endişeli bekleyişin yerini büyük coşku aldı, halaylar çekildi. Oy yüzdesi yükseldikçe coşku da arttı.

Nürnberg’de oylarını kullandılar
24 Haziran seçimleri için Nürnberg’de oy kullanacak olanlar Cadolzburg’ta endüstri binasında sıraya girdiler. Seçimin organize ve faaliyetinde kayda değer bir olumsuzluk olmadığını belirten gözlemci koordinasyonundan CHP sorumlusu Rıfat Çolak “Kayda değer hiç bir olumsuzluk olmadığı gibi müşahitler ve sandık sorumluları da sempati ve dayanışmayla seçmen vatandaşlara hizmet verilmiştir” dedi. HDP organizasyonundan Hasan Karakulak ise “Her ne kadar bir önyargı özetimindeysek de yinede biz arkadaşlar hep beraber kısa sürede önyargıları bertaraf etmeyi başardık” dedi.

Nerede çıktı
Bavyera ile Baden-Württemberg eyaletlerini kapsayan İş Rehberleri Nerede’nin bu 13. kez buluşması okurlarımızla… Son sayılarımızda sürekli haber, duyuru ve reklamlarını yaptığımız Nerede rehber, çıktı da dağıtılmaya başlandı bile. Merhaba tarafından 2006 yılından beri her yıl çıkan Güney Almanya İş Rehberleri Nerede’nin bu 13. kez buluşması okurlarımızla. Rehberlerimiz her iki eyalette de yoğun olarak dağıtılacak. Sıcağı sıcağına okurlarına merhaba diyen rehberlerimiz, dağıtıldığı yerlerde büyük ilgi görürken, bu yılki rehberlerimiz için de tarafınızdan yapılacak olan yorum, öneri ve değerlendirmeler de tarafımızca dikkate alınacak. Büyük bir emek ve sorumluluğun ürünü olan iş rehberlerimizi her an elinizin altında tutacağınızın garantisini veriyoruz…

HDK-A Kadın Meclisi Girişimi toplandı
Halkların Demokratik Kongresi-Avrupa (HDK-A) Kadın Meclisi Girişimi, 22-24 Haziran’da Almanya’nın Lörrach kentinde bir araya geldi. Avrupa çapında, yerel örgütlenmelerin esas alınacağı, tabandan örgütlenen kadın meclisleri oluşturmak için toplanan kadınlar, “Nasıl bir kadın örgütlenmesi?” sorusuna cevap aradı. Toplantı sonucunda, kadın yönetmeliği ve koordinasyon oluşturan HDK-A Kadın Meclisi Girişimi, önümüzdeki günlerde bir deklerasyon yayınlayacak.

Toplantının diğer ana gündemleri ise, Avrupa’da kadın örgütlenmesi, HDK-A kent ve ülke kadın meclislerini oluşturmak ve 25 Kasım ve 8 Mart’a yönelik planlama yapılması idi.

Meşale Tolu'ya "Anın Kadını" ödülü
Almanya’da yayımlanan kadın dergisi Emotion‘un, Meşale Tolu’yu “Emotion Ödülleri”ne aday gösterdiği Gala Töreni, Hamburg’da Curio-Haus’da gerçekleştirildi. Meşale Tolu, birçok kategoride gösterilen adaylar arasında “Anın Kadını” kategorisinde “Emotion Award 2018” ödülüne okurları ve jüri tarafından en çok oyu alarak birinci seçildi. Ödül Frankfurter Rundschau muhabiri Anja Reschke tarafından Meşale Tolu‘ya takdim edilmek üzere ailesi adına katılan Gülay Tolu’ya teslim edildi. Meşale Tolu ise törene yolladığı mesajda‚ “Tutuklu olduğum 8 ay boyunca en büyük desteği kadınlardan aldım. Bugün yine kadın dergisi Emotion tarafından dayanışmanın en güzel örneğini yaşamış oldum, bundan dolayı sizlere teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Hollanda’dan garip bir karar
Hollanda koalisyonu skandal bir karara imza attı. Rotterdam kentinde Türklerin seçim gecesi sokaklarda zafer kutlaması yapmasından rahatsız olan koalisyon, “kamu düzenini bozabilecek” seçimlerin Rotterdam’da yapılmasına izin verilmemesini öngören bir madde eklendiğini duyurdu. Liberal VVD’nin grup başkanı Vincent Karremans’ın, çok sayıda Türk’ün çeşitli siyasi ve sportif olaylarda sokaklara çıkıp korna çaldığını, sevinç turları attığını bunun da kentte gerginliğe neden olduğunu belirten açıklaması şaşkınlık yarattı.

Augsburg’ta ırkçı parti AfD protesto edildi
Irkçı parti AfD (Almanya için Alternatif)‘nin Augsburg şehrinde iki günlük genel kongresini yapacağı ilan edildikten sonra ilerici güçler harekete geçtiler. Sendikalar, Sol Parti, Yeşiller, SPD, antifaşist gençler ve demokratik kurumların ortak çağrısı günler önce dağıtılarak halk bilgilendirildi.

30 Haziran günü gençler AfD kongresinin yapılacağı fuar salonunda sabah saat 09.00’dan itibaren toplanmaya başladılar. Yüzlerce genç büyük bir öfke içinde „Naziler defolsun, Irkçılığa hayır, Faşizme karşı omuz omuza, Irkçılar alternatif olamaz“ sloganlarını haykırarak kongreye gelenleri protesto ettiler.

Faşizme karşı ölümüne direnen bir kadın: Lilo Hermann
Almanya’da faşizmin iş başına getirilmesinin akabinde ülkenin dört bir yanında görülmedik bir terör estirildi. Zira o yıllar aynı zamanda işçi sınıfının da güçlü örgütlere ve güçlü bir komünist partisine sahip olduğu yıllardı. Bütün hayali Sovyetler'i işgal ederek oradan daha doğuya yayılmak olan faşist Hitler, bunun için öncelikle Almanya’da işçi örgütlerini, demokratik tüm kurumları ve komünistleri hedef aldı. En azılı faşistlerden oluşan Gestapo kudurmuşçasına saldırdı. Hak, hukuk, adalet her şey ama her şey tek bir adamın ağzına bakıyordu. Almanya’da antifaşist kadın hareketi bakımından akıllardan silinmeyecek birçok örnek vardır. Onlardan biri de Liselotte Hermann’dır...

NSU terör örgütü değilmiş!
Almanya’da 8'i Türkiyeli 10 kişiyi öldürmek, banka soymak ve bombalı saldırılarda bulunmakla suçlanan ırkçı Nasyonal Sosyal Yeraltı (NSU) terör örgütü davasındaki baş sanık Beate Zschaepe’nin avukatlarından Anja Sturm, NSU'nun hukuki anlamda terör örgütü olmadığını savundu.

Zschape’nin, cinayetleri işleyen, bombalı saldırılar gerçekleştiren ve banka soygunları yapan Uwe Mundlos ve Uwe Böhnhardt ile sadece kaldıkları evi paylaştığını ileri süren Sturm, terör örgütü kurmak için en az üç kişinin gerekli olduğunu, bundan dolayı NSU’nun hukuki anlamda bir terör örgütü olmadığını iddia etti.

NSU davasında karar haftaya açıklanıyor
Almanya’da 2001-2007 yılları arasında sekizi Türkiyeli on kişinin ölümünden sorumlu tutulan ırkçı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütüyle ilgili davada sona gelindi. Yaklaşık beş yıl önce Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde başlayan davanın duruşmasında NSU örgütünün hayatta kalan tek üyesi ve davanın baş sanığı Beate Zschäpe son sözünü söyledi. Zschäpe, cinayetleri işlemekten doğrudan sorumlu tutulan, ancak bugün hayatta olmayan Uwe Börnhardt ve Uwe Mundlos’tan kendini ayrı tutarak “Beni istemediğim ve yapmadığım bir şey yüzünden başkalarının yerine lütfen mahkum etmeyin” dedi. Zschäpe, Börnhardt ve Mundlos’un kurbanlarını neden farklı yerlerden seçtiğini bilmediğini ifade etti. Irkçılıktan uzaklaştığını belirten Zschäpe, ırkçı fikirlerin kendisi için “hiçbir anlamı olmadığını” ve ırkçılık defterini kapattığını söyledi.

Sırp asker, Bosna Hersek'e iade edildi
Bosna'da 1992-1995 yıllarındaki savaşta ülkenin kuzeyindeki Prijedor'da suç işlediği şüphesiyle Almanya'da yakalanan eski Sırp asker Milorad Obradovic Bosna Hersek'e iade edildi. Bosna Hersek Savcılığından yapılan açıklamada, başkent Saraybosna'daki Uluslararası Saraybosna Havalimanında 51 yaşındaki Obradovic'in teslim alındığı belirtildi.

"Etnik temizliği durdurun"
Fransa'nın Strazburg kentinde toplanan AP Genel Kurulu'nda, Myanmar hükümetine Arakanlı Müslümanlara yönelik etnik temizliği durdurma çağrısında bulunan karar tasarısı kabul edildi. Parlamenterlerin kabul ettiği tasarıda, Myanmar'ın zulümden kaçan Arakanlı Müslümanların evlerinin sistematik bir şekilde yakılmasına, kadın ve kız çocuklarına yönelik cinsel şiddete acilen son vermesi gerektiği belirtildi. Tasarıda, Bangladeş ve Myanmar'a kendi topraklarına dönmek isteyen Arakanlı Müslümanların güvenli dönüşünü sağlamak için gerekli tedbirleri alması çağrısı yapıldı.

Merhaba Tatil 15 Temmuz’da çıkacak
Türkiye’ye gidecekler için yine özel bir sayı hazırlığında olan gazetemiz Merhaba, tatil heyecanınıza bu yıl 7. kez ortak olacak. Merhaba Tatil Özel 2018, geniş konseptiyle 15 Temmuz’da gazetemizle birlikte çıkacak. Her yıl izin mevsimiyle birlikte sevinç ve heyecanla çarpan yüreklerin sesine kulak veren gazetemizin hazırladığı tatil özel sayısıyla, yolculuğunuza emin adımlarla çıkabilir, binlerce kilometre yol katederken uğrak yerlerinde sizleri bekleyen eşsiz tabiat güzelliklerinin kucağına kendinizi bırakabilir ve bu keyfin tadına varabilirsiniz...

Memleket yolculuğu başladı
Yaşadıkları ülkelerden tatillerini Türkiye’de geçirmek üzere yola çıkan vatandaşlar, Kapıkule Gümrük Kapısı’ndan yurda giriş yapmaya başladı. Almanya’dan Türkiye’ye gelen İsmail Düzgün yaptığı açıklamada, yıllık iznini Ankara’da geçireceğini söyledi. Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü de temmuz ayından itibaren oluşması beklenen yoğunluğa karşılık verebilmek için personel ve peron sayısını artırdı. 24 saatte Trakya’daki sınır kapılarından 2 bin 55 araçla yaklaşık 9 bin yurt dışında yaşayan Türk vatandaşı Türkiye’ye giriş yaptı.

Berlin'de 10. Uyum Zirvesi
Merkel, başkent Berlin'de, Başbakanlıkta düzenlenen 10. Uyum Zirvesi'ne katıldı. Başbakan Merkel, zirvenin ardından Göç, Mülteciler ve Uyum Bakanı Annette Widmann-Mauz ve "Yeni Alman Organizasyonları" adlı göçmen kuruluşunun sözcüsü Ferda Ataman ile ortak basın toplantısı düzenledi. Merkel, toplum içindeki birlikteliğin korunması için ayrımcılığın önlenmesi gerektiğini vurguladı.

İsim sorunu anlaşması Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Makedonya ile Yunanistan arasındaki isim sorunu için "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti" ismi üzerine anlaşmaya varıldığını açıkladı. Makedonya Başbakanı Zaev, düzenlediği basın toplantısında, iki ülke arasındaki isim sorununun çözümüne yönelik varılan karar hakkında bilgilendirmede bulundu. Yunanistan ile Makedonya arasındaki sorunu çözerek büyük bir dostluk kurduklarını söyleyen Zaev, "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti" ismi üzerine anlaşmaya varıldığını, bunun tarihi ve asırlık bir çözüm olduğunu vurguladı.

Savunma işbirliği projesi
Avrupa Birliği (AB) üyesi 9 ülke, Birlik'ten bağımsız olarak kriz döneminde hızlı bir şekilde müdaheleyi kolaylaştıracak bir askeri kuvvet kurmak için niyet mektubu imzaladı. Lüksemburg'da AB Dışişleri Konseyi için bir araya gelen 9 ülkenin savunma bakanları, "Avrupa Müdahale İnisiyatifi" olarak adlandırılan ve kriz durumlarında askeri güçlerin hızlı bir şekilde harekete geçirilmesini öngören savunma işbirliği projesi için niyet mektubuna imza attı. Fransa'nın öncülüğüyle ortaya çıkan inisiyatife Almanya, Belçika, İngiltere, Danimarka, Hollanda, Estonya, İspanya ve Portekiz katıldı.

Uçan taksiler Ingolstadt'ta hayata geçiriliyor Bavyera eyaletinin teknoloji merkezlerinden biri olarak kabul edilen Ingolstadt, ilk uçan taksi testine ev sahipliği yapacak. Audi ve Airbus şirketlerinin temsilcileri, Almanya Ulaştırma Bakanı Andreas Scheuer, Dijitalden Sorumlu Devlet Bakanı Dorothee Bär ve Ingolstadt Belediye Başkanı Christian Lösel, kentte uçan taksilerin geliştirilmesini öngören bir bildirge imzaladı. Bakan Scheuer, hava taksilerinin uzun süre bir gelecek vizyonundan daha fazlası olduğunu söyledi. Scheuer, "Uçan taksiler, kent ve kentsel alanlarda tıbbi ulaştırma da dahil olmak üzere tamamiyle yeni olanaklar sağlıyor" dedi.

Fırat Arslan 4. kez Dünya Şampiyonu
Türk profesyonel boks tarihinin ilk ve tek dünya şampiyonu Fırat Arslan, Karlsruhe kentinde Arjantinli Pablo Mathias Magroni’ye karşı dünya şampiyonluğu için yumruk salladı. Son derece güçlü yumrukları ile ün salan rakip kazandığı 19 maçın 15’ini nakavtla sonlandırdığı için tam bir nakavt makinası olarak biliniyordu. Karşılaşma rakibin sporcuya ardarda vurduğu sert yumruklarla başladı. İlk saniyeleri rakibini analiz etmekle geçiren Fırat Arslan, henüz ilk dakikada yakaladığı bir açığı iyi değerlendirerek, rakibinin çenesine vurduğu bir yumruk ile nakavt etti.

“Çift başlı Arnavut Kartalı”na tepki
Asırlık Sırp-Arnavut gerginliği, Rusya’nın ev sahipliğinde düzenlenen 2018 FIFA Dünya Kupası’ndaki Sırbistan-İsviçre maçında bir kez daha gündeme geldi. Geçmişi 17. ve 18. yüzyılda Arnavutların büyük kısmının İslam’ı kabul etmesine, 1804’teki ilk Sırp ayaklanmasına ve 20. yüzyılın başlarında yaşanan Balkan Savaşları’na kadar uzanan ve Kosova’da 1998-1999’da yaşanan kanlı çatışmalarla adeta tavan yapan gerginlik, İsviçre forması giyen Arnavut kökenli Kosovalı Xherdan Shaqiri ve Granit Xhaka’nın attıkları gollerden sonra elleriyle “Arnavut kartalı” yapmasıyla yeniden baş gösterdi. Sırbistan’a attıkları goller sonrası Arnavut Kartal’ı işareti yapan İsviçreli futbolcular Shaqiri ve Xhaka, FIFA’dan 10 bin İsviçre Frangı para ceza aldı.


info@merhaba.info
Teilen
2018-07/01-Sayı-565
Merhaba TV
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN