Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 581 - 06.05. - 03.06.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

DİTİB‘den Kitap ve Kültür Fuarı

“2018 Ramazan Ayı Kitap ve Kültür Fuarı” etkinlikleri tüm hızıyla devam ediyor.

Merhaba (Köln) 
Resim galerisi için tıklayın
Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ve Sosyal Dayanışma Merkezi (ZSU) işbirliğiyle düzenlenen “2018 Ramazan Ayı Kitap ve Kültür Fuarı” etkinlikleri tüm hızıyla devam ediyor.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selim Argun, bir dizi programlara katılmak üzere bulunduğu Köln’de “Kitap ve Kültür Fuarı"nı ziyaret etti. DİTİB tarafından ilki düzenlenen fuarın bundan sonra da devam etmesi dileğinde bulunan Argun, „Ramazan ayında Köln şehrine ve DİTİB Merkez Camii’ne kültürel zenginlik katacak olan bu kitap ve kültür fuarı düzenlendi. Bizim medeniyetimiz kitap medeniyetidir. Kitap anlamak için okunur. Farklı yayınevlerinden gelen yayınlarla, etkinliklerle buradaki Müslümanlar, soydaşlarımız ve Alman dostlarımız faydalanır. Fuarın hayırlara vesile olmasını teminni ediyorum“ dedi.

15 Haziran tarihine kadar kapıları açık olacak „Kitap ve Kültür Fuarı” hafta sonu birbirinden değerli konuşmacıları ağırladı. Etkinlik kapsamında çocuklara yönelik Nasrettin Hoca, Hacivat-Karagöz orta oyunları, şiir dinletisi, tasavvuf musikisi konseri gibi kültürel ve sanatsal bir çok etkinlikler gerçekleştirildi. Ayrıca çocukların el becerilerini geliştirmek ve teşvik etmek amacıyla ebru ve hat sanatı uygulamalı olarak gösterildi.

Etkinlikler dolu dolu devam ediyor
Moderatörlüğünü Köln-Hürth DİTİB Camii Din Görevlisi Yaşar Genel’in yaptığı panele DİB emekli Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Hüseyin Kayapınar konuşmacı olarak katıldı. Kayapınar panelde, “Müslümanın Yaratana ve Yaratılana Karşı Görevleri ve İslami Biliçlenme“ konulu sunum yaptı.

“Dinimizin temel kaynakları Kitap ve Sünnet” diyen Dr. Hüseyin Kayapınar, ayeti kerimlerle örnekler vererek İslam dinini ve Allah’ın bizlere buyurduklarını hatırlattı. “Peygamberin dediğine, peygamberin kendisine itaat edin” diyen Kayapınar, “Bütün dinlerin kaynağı vahiydir. Her dinin ortak temelleri vardır. Mesela Allah inancı, Peygamber inancı, Melek inancı gibi bütün dinlerde vardır. Yani inanılması gereken şeyler vardır, iman vardır, yaratana karşı olan görevler vardır, ahlak vardır, hukuk vardır. Allah’ın kitabı bir fizik kitabı değil, başka bir kitap değil. Allah’ın kitabında her şey açıklanmaz, namaz kıl der nasıl kılınacağı açıklanmaz, oruç tut der, nelerin orucu bozacağı anlatılmaz. Peki neye bakacağız. Rasul’ün sünnetine bakacağız” dedi.

Moderatörlüğünü Köln DİTİB Merkez Görevlisi Büşra Suiçmez’in yaptığı panele İstanbul Vaizi Ayşe Nur Özkan konuşmacı olarak katıldı. Özkan, “Ailede Öfke Kontrolü ve Olumsuz Duygularla Başa Çıkma“ konulu panelinde şöyle konuştu:

„Günümüzde her yeni gün cinnet geçiren, şiddete maruz kalan insanların acı hikâyelerine tanık oluyoruz. Ebeveynlerin çocuklarına şiddet uygulaması ile ilgili haberlerin yanında bir de kendi değerlerimize oldukça ters olan, çocuklarından şiddet gören anne ve babaların acılarını paylaşıyoruz. Tüm ilahi dinlerin merkezinde elbetteki insan vardır ve amaç insanın hem dünya hem de ahirette huzurlu bir şekilde yaşamasıdır. Dinler sadece ahirete yönelik söylemlerde bulunmaz, hayatımızın her alanını kapsayan dünya görüşü sunar. Tabi Peygamber Efendimizin öfke konusunda gerçekten de güzel tavsiyeleri var. Dini metinlerde öfke konusunda karşımıza çıkan en önemli tavsiye, öfkenin alışkanlık haline gelmesini önlemek. Bu koruyucu tedbirlerden sonra öfke anında neler yapılması gerektiği hem Kur’an’da hem de hadislerde yer alıyor. „
Teilen
2018-06/02-Sayı-564
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN