Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 578 - 31.01. - 28.02.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Augsburg’ta ırkçı parti AfD protesto edildi

Irkçılığa Hayır – Dayanışmaya Evet… Göçmen karşıtı ırkçı Almanya İçin Alternatif Partisi (AfD) iki günlük parti kongresinin yapıldığı Augsburg’da protesto edildi.

Ali ÇARMAN (Augsburg) 
Resim galerisi için tıklayın
Irkçı parti AfD (Almanya için Alternatif)‘nin Augsburg şehrinde iki günlük genel kongresini yapacağı ilan edildikten sonra ilerici güçler harekete geçtiler. Sendikalar, Sol Parti, Yeşiller, SPD, antifaşist gençler ve demokratik kurumların ortak çağrısı günler önce dağıtılarak halk bilgilendirildi.

30 Haziran günü gençler AfD kongresinin yapılacağı fuar salonunda sabah saat 09.00’dan itibaren toplanmaya başladılar. Yüzlerce genç büyük bir öfke içinde „Naziler defolsun, Irkçılığa hayır, Faşizme karşı omuz omuza, Irkçılar alternatif olamaz“ sloganlarını haykırarak kongreye gelenleri protesto ettiler.

Bayern eyaletinin tüm şehirlerinden getirilen polisler Augsburg’un her yanında adeta gövde gösterisi yaptılar. Tren istasyonu, tramvay durakları vb. belirli noktalarda üst aramaları ve kimlik kontrolleri yapıldı. Polisin kullandığı göz yaşartıcı gaz sonucu iki kişi hafif yaralandı. Birçok genç ise kısa süreliğine tutularak daha sonra serbest bırakıldı.

Şehrimiz renklidir renkli kalacak
Polis kontrolü aşıldıktan sonra gelinen toplanma alanında herkese eylem birliğinin hazırlamış olduğu „Şehrimiz renklidir renkli kalacak“ dövizleri dağıtılarak rengarenk bir tablo görüntü sağlandı.

Burada toplanan binlerce kişi hep birlikte enternasyonali söylediler. Gençliğin ve kadınların yoğun katıldığı toplanma yerinde polisin tutuklama girişimleri boşa çıkarıldı. Kamyonet içine kurulan sahneden „sayımız dört bini buldu“ duyurusu ile bütün kitle „yaşasın uluslararası dayanışma“ diye cevap verdi.

Saat 11.00‘de şehir merkezine doğru yürüyüş başladı. İki saat süren ve zaman zaman gerginliklerin olduğu yürüyüş esnasında çevreden büyük destek geldi. Evinin penceresine çok renkliliği ifade eden bayraklar asanlar, yürüyüşçülere su dağıtanlar ile Augsburglular şehirlerinde ırkçılara anlamlı bir cevap verdi.

Büyük yürüyüşe paralel olarak Augsburg’un merkezinde bir yürüyüş daha gerçekleşti. Buradaki eyleme iki bin kişi katılarak ırkçılığı protesto ettiler.

CSU’lu konuşmacıya çürük domates ve yumurta
İki koldan belediye meydanına gelenler ile katılımın altı bin olduğu duyuruldu. Sahnenin çevresine duvar ören polis gazetecileri dahi yaklaştırmadı. Konuşmalar ve kültürel program ile etkinlik devam ederken sahneye davet edilen CSU’lu politikacılar protesto edildiler. Kamuoyunda AfD’ye yakınlığı ile bilinen CSU’lu belediye başkanı sahneye çıkar çıkmaz ıslık ve sloganlar atılarak konuşması engellendi. Antifaşist gençler bu kez çürük domates, yumurta ve su şişeleri sahneye fırlatarak Augsburg Belediye Başkanı Kurt Gribl’i (CSU) konuşturmadılar.

Göçmen düşmanlığı ve sistemden kaynaklı sorunları kullanarak güç toplayan AfD ve PEGİDA gibi kurumlar polisin kanatları altında çalışmaktalar. Binlerce kişinin ırkçılığı protesto ettiği saatlerde, belediye meydanının biraz uzağında bu kez PEGİDA adlı ırkçı örgüte miting izni verilmesi utanç verici bir olaydır. Çifte bariyerler, yüzlerce polis koruması ile sayıları 20 olan PEGİDA yanlısı ırkçıları yüzlerce kişi protesto etti.

Irkçı ve nefret dolu söylemlerin toplumda yer bulmaması hep birlik olarak dayanışma ağını büyütme temelinde olabilir. Bertolt Brecht’in memleketi Augsburg, bugün bu gerçekliğe tanık oldu.
Teilen
2018-07/01-Sayı-565
Merhaba TV
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN