Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 578 - 31.01. - 28.02.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

İşçilerin mücadelesinde bir yaprak

7 Minuten oyunu, 400 işçinin çalıştığı ve el değiştiren bir tekstil fabrikasında geçer. İşçilerin neredeyse tamamı kadındır. Zira kapitalistler en fazla sömürüyü kadın ve çocuk emeği üzerinden yaparlar…

Haber / Yorum: Ali ÇARMAN (Stuttgart)  
Resim galerisi için tıklayın
İşçi sınıfının bilinçlenmesi, kendi sınıfının mücadelecisi olması için söylenen sözlerin, yazılan yazıların haddi hesabı yok. Onun için bazı durumlarda işçinin hak alma mücadelesindeki bir pratiği yüzlerce söylevden daha etkili olur.

Kuşkusuz kavga salt fabrikada devam etmez. Hayatın bütün alanlarında, kimi zaman alttan alta, kimi zaman ise en yalın ve çarpıcı hali ile açıktan devam eder. İşçi sınıfının mücadelesi, bunun politik ve kültürel birikimi açısından Almanya epeyce deney sahibi.

Örneğin geçmiş yıllarda yaygın olan işçi tiyatroları deneyi. Bugün sömürücü egemen sınıflarca bu doğrultudaki çalışmalar binbir türlü zorlukla karşılaşsa ve olanaklar alabildiğince daraltılsa da Almanya’da işçilerin mücadele ve yaşamlarından kesitler aktaran tiyatral vb. çalışmalar hala var.

Buna bir örnek daha önceleri birçok şehirde oynanmış ve beğeni kazanmış "7 Dakika- 7 Minuten" adlı tiyatro oyunu. Oyun şimdi Stuttgart Theaterhaus’da sergilenmekte.

İşçi kadınlar ve temsilcileri
Tekstil işçiliği tarihi en ağır koşullarda vahşi sömürüye tabi tutulanların tarihidir. Bunun için de işçi sınıfı mücadelesinde tekstil işçilerinin ayrı bir yeri vardır. 7 Minuten oyunu, 400 işçinin çalıştığı ve el değiştiren bir tekstil fabrikasında geçer. İşçilerin neredeyse tamamı kadındır. Zira kapitalistler en fazla sömürüyü kadın ve çocuk emeği üzerinden yaparlar.

Bir oda ve kaderleri aynı olan 11 kadın. Günümüzde olduğu gibi, el değiştiren her fabrikada kazanılmış hakların yok edilmesi ve işten atılma korkusu işçilerin arasında elektrik akımı misali yayılır.

Yeni patron, işyerinin geleceği bahanesiyle temsilcilikten 7 dakikalık bir moladan vazgeçilmesini talep eder. İşyeri işçi temsilciliği başkanı Blanca önce biraz sessiz kalır. Temsilci kadınlar kendi aralarında tartışırlar. Kimsenin işinden olmamasını sevinçle karşılarlar. Hatta bu güzel haberi evine ulaştıran dahi olur. Öğle yemeğindeki 7 dakikalık bir kesinti için oylamaya gerek görmeden hepsinin öneriyi kabul edeceği bir hava var gibidir.

Kadınların gücü
İşyeri temsilciliği karar konusunda ikiye bölünür. Bir taraf patronların önerisini kabul edelim der, diğer taraf ise bugün küçük parmağımızı verirsek yarın kolumuzu kaptırırız diyerek karşı çıkar.

Alevli bir tartışma ve bağrışma devam ederken diğer yanda işçiler harıl harıl çalışmaktalar. Arada bir açılan kapıdan gelen tekstil makinalarının o korkunç gürültüsü kulaklarımızı zonklatıyor.

Tartışma; demokrasiden, parlamentolardaki kadın temsiliyetine kadar dallanıp budaklanır. Kobane’den gelen genç bir işçi kadın Kürtlerin parlamentosunda kadın temsiliyetinin yüzde 35 ama Almanya’da yüzde 31 olduğunu coşkuyla söyler.

Ve patronların yeni önerileri için demokratik oylamaya gidilir. Gizli oy açık sayım sonunda beş kişi kabul, beş kişi de reddeder. Herkes şaşkındır! Boş oyu kim verdi diye birbirini sorgulamaya başlarlar. Güven, yerini şüpheye bırakır.

Mücadeleci temsilciler
İşçi hareketi açısından mücadeleci ve her şart altında işçiden yana olan temsilcilerin rolü büyüktür. Bu gerçeklik, orta boy tekstil fabrikasındaki tartışma sürecinde bir kez daha kendini gösterir. Doğrudan yana olan temsilci; „Sadece kendi adımıza değil içerde çalışan 400 işçi adına hareket ettiğimizi unutmayalım.“ der. Ve her bir işçiden çalınan 7 dakikanın binlerce saat ettiğini, bunun da 7-8 işçinin işe alınması anlamına geldiğini sözlerine ekler.

Büyükçe bir masa etrafında oturan temsilcilerden bazılarının yüreğini korku cenderesi kaplar. Tek tek hesaplar yapılarak hülyalara dalınır. Tartışmaya kısa bir süreliğine ara verilir.

Dört saat süren yoğun tartışmanın ardından yeniden oylama yapılır. Tek tek okunan sonuçlar ile işçilerin molasından 7 dakikalık kesinti bir oy farkla kabul edilir. Beklenmeyen bu sonuçla odayı sessizlik kaplar.

Blanca ile en genç temsilci; „mücadele devam ediyor!“ derlerken patron cephesinden kesintinin 9 dakika olacağı haberi gelir.

İşçi mücadelesinde sendikalar
İtalya, Eritre, Almanya, Kolombiya, Kongo, İspanya, Yunanistan ve Suriyeli (Kürt) 11 kadın tiyatrocunun oynadığı oyun büyük beğeni kazandı. İzleyiciler ayağa kalkarak dakikalarca sanatçıları alkışladılar.

8 Haziran akşamı Theaterhaus sergilen oyunu Stuttgart ver.di şubesi de destekledi. İzleyiciler arasında işçi temsilsilerinin sayısı az değildi.

Oyun sonrası sendika sekreteri Sidar Çarman, Ariane Raad, Sabine Vogel ve oyunun yapımcısı Thomas Richhardt'ın katıldığı bir toplantı gerçekleştirildi. İşçilerin örgütlenmesinde ve mücadelesinde sendikaların çok önemli olduğuna dikkat çekilerek, amatör ve profesyonellerden oluşan santçılara bu cesaretli çalışmalarından ötürü teşekkür edildi. İzleyicilerin de sorularla katıldığı toplantı geç saatlere kadar sürdü.
Teilen
2018-07/01-Sayı-565
Merhaba TV
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN