Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 580 - 04.04. - 06.05.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Meksikalı çizer Angel Boligan 1. oldu

Don Quichotte e-Mizah Dergisi ve İstanbul Düşünce Derneği'nin düzenlediği "Çocuk Gelin Yoktur, Çocuk Tecavüzü Vardır" konulu 11. uluslararası karikatür yarışmasının ödül töreni İstanbul Maji Gallery'de yapıldı.

Merhaba Haber Merkezi 
Resim galerisi için tıklayın
Ünlü Karikatürist-Grafiker Erdoğan Karayel'in yönettiği e-mizah dergisi Don Quichotte'un düzenlediği 11. uluslararası karikatür yarışması, bu yıl İstanbul Düşünce ve Eğitim Derneği'nin desteğiyle gerçekleşti.

62 ülkeden 419 karikatürcünün sadece 38 günde, toplam 832 karikatürle katıldığı yarışmada birincilik ödülünü Meksikalı usta çizer Angel Boligan kazandı. İkincilik ödülü Endonezyalı sanatçı Jitet Kustana ve Yunanlı sanatçı Konstantinos Tsanakas arasında paylaştırıldı. Üçüncülük ödülünü ise İspanyalı kadın çizer Anne Derenne kazandı. Yarışmada ayrıca çeşitli kurumlar adına özel ödüller ve mansiyonlar da verildi.

31 Mayıs Perşembe günü saat 15.00'te gerçekleşen ödül törenine karikatürün büyük ustaları da geldi. Başta Tan Oral olmak üzere, Musa Kart, Bülent Arabacıoğlu, Köksal Çiftçi, Öznur Kalender, Raşit Yakalı, Eray Özbek, Necmi Yalçın, Hilal Özcan, Saadet Yalçın ve Coşkun Göle gibi usta çizerler Erdoğan Karayel'i bu anlamlı günde yalnız bırakmadılar.

Karikatür yarışmasının ödül töreni, Kemal Alemdaroğlu, Türker Ertürk gibi cemiyet, sanat ve iş dünyasından önemli isimlerin katılımıyla İstanbul’da MAJİ Luxury Event Kültür Sanat Merkezi’nde yapıldı.

"Avrupa’da birinciyiz"
Törende açılış konuşmasını yapan Don Quichotte E-Mizah Dergisi Yöneticisi, Karikatürist Erdoğan Karayel, “Türkiye, kız çocuklarının küçük yaşta evlendirilmeleri konusunda dünyada yedinci sırada yer alıyor ama Avrupa’da birincisiyiz. Çok trajik bir sorun. Umudum dünya sıralamasında çok daha gerilere gitmemiz yönünde. Biz karikatüristler bu konuda farkındalık yaratmak için elimizden geleni yapmaya çalıştık” dedi.

Karikatür denilince güldürmenin akla geldiğini belirten Karayel, “Karikatür sadece güldüren bir sanat değil, evrensel bir sanat. Evrensel karikatür, dünya genelinde yaygın olarak konuşulan 2 bin 500 dilin hepsini konuşabiliyor. Yarışmamıza katılan 62 ülkeden çocuk gelin sorununu yaşayan, ve/ya yaşamayan ülkelerin çizerleri empati yaparak, bu trajik sorunu kendi ülke ve toplum anlayışıyla değerlendirerek kağıda yansıttılar.” dedi.

"Günde yaklaşık 39 bin kız çocuğu erken yaşta gelin oluyor"
Gelişmekte olan ülkelerin birçoğunda, kız çocuklarının daha ergenliğe girmeden evlenmek zorunda bırakıldığına ve dünya genelinde 18 yaş altı her 5 kızdan 1’inin genç yaşta evlendirildiğine dikkat çeken İstanbul Düşünce ve Eğitim Derneği Başkanı Gaye Donay ise, “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi zoraki çocuk evliliklerini yasaklamıştır. Fakat asıl sorun, bu bildirgede, çocuğun evlenmeye razı olabileceği yaşın açıkça belirtilmemiş olmasıdır. Bildirgedeki bu açık, caydırıcı olmaktan öte neredeyse teşvik edici bir nitelik taşıyor. Dünya genelinde, günde yaklaşık 39 bin kız çocuğu erken yaşta gelin oluyor. Biz bu konuya sanat aracılığıyla bir farkındalık, duyarlılık yaratmaya çalışarak, kadına ve çocuğa sahip çıkmayı hedefledik. Kültürel değerlerden yoksun eğitimin artık bize bu gelişmiş çağda, daha farklı nefesler ve sesler vermesini arzu ediyoruz. 'Çocuk Gelin Yoktur, Çocuk Tecavüzü Vardır' farkındalık projesini bu amaçla hayata geçirdik. Sosyal sorumluluk projeleri bir defaya mahsus olmamalı. Biz bu konuda çalışmaya devam edeceğiz. Ta ki hiç bir çocuk tecavüze uğramayana kadar!” dedi.

"Seçici kurul kadın karikatürcülerden oluştu"
Sadece Türkiye’de değil dünyada bir çok ülkede gözlemlenen 18 yaş altı evlendirilen kız çocukları trajedisini konu alan “Çocuk Gelin Yoktur, Çocuk Tecavüzü Vardır!” konulu karikatür yarışmasının seçici kurulu da Türk ve yabancı kadın karikatürcülerden oluştu.

İspanya’dan Adriana Mosquera, İran’dan Farzane Vaziri Tabar ve Shiva Zamanfar, Kolombiya’dan Elena Ospina, İtalya’dan Marilena Nardi, Meksika’dan Martha Barragan Mar, Brezilya’dan Natalia Forcat, Romanya’dan Nicoleta Ionescu ve Türkiye’den Saadet Demir Yalçın’ın yer aldığı seçici kurul, ödüle değer bulunan çalışmaları üç gün boyunca büyük bir titizlikle inceleyerek belirledi.

Projeye dünyanın değişik ülkelerinde yaşayan sanatçılar karikatürlerin yanı sıra videolu mesajlar da gönderdiler. Sosyal medyada yoğun olarak paylaşılan altmışa yakın video-mesajlarda sanatçılar toplumları bu trajik konuya duyarlı olmaya ve bu yönde düzenlenen kampanyaları destek vermeye davet ettiler.
Teilen
2018-07/01-Sayı-565
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN