Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 581 - 06.05. - 03.06.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Merhaba'dan

Karar için son günler

 
Yurt dışında oy verme işlemi sürüyor...

Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için yurt dışında yaşayan Türkiye vatandaşı seçmenler Almanya, Avusturya ve Fransa’da oylarını kullanıyor. Almanya‘da Berlin, Köln, Münih, Hannover, Hamburg, Nürnberg, Karlsruhe, Frankfurt, Essen, Münster, Düsseldorf, Stuttgart ve Mainz başkonsolosluklarına ait seçim merkezlerinde, Avusturya’da ise Viyana, Bregenz ve Salzburg başkonsolosluklarında oy verme işlemleri gerçekleştiriliyor. Fransa’da da Bordeaux, Lyon, Marsilya, Nantes, Paris ve Strazburg başkonsolosluklarında oylar verilmeye başlandı. Seçmenler 7-19 Haziran tarihlerinde yerel saat ile 09.00-21.00 arasında randevu alınmasına gerek olmadan oy kullanabiliyorlar. Almanya‘da bir milyon 445 bin, Avusturya’da yaklaşık 105 bin ve Fransa’da ise yaklaşık 330 bin kayıtlı seçmen bulunuyor.

Seçim sandıklarında uzun kuyruklar oluştu
Almanya’da “24 Haziran Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi” için 13 noktada kurulan sandıklarda oy kullanmak isteyen vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu. Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletindeki Essen, Düsseldorf ve Köln Başkonsoloslukları önünde zaman zaman bir kilometreye varan kuyruklar oluştu. Essen Başkonsolosu Şener Cebeci, seçim bölgelerinde hafta sonu olması dolayısıyla seçimlere büyük ilgi olduğunu ifade etti. Düsseldorf Başkonsolosu Şule Gürel de sandıkların yerel saat ile 09.00-21.00 arasında açık olacağını belirterek, seçmenlerin fazla beklememesi için sandık sayısını arttırdıklarını, hafta içi 10, hafta sonu ise 12 sandık ile hizmet verdiklerini kaydetti.

“Türkiye bize, biz Türkiye’ye emanetiz”
Yurt dışında yaşayan vatandaşlar Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için oy kullanmaya başladı. Konuyla ilgili açıklama yapan AK Parti İstanbul Milletvekili ve Yurt Dışı Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Mustafa Yeneroğlu, ‘‘Yurt dışındaki seçmenleri ‘Türkiye bize, biz Türkiye’ye emanetiz’ diyerek bu emaneti korumaya davet ediyorum.” dedi.

Yeneroğlu, “51 ülkede yaşayan vatandaşlarımız başkonsolosluklarda farklı tarihlerde açılacak sandıklarda 19 Haziran tarihine kadar oy kullanabilecekler. Gümrük kapılarında oy kullanma işlemi ise 24 Haziran’a kadar devam edecek” dedi.

Seçim çalışmaları yoğunlaştı
Nisan ayından kurulan HDP Ulm ve Çevresi Seçim Platformu yoğun çalışıyor. Kendi imkanlarıyla 500 afiş ve Ulm’a özel 7 bin 500 de bildiri bastıran ve kapı kapı dağıtan platformun koordinasyonu her perşembe toplanırken, her gün gönüllü aktivistler de seçim bürosunu açık tutuyor, seçmenleri bilgilendiriyor. HDP Ulm ve Çevresi Eş Sözcüleri Saniye Gürbüz Toprak ve Barış Çaktı yaptıkları açıklamada “Seçim büromuz seçimin son gününe kadar her gün açık kalacak” diyerek, seçmenleri bilgilendirmenin yanı sıra, çeşitli faaliyetler de düzenlendiğini kaydettiler. HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’ın daha önce geldiği seçim bürosuna, Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız da geldi.

Seçim çalışmaları sadece bölgemizde değil, tüm Almanya ve Avrupa'da yoğun bir şekilde, tüm partiler tarafından sürdürülüyor.

NSU davasında ırkçı Zschäpe için tahliye istendi
Almanya’da 8’i Türkiyeli, bir Yunan ve bir Alman polis memuru olmak üzere 10 kişinin ölümünden sorumlu tutulan ırkçı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütüne ilişkin davaya Münih’te devam edildi. Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde görülen davanın son duruşmasında baş sanık Beate Zschäpe’nin azletmek istediği, mahkeme tarafından görevlendirilen üç avukatı savunmalarına başladı. Zschäpe’nin uzun süredir mesafeli olduğu mahkeme tarafından görevlendirilen üç avukattan biri olan Wolfgang Heer, 43 yaşındaki müvekkilinin cinayet ve saldırı suçlarından beraat etmesini, sadece kundaklama suçundan ceza alması gerektiğini savundu.

"Türklerin ayrımcılığa uğramaları utanç verici"
Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, ülkedeki Türklerin birçoğunun ayrımcılığa maruz kalmalarının "utanç verici" olduğunu belirtti. Maas, Funke Medya Grubuna bağlı gazetelere verdiği röportajda, çalışmak için Türkiye'den Almanya’ya gelen göçmenlerin ülkenin parçası olduğunu belirtti.

Nazi dönemi 'kuş pisliği kadar'mış
Irkçı Almanya İçin Alternatif (AfD) Partisi liderlerinden Alexander Gauland'ın, Nazi dönemi ve Alman tarihindeki yerine yönelik yorumu ülkede tartışmalara yol açtı. Eş Başkan Gauland, partisinin Gençlik Kolları toplantısında yaptığı konuşmada, Almanya'nın Adolf Hitler'in ve Nazi Partisinin iktidarda olduğu 12 yılın sorumluluğunu üstlenmesi gerektiğini ancak bu dönemin Alman tarihinin "küçük ve önemsiz bir bölümü" olduğunu belirterek, "Nazi dönemi bin yılı aşan muzaffer Alman tarihi için ancak 'kuş pisliği kadar' bir lekedir." dedi.

Gauland’ın sözlerine tepki gösterdi
Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, ırkçı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi Genel Başkanı Alexander Gauland’ın "Nazi dönemi, bin yılı aşan muzaffer Alman tarihi için ancak kuş pisliği kadar bir lekedir." sözlerine tepki gösterdi. Seibert, Berlin'de düzenlenen basın toplantısında, Nasyonal Sosyalizm döneminin küçük gösterilmesini reddettiklerini ifade ederek soykırımın insanlık suçu olduğunu vurguladı.

Bavyera’da seçimlere yatırım için “haç”
Bavyera eyaletinde kamu kurumlarına haç asma zorunluluğu getiren yönetmelik yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre, eyalette bulunan kamu binalarının girişlerine haç asılacak. Uygulama, federal hükümete ait kurumları kapsamıyor. Eyalet hükümetinin aldığı karar, ülke genelinde tartışmalara yol açmıştı. Eyaletin Başbakanı Markus Söder, nisan ayında hazırlanan yönetmeliğe ilişkin, haçın dini sembolden öte, eyaletinin “kültürel damgası” olduğunu savunarak ‘’Haç bir dine ait sembol değildir’’ ifadelerini kullanmıştı. Muhalefetteki siyasetçiler ise Söder’e kararından dönmesi çağrısında bulunmuştu.

Almanya mülteciler için tazminat alacak
Avrupa Birliği’nin (AB), Almanya’ya, 2013 yılından bu yana ülkeye gelen yüz binlerce mülteci için yaklaşık 4,5 milyar euro (5,26 milyar dolar) tazminat ödeyeceği bildirildi. Deutsche Welle’nin, Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine dayandırdığı haberine göre AB, Almanya’ya, kabul ettiği AB üyesi olmayan her bir vatandaş için yaklaşık 3 bin euro ödeyecek. Gazetede yer alan haberde, AB’nin, 2013 yılından bu yana ülkesine aldığı yaklaşık 1,7 milyon mültecinin finansal yükünü tazmin etmek için Almanya’ya, 2021’den 2027’ye kadarki bir sonraki bütçe döneminde yaklaşık 4,5 milyar euroluk ödeme yapmaya hazırlandığı belirtildi.

SYKP Avrupa “NO PASARAN” dedi
SYKP Avrupa bir yıla yakın süredir devam ettirdiği “Erkek egemenliğe ve Heteroseksizme Karşı Mücadele” kampanyasının final etkinliği olarak İsviçre’nin Basel şehrinde, konunun güncel bağlantılarını da ele alan bir miting gerçekleştirdi. Claraplatz’da toplanan kitle bir süre burada sloganlar, halaylar eşliğinde beklerken mitinge katılan kimi kurum temsilcileri de burada konuya ilişkin konuşmalar yaptılar. SYKP Avrupa Eşsözcüsü Memduh Özdemir’in hoşgeldiniz konuşmasının ardından HDK Basel Kadın Meclisi, İGİF, Der Funke, Amitié Jeunesse Morteau, Özgür Emekçi Kadın Platformu, HDK İsviçre temsilcileri birer konuşma yaptılar.

Netanyahu protesto edildi
Başbakan Angela Merkel ile Berlin’de görüşen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu protesto edildi. Netanyahu’nun Merkel ile bir araya gelmesinden önce bir grup gösterici görüşmenin yapılacağı Başbakanlık binasının karşısındaki Federal Meclisin önünde toplandı. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı gösteri sırasında protestocular “Filistin’e özgürlük”, “Netanyahu hoş gelmedi” ve “Göreceksin mülteciler dönecek” şeklinde sloganlar attı. Protestocular Filistin bayrakları ile Gazze sınırında gönüllü hemşirelik yapan ve İsrail askerlerince öldürülen Rezzan Neccar’ın fotoğraflarının yanı sıra üzerinde “Cennette rahat uyu Rezzan Neccar. Filistin’e özgürlük” yazan pankart taşıdı.

AB’den Arakanlı Müslümanlara yardım
Avrupa Birliği (AB), Arakanlı Müslümanlara 40 milyon euro insani yardım yapacak. AB Komisyonu, zor durumdaki Arakanlı siviller için harcanmak üzere 40 milyon euroluk insani yardım paketini açıkladı. Komisyonun İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden sorumlu üyesi Christos Stylianides, yaptığı açıklamasında “Yüz binlerce insanın yardıma muhtaç olduğu Arakan krizi son aylarda eşi görülmemiş boyutlara ulaştı.” dedi.

İsrail’in Gazze ablukasını anlatıyorlar
İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ambargoyu delmek amacıyla 15 Mayıs’ta Norveç ve İsveç’ten yola çıkan filodaki aktivistler, uğradıkları limanlarda Gazze’ye yönelik ablukayı dünyaya anlatıyor.

Mavi Marmara gemisinde de bulunan eski Alman Milletvekili Annette Groth, İsrail’in gemiye yönelik düzenlediği saldırının 8’inci yıl dönümünde konuştu. Groth, Mavi Marmara’ya müdahale edildiği günün “tam bir felaket” olduğunu ve saldırıdan dolayı bugüne kadar kimsenin düzgün şekilde hesaba çekilmediğine dikkati çekti.

“Adalet tecelli etmiyor”
Avrupa Birliği (AB) vatandaşlarının yüzde 61’inin yaşadıkları ülkede adaletin tecelli ettiğine inanmadığı ortaya çıktı. AB’nin resmi anketlerini düzenleyen “Eurobarometer” 2-11 Aralık 2017 tarihleri arasında 28 üye ülkede 28 bin 31 kişilik örneklemle yaptığı “Adalet, Eşitsizlik ve Jenerasyonlar arası Hareketlilik” başlıklı araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Anket, AB üyesi ülkeler arasında adalet, eşitsizlik ve imkanlar gibi konularda ciddi görüş ayrılığına sahip olduğunu gösterdi.

NATO’dan 30 bin kişilik birlik iddiası
NATO’nun 30 gün içinde harekete geçebilecek 30 bin askerden oluşacak bir birliğin kurulmasını planladığı ileri sürüldü. “Welt am Sonntag” gazetesindeki haberde, NATO’nun Rusya’dan yapılacak bir saldırıya karşı reaksiyon yeteneğini iyileştirmek istediğine dikkati çekildi.

„Türkçe, siyasi malzeme meselesi değildir“
Belçika Eşit Haklar ve Yoksullukla Mücadeleden Sorumlu Devlet Bakanı Zuhal Demir “Belçika’nın Gent şehrindeki Türk öğrencilere okul sonrası anadil eğitimi verilmesinin kabul edilemez olduğunu” söyleyerek, Türkçe eğitim alan öğrencileri hedef aldı. AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, “Türkiye ve Türkçe karşıtlığının öğrencilerin eğitim hakkını gasp etmeye kadar sirayet etmiş olması kabul edilemez. Türkiye sevdalısı gençlerin kamusal alanda ve siyasette proaktif olmaları bu tiplerin nüfuzunu azaltacaktır” dedi.

Aşıkoğlu’ndan bayram mesajı
DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Mesajında, “Bir aylık Ramazan ikliminde, orucun derin manevî eğitimini, sahur ve iftarın bereketini, teravihin coşkusunu ve Kur’an tilâvetinin kalbimizde huşû uyandırmasının sevincini derinden hissederek gönüllerimizi coşturup maneviyatımızı canlandırdık” diyen Aşıkoğlu, “2018 yılı Ramazan ayının teması olan ‘Ölçülü Ol İsraf Etme’ başlığıyla israfa kaçmadan ve kibre düşmeden yemeye, sadaka vermeye ve giyinmeye çalıştık. Bu Ramazan’da ‘Bir kişinin yemeği iki kişiye, iki kişinin yemeği de dört kişiye yeter’ hadisince sofralarımızı, yiyeceklerimizi paylaşmaya özen gösterdik.” dedi.

Merhaba Tatil Temmuz’un ikinci haftası çıkacak
Türkiye’ye gidecekler için özel bir sayı hazırlama aşamasında olan Merhaba, yaklaşan tatil nedeniyle heyecanınıza ortak olmak için bir kez daha kolları sıvadı. Bu yıl 7. kez çıkacak olan Merhaba Tatil 2018, hummalı bir yapım aşamasında. Temmuz‘un ikinci haftası sizlere merhaba diyecek özel ekimize ilan vermek için hala 10 gününüz var. Özel ekimizin içinde yer almak ve izincilerle yol almak istiyorsanız elinizi çabuk tutun ve bu heyecana dahil olun… Bırakın Merhaba Tatil yolculuğunuza eşlik etsin. Nerede iş rehberi gibi gazetemizin internet sayfasında da ayrı bir bölüm olarak yer alacak Merhaba Tatil 2018 özel sayımıza evde, işte, yolda kısacası bulunduğunuz her yerde kolaylıkla ulaşabilecek ve bilgi sahibi olabileceksiniz.

Herkese yeteri kadar konut hakkı
Toplumsal sorunlar büyüdükçe egemen sınıfların gerçek yüzleri daha belirginleşmekte ve polisiye tedbirlere yönelmekteler. Stuttgart’da bir yanda başını sokacak bir evi olmadığı için orda burda yaşayan 3 bin 800 kişi ve konut bulamayan yüzlerce kişi, diğer yanda ise uzun süredir boş tutulan 11 bin daire vede sürekli artan kiralar. Yetkililer sorunu çözüm bulmak yerine binlerce boş daireyi spekülatörlere peşkeş çekmenin planlarını yapmaktalar. Ve pazartesi sabah saat 9‘da onlarca polis, taşaron işçiler getirerek işgal edilmiş evleri boşaltmaya başladılar. İki yaşındaki çocuğu ile genç bir annenin feryatlarını dinleyen olmadı. Evlerin boşaltılmasını protesto için Wilhelm-Raabe sokağına gelen elli kişi akşam daha büyük bir eylem organize etmek için harekete geçti.

Nerede Temmuz’un ilk haftası çıkıyor
Temmuzun ilk haftası sıcağı sıcağına elinizde olacak Nerede rehber yine yoğun çalışmaların eseri olarak 13. kez çıkacak. Bavyera ve Baden-Württemberg eyaletleri için iki ayrı rehber halinde çıkan İş Rehberleri “Nerede” temmuzun ilk haftası çıkıyor. 2006 yılından beri her yıl çıkan ve yeniliklerle daha da gelişerek büyüyen rehberler, sadece Güney Almanya’lı değil, tüm Almanya’da yaşayan Türkiyelilerin gözü kulağı oldu. Gördüğü yoğun ilgi üzerine, iki yıldan beri de iki ayrı rehber olarak, Baden-Württemberg ve Bavyera eyaletlerine özel çıkan “Nerede”, müşterilerine varlığını haberdar etmek isteyen firmaların olmazsa olmazı.

Ayrıca sadece kitap olarak değil, www.nerede.info adresi altında internette de yer alan “Nerede 2018 / 2019” temmuzda en güncel şekliyle elinizin altındaki en büyük rehber olacak.


info@merhaba.info
Teilen
2018-06/02-Sayı-564
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN