Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 578 - 31.01. - 28.02.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Seçimlere yurt dışından rekor katılım

Yeneroğlu: “Yurt dışındaki rekor katılım Cumhur İttifakına yüzde 60 destek, AK Parti’ye 5, MHP’ye ise 1 milletvekili kazandırmıştır.”

Merhaba Haber Merkezi 
AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu 24 Haziran Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili seçim sonuçlarını, “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde önümüzdeki dönemde kazanan taraf tüm Türkiye olacaktır. Bu seçimlerde yurt dışından katılımın yeni bir rekor düzeyinde olması ve yurt dışı oyların Sayın Cumhurbaşkanımıza yüzde 60 destek ve Cumhur İttifakına artı 6 milletvekili kazandırması takdire şayan bir gelişmedir. Yurt dışı seçmenin yarısının yaşadığı Almanya’daki Türkler yüzde 64.8 ile Recep Tayyip Erdoğan demiştir.” sözleriyle değerlendirdi.

Yeneroğlu açıklamasında şunları ifade etti:

“Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız bu seçimlerde dünya çapında bir örneklik göstermişledir. Resmi olmayan sonuçlara göre dış temsilciliklerimizde 1 milyon 357 bin 676, gümrük kapılarında ise 167 bin 990 olmak üzere toplamda 1 milyon 525 bin 666 yurt dışı seçmen oyunu kullanmıştır. Yüzde 50’lik bir orana tekabül eden bu katılım dünya diasporaları arasında yeni bir siyasal katılım rekoru anlamına gelmektedir. Yurt dışından seçimlere katılımda 1 Kasım 2015 seçimlerine kıyasla yüzde 5 ve 16 Nisan halk oylamasına göre de yüzde 2 oranında bir artış yaşanmıştır. Resmi olmayan sonuçlara göre oyunu kullanan yurt dışı seçmenlerimizden 900 bine yakını Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 776 bini ise AK Partimiz lehinde tercihte bulunmuştur. Böylece 16 Nisan halk oylamasındaki evet oylarının üzerine 60 bin artış sağlanmıştır.“

Yurt dışında en çok Türk seçmenin bulunduğu ülke olan Almanya’da 1 milyon 443 bin 585 seçmenin seçimlere katılım sağladığını kaydeden Yeneroğlu, „421 bin 845 kişi Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a, 362 bin 543 kişi ise partimize oy vermiştir. Aynı şekilde Belçika, Hollanda, Avusturya ve Fransa’daki seçmenler tüm baskı ve sindirme politikalarına karşı Cumhur ittifakına rakor düzeyde destek vermiştir. Cumhur İttifakına bu destek artı 6 milletvekili kazandırmıştır. Yurt dışı oylarla birlikte Aydın, Elazığ, Kars, Muş ve Hatay’da Ak Partimizin, Mersin’de de MHP’nin milletvekili sayısı artmıştır“ dedi.

Yeneroğlu, yurt dışındaki seçimlerin hem siyasi partiler hem de seçmenler açısından büyük fedakârlıklarla geçtiğini belirterek, „Bu denli yüksek bir katılımın olması takdire şayan bir gelişmedir. Bu sonuçta en büyük katkı ise AK Parti sevdalılarınındır. 60 ülke ve 123 seçim bölgesinde bölge, şube ve temsilcilikte gecesini gündüzüne katan binlerce isimsiz kahramanın özverili emeğinin payı büyüktür. Yurt dışındaki insanlarımız ‘Türkiye bize, biz Türkiye’ye emanetiz’ diyerek bu emanete sahip çıkmışlar, Cumhurbaşkanımızın ve partimizin yanında olmuşlardır. Çalışmalarımızda emeği geçen tüm dava kardeşlerime ve seçimini Cumhurbaşkanımızla partimiz lehinde kullanan dünyanın dört bir tarafındaki tüm seçmenlerimize teşekkür ediyorum.” dedi.
Teilen
2018-07/01-Sayı-565
Merhaba TV
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN