Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 578 - 31.01. - 28.02.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Faşizme karşı ölümüne direnen bir kadın: Lilo Hermann

Genç ve direnişçi bir anne, 20 Haziran 1938'de Berlin Plötzensee'de, önceden kendilerine giriş bileti takdim edilen, özel övgüye değer faşistlerin gözleri önünde, cellat Friedrich Hehr tarafından katledildi…

Ali ÇARMAN (Stuttgart)  
Resim galerisi için tıklayın
Almanya’da faşizmin iş başına getirilmesinin akabinde ülkenin dört bir yanında görülmedik bir terör estirildi. Zira o yıllar aynı zamanda işçi sınıfının da güçlü örgütlere ve güçlü bir komünist partisine sahip olduğu yıllardı.

Bütün hayali Sovyetler'i işgal ederek oradan daha doğuya yayılmak olan faşist Hitler, bunun için öncelikle Almanya’da işçi örgütlerini, demokratik tüm kurumları ve komünistleri hedef aldı. En azılı faşistlerden oluşan Gestapo kudurmuşçasına saldırdı. Hak, hukuk, adalet her şey ama her şey tek bir adamın ağzına bakıyordu.

Direnişi başlatan komünistler
Gerek faşizmin iktidarını engellemek için, gerekse de daha sonra olağanüstü bir çaba ve direniş sergileyen komünist ve ilericiler bir bir tutuklanarak sokak ortasında infaz edildiler.

Alman halkının önemli bir bölümü faşizmi destekler duruma getirilmiş olsa da, komünistler bunun geçici bir yanılgı olduğundan hareketle yeraltı çalışmalarına giriştiler. Zira, faşizmin insanlık için korkunç bir iktidar olacağını ilk gören komünistler oldu.

Genç bir anne
Almanya’da antifaşist kadın hareketi bakımından akıllardan silinmeyecek birçok örnek vardır. Onlardan biri de Liselotte Hermann’dır.

1909 Berlin doğumlu Lilo Hermann genç yaşta Kızıl Öğrenciler grubunda çalışmayaa başladı. Lise öğrenimini tamamlayınca Teknik Üniversitede okumak için Stuttgart’a geldi. 1929’dan 1931 Eylül ayına kadar Stuttgart’ta kaldı. Komünist gençlik örgütünde faaliyet sürdürürken Ocak 1931’de bu kez işçi sınıfına yönelik çalışmalar için Devrimci Sendikal Muhalefet (Revolutionäre Gewerkschaftsopposition) örgütlenmesinde görev üstlendi ve kısa süre sonra yeniden Berlin’e döndü. Aktif çalışmaları ile dikkat çeken Lilo Hermann, 1 Kasım 1931’de partili (KPD) oldu.

Demokratik hak ve özgürlükler
Berlin üniversitesinde biyoloji bölümünde okurken, demokratik hak ve özgürlükleri savunmak için 110 arkadaşıyla birlikte hazırlanan bir çağrıya imza attı. 11 Temmuz 1933’de tüm imzacılarla birlikte üniversiteden atıldı. Bu dönem karanlık geleceğin habercisiydi; 30 Ocak 1933‘de Hitler iktidara gelmişti.

Komünist işçi gazetecisi olan Fritz Rau, faşistler tarafından tutuklanıp Aralık 1933'de katledildi. Bu saldırganlık Lilo Hermann’ın faşizme olan öfkesini daha da biledi.

26 Eylül 1934‘de yeniden Stuttgart’a dönerek Hölderlin caddesinde 22 no'lu eve yerleşti. Partinin verdiği tüm görevleri legal/illegal layıkıyla yerine getirdi.

Faşizme karşı mücadelede tutsaklık
Faşistler Lilo Hermann’ı bir silah fabrikasını havaya uçurmakla ilgili planları olduğu yalanı ile 7 Aralık 1935‘de Hölderlin caddesindeki evinde tutukladılar. Lilo’nun tutuklanmasını ise, partinin içine sızmış ve önemli bir mevkiye gelmiş Hitler’in iki ajanı olan Eugen ve Alfons Wicker kardeşler ihbar ederek sağladı.

Weimar caddesindeki kadın cezaevinde iki yıl kaldı. Dışarda yoldaşları boş durmadı. Genç bir anneyi, 19 aylık bir bebeğin annesini kurtarmak için geniş çaplı bir çalışma başlatıldı. Ancak faşistler idam konusunda geri adım atmadılar.

Berlin’de idam edildi
Genç ve komünist bir anne olan Lilo Hermann 30 Haziran 1937‘de idam edilmek üzere Berlin‘e götürüldü. Uluslararası kampanya sonucu idamı engellenmeye çalışılan Lilo Hermann’ın affını reddeden Hitler, ölüm emri verdi.

Genç ve direnişçi bir anne, 20 Haziran 1938'de Berlin Plötzensee'de, önceden kendilerine giriş bileti takdim edilen, özel övgüye değer faşistlerin gözleri önünde, cellat Friedrich Hehr tarafından katledildi.

Faşistler öyle utanmazlar ki, Barnimstrasse'den Plötzensee'ye kadar olan yolculuğun masrafları ailesine ödetildi. Cesedi öğrenim ve araştırma amacıyla kullanılmak üzere Berlin Üniversitesi Biyoloji ve Anatomi Enstitüsü‘ne teslim edildi.

Mücadele devam ediyor
Hitler Almanyası'nda idam edilen ilk kadın/anne olarak tarihe geçen Lilo Hermann’ın katledilişinin üzerinden 80 yıl geçti. VVN Stuttgart, Lilo Hermann Kültür Merkezi ve Stuttgart Gençlik Birliği‘nin çağrısıyla anma etkinliği gerçekleştirildi.

Birçok kez faşistlerin saldırısına uğrayan Lilo Hermann anıtının önünde yapılan anmada duygulu anlar yaşandı. Konuşmalar yapıldı. Hep birlikte işçi marşları okundu.

"Uzun yıllardır devam eden NSU davası, AfD'nin gelişimi ve mültecilerin hedef gösterilmesi, aslında kapitalist sistemin sorunudur" denerek faşizme karşı mücadelenin bugün de devam ettiğine dikkat çekildi.

Almanya’da faşizme karşı direnişi örgütlemede kadınların cesareti ve kararlılığı bize yol göstermeye devam ediyor. Lilo Hermann’ın direnişçi tutumu, cesareti ve kararlılığı bugün de örnek oluyor.
Teilen
2018-07/01-Sayı-565
Merhaba TV
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN