Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 581 - 06.05. - 03.06.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

1. Alevi Festivali düzenlendi

AABK‘ya bağlı 5 Alevi derneği ortaklaşa olarak, 1. Alevi Festivali düzenledi.

Merhaba (Weil am Rhein) 
Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK)‘na bağlı 5 Alevi derneği ortaklaşa olarak Weil am Rhein‘da bulunan Büklü Düğün Salonu‘nda 1. Alevi Festivali düzenledi.

Açılış konuşması ve saygı duruşunun ardından AABK Başkanı Hüseyin Mat, Alevilerin toplumsal konumu, birlik içinde olmaları ve örgütlü bir güç olarak yaşam ve siyasal yaşamın öznesi olmalarının öneminin altını çizerken, seçimlere ilişkin olarak barajı aşan ve meclise güçlü bir giriş yapan HDP ile ikinci turda CHP adayı Muharrem İnce‘nin cumhurbaşkanlığı öngörüsü ve bu denkleme yönelik kurumsal tercihlerini ifade etti.

AABK Onursal Başkanı olan ve milletvekilliği adaylığı YSK tarafından reddedilen Turgut Öker ise konuşmasında HDP‘nin mecliste varlığını güçlendirmesi ve İnce‘nin cumhurbaşkanlığı formülünü kurumsal tercih olarak ifade ederek kurumsal birlik ve bütünlük içinde olunduğunun görüntüsünü çizmiş oldu.

Programa göre gerçekleşen görgü cemi sonrası, kısa bir semah sergilendi. Şenliğin iki sempozyumunda Dr. Gebauer Klaus, Gökay Akbulut, Beat Jans, Erdal Yıldırım, Sezgin Tanrıkulu, Ali Yıldırım, Müslüm Doğan, Hakan Alca, Ali Eryincan gibi çok sayıda öğretim görevlisi, araştırmacı, politikacı, sanatçı ve Almanya ve Türkiye'den milletvekili kimlikleri olan konuklarla süreçte Alevi kimliği, Alevilerin toplumsal duruşu, seçimler ve şeriatçı faşist diktatörlüğü pekiştirmeye yönelik baskın seçimde olması gerekenler üzerine geniş değerlendirme ve perspektifler sunuldu.

Programın müzik kısmında oldukça zengin bir sanatçı ve grup geçidi ile gerek deyişler gerek türkü ve halk şarkıları sunumları ile birbirinden güzel performanslar sergilendi. AKM korosu ve genç nesillerin bağlama resitali alevi kültürünün hem faşizmin hem de metropollerdeki emperyalist kültürün yıkıcı ve yok edici zorlamalarına karşın kaynağından gücünü alan bir çınar gibi direndiği ve umuda can taşıdığı resmedildi.

AABF BW Başkanı Ergün Özcan ve yönetimde yer alan Öner Önder ile yine Weil am Rhein AKM çalışanlarından Zeki Ateş, bu tür etkinlikler düzenlemeye devam edeceklerini kaydettiler.
Teilen
2018-06/02-Sayı-564
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN