Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 581 - 06.05. - 03.06.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

SYKP Avrupa "NO PASARAN" dedi

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa örgütü İsviçre’nin Basel şehrinde “Türkiye’de Faşizme ve Kadın Düşmanlığına NO PASARAN” temalı bir miting gerçekleştirdi

Merhaba (Basel) 
Resim galerisi için tıklayın
SYKP Avrupa bir yıla yakın süredir devam ettirdiği “Erkek egemenliğe ve Heteroseksizme Karşı Mücadele” kampanyasının final etkinliği olarak İsviçre’nin Basel şehrinde, konunun güncel bağlantılarını da ele alan bir miting gerçekleştirdi.

Ağırlıklı olarak SYKP İsviçre örgütünün katıldığı mitinge Avrupa’nın kimi ülkelerinden SYKP’lilerin yanı sıra İsviçre’li demokrasi güçlerinden BastA, Kommunistische Jugend Schweiz, Der Funke, Halkların Demokratik Kongresi-İsviçre, Özgür Emekçi Kadınlar Platformu, Sosyalist Kadınlar Birliği – İsviçre, HDK Basel Kadın Meclisi, İsviçre Göçmen İşçiler Federasyonu, İsviçre Demokratik Haklar Federasyonu, Kürt – Türk – İsviçreliler Kültür Derneği (KUTÜSCH), Doğu İsviçre Halkevi Kültür ve Dayanışma Derneği (DİHKDD), Amitié Jeunesse Morteau, Kürdistan Komünist Partisi, CSK- Basel, Kızılbayrak çevrelerinden de katılım oldu.

Claraplatz’da toplanan kitle bir süre burada sloganlar, halaylar eşliğinde beklerken mitinge katılan kimi kurum temsilcileri de burada konuya ilişkin konuşmalar yaptılar.

SYKP Avrupa Eşsözcüsü Memduh Özdemir’in hoşgeldiniz konuşmasının ardından HDK Basel Kadın Meclisi, İGİF, Der Funke, Amitié Jeunesse Morteau, Özgür Emekçi Kadın Platformu, HDK İsviçre temsilcileri birer konuşma yaptılar.

Konuşmaların ardından şehrin en merkezi ve tarihi köprüsü olan Mitlere Brücke’ye doğru yürüyüşe geçen kitle yol boyunca Türkçe ve Almanca sloganlar attı. Kortej köprünün ortasında durarak bir mizansen gerçekleştirdi. Ortaçağ’da Basel’de gerçekleşen Cadı Avı sırasında cadı olduğundan şüphelenilen kadınların çuvala bağlanarak Mitlere Brücke’den atılmasını anımsatmak ve bu mantığın Türkiye’de başka bir biçimde devam ettiğini temsil etmek üzere Mitlere Brücke’den Rhein Nehrine faşizmi ve patirarkayı temsil eden iki çuval atıldı.

Markplatz’a kadar devam eden yürüyüş boyunca "Faşizme geçit vermeyeceğiz, Jin, Jiyan, Azadi Kadın, devrim, özgürlük, Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa, Kadın Düşmanı Tayyip Erdoğan, Tayyip kaç kaç kaç kadınlar geliyor, Yaşasın kadın dayanışması, Yaşasın devrim ve sosyalizm, Yaşasın devrim ve feminizm, AKP halka hesap verecek, Erdoğan halka hesap verecek" sloganları atıldı. Kitle Markplatz’da mitinge devam etti.

Kadına yönelik muhafazakar saldırılar
Mitingde ilk konuşmayı SYKP İsviçre Eşsözcüsü Olga Kasman gerçekleştirdi. Kasman kadın düşmanlığının dünyanın en eski baskı ve tahakküm meselesi olduğunu söyleyerek, bugün Türkiye’de faşizm, Avrupa’da yeni sağ dalga eşliğinde bu düşmanlığın devam ettirildiğine vurgu yaptı.

Olga Kasman Türkiye’de Erdoğan, AKP, MHP eliyle geliştirilmekte olan faşizmin en önemli ayaklarından birinin kadınları toplumsal alandan dışlamak, bugüne kadar kazandıkları hakları gasp etmek ve buna itiraz eden, direnen kadınları da yok etmek olduğunu belirtti.

Kadına yönelik muhafazakar saldırıların sadece Türkiye’de değil Avrupa’da da arttığını vurgulayan Kasman, Polonya’da İrlanda’da kürtaj yasağının hortlatılmaya, İspanya’da İtalya’da erkek egemen tahakkümün güçlendirilmeye çalışıldığına ve İsviçre dahil pek çok ülkede kadın ve erkeklerin hala eşdeğer işe eşit ücret alamadıklarına dikkat çekti.

SYKP’nin faşizme karşı tıpkı kadınların 25 Kasım’larda, 8 Mart'larda Türkiye’de, IŞİD’e karşı Kobane’de, Afrin’de, kürtaj karşıtı referandumu ezici şekilde kazanan İrlanda’da yaptığı gibi kadınca direnişi kendisine örnek aldığını belirten Olga, bu direnişin önümüzdeki seçimlerde HDP saflarında vücut bulduğunu belirtti.

Mitingte konuşma yapan Basels starke Alternative – BastA Tonja Zürcher de kadın düşmanı politikaların yüzyıllardır devam ettiğini belirterek, bu eşitsizliklerin sanıldığının aksine Avupa devletlerinde de yaygın olduğunu, Türkiye’de faşizme ve genel olarak kadın düşmanlığına karşı feminist dayanışmayı ve enternasyonal mücadeleyi büyütmenin önemini vurguladı.

Kapitalizmin dizginlenemeyen kar hırsı
SYKP kurucularından Mahir Sayın da mitingte bir konuşma yaparak, kapitalizmin dizginlenemeyen kar hırsının tüm dünyayı büyük bir silah deposuna çevirdiğini vurguladı, sistemin kendini sürdürebilmek için tüm dünyada sağ politikaları, savaşları ve Türkiye’de olduğu gibi faşizm denemelerini devreye soktuğunu kaydetti.

Türkiye’de faşizmin kurumsallaşmasının son aşamasına gelindiğini belirten Sayın, 16 Nisan’da tamamlanamayan sürecin 24 Haziran’da tamamlanmak istediğini vurguladı. Cumhur ittifakının faşizmin karanlık yüzü olduğunu söyleyen Mahir Sayın, bugün Türkiye’de faşizmi durdurabilecek tek gerçek gücün Halkların Demokratik Partisi etrafında toparlanan Demokrasi Cephesi’nin olduğunu vurgulayarak, bu cephenin faşizm karşısındaki tüm güçleri toparlayacak bir stratejiyle davranmasının önemine dikkat çekti.

Kommunistische Jugend Schweiz temsilcisinin de bir konuşma yaptığı miting SYKP Avrupa Eşsözcüsü Duygu Yıldız’ın mücadele ve direniş kararlılığı belirten konuşmasıyla son buldu.
Teilen
2018-06/02-Sayı-564
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN