Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 580 - 04.04. - 06.05.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Lee'den geri dönüş anlaşmasına sert tepki

BM İnsan Hakları Myanmar Özel Raportörü Yanghee Lee, Myanmar hükümeti ve BM arasında imzalanan protokole sert tepki gösterdi.

AA (Cenevre) 
Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Myanmar Özel Raportörü Yanghee Lee, BM Cenevre Ofisi'nde devam eden İnsan Hakları Konseyinin 38. oturumunda Myanmar'daki insan hakları durumuna ilişkin hazırladığı yeni raporla ilgili bilgi verdi.

Myanmar hükümetinin halen ülkeye giriş izni vermediğinin altını çizen Lee, Hindistan'ın da Keşmir'deki Arakanlı sığınmacıları ziyaret etmek için yaptığı talebi henüz yanıtlamadığını aktardı. Lee, özel raportör olarak görevinin büyük kısmını yüz binlerce Arakanlı Müslüman'ın kaldığı Bangladeş'in Cox's Bazaar bölgesindeki kamplarda yürütmek zorunda kaldığına işaret etti.

Cox's Bazaar'daki kamplarda 1 milyona yakın Arakanlı Müslüman'ın kaldığını belirten Lee, bunların 128 bininin 2012'deki şiddet olaylarından kaçmak zorunda kalan Müslümanlar olduğunu dile getirdi. Lee, Tayland-Myanmar sınırında da yıllardır 121 bin sığınmacının kaldığı, yaşadıkları korkudan dolayı ülkelerine dönmeye cesaret edemediklerinin altını çizdi.

"Dehşete düştüm"
Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanların evlerine dönebilmeleri için Myanmar hükümeti ve BM arasında imzalanan protokolü eleştiren Lee, şöyle konuştu:

"Protokol metninin kamuoyuna duyurulmaması ve anlaşma şartlarında şeffaflık bulunmaması rahatsız edici. BM kuruluşlarının da dahil olduğu süreçte protokolü imzalayan tarafların, görüldüğü üzere Bangladeş'te yaşayan Rohingya halkını (Arakanlı Müslümanlar) 'sığınmacı' ve 'Rohingya halkı' olarak tanımamasından dehşete düştüm. En korkutucu şey ise Arakanlı sığınmacıların protokolün müzakere sürecinin hiçbir aşamasına dahil edilmemesi ya da bir bütün olarak geri dönüş süreciyle ilgili onlara danışılmamış olması."

Lee, Arakanlı Müslümanların dahil edilmediği geri dönüş sürecinin "gönüllü" olmasının mümkün olmadığını vurguladı. Özel Raportör Lee, konsey üyelerine seslenerek, "Bir an için duralım ve kendimize 'gönüllü, onurlu, güvenli ve sürdürülebilir' geri dönüşlerin ne anlama geldiğini ve buna mevcut çerçevede ulaşılabilir olup olmadığını soralım." ifadelerini kullandı.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Myanmar güvenlik güçlerinin, şiddet olaylarından kaçarak Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanların evlerine dönebilmeleri için Myanmar hükümeti ve BM arasında bir protokol imzalandığını açıklamıştı.

Avrupa Rohingya Konseyi (ERC) ve Arakan Rohingya Ulusal Örgütü (ARNO) dahil 23 Rohingya örgütünün 10 Haziran'da imzaladığı ortak açıklamada, "Protokolün özellikle Rohingya vatandaşlığı ve etnik kimliği meselesi olmak üzere Rohingya krizinin temel nedenlerine hitap etmediği konusunda derinden endişeliyiz." ifadesi yer almıştı.
Teilen
2018-07/01-Sayı-565
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN