Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 581 - 06.05. - 03.06.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

„Türkçe, siyasi malzeme meselesi değildir“

Yeneroğlu: „Belçika’daki Türk öğrencilerin temel hakkı olan Türkçe eğitimi bakanın siyasi malzeme yapabileceği bir mesele değildir.“

Merhaba Haber Merkezi 
Belçika Eşit Haklar ve Yoksullukla Mücadeleden Sorumlu Devlet Bakanı Zuhal Demir “Belçika’nın Gent şehrindeki Türk öğrencilere okul sonrası anadil eğitimi verilmesinin kabul edilemez olduğunu” söyleyerek, Türkçe eğitim alan öğrencileri hedef aldı.

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, “Türkiye ve Türkçe karşıtlığının öğrencilerin eğitim hakkını gasp etmeye kadar sirayet etmiş olması kabul edilemez. Türkiye sevdalısı gençlerin kamusal alanda ve siyasette proaktif olmaları bu tiplerin nüfuzunu azaltacaktır” dedi.

Yeneroğlu açıklamasında şunları ifade etti:

“Belçika gibi çok dilli bir ülkede göçmen kökenli olan Eşit Haklardan sorumlu bakanın böyle bir açıklama yapması esef vericidir. Bu kişinin geçmişteki tutum ve açıklamalarıyla ortaya koyduğu Türkiye karşıtlığı ve PKK yandaşlığını dikkate aldığımızda bu açıklaması anlaşılır gibi gelebilir. Zira daha önce de bu kişi, ‚Müslümanlar bizim değerlerimize adapte olamaz‘ demiş, PKK yanlısı gösterilerde boy göstermiş ve Türkiye karşıtı söylemleriyle dikkat çekmiş biridir. Açıklaması da Flaman milliyetçisi bir parti mensubiyetinin ve PKK yandaşlığının yansıması olan zihin dünyasının doğal bir tezahürüdür. Belki de böyle bir kişiliği bakan yapanların beklediği de zaten budur.“

Ancak Türkiye ve Türkçe karşıtlığının temel hak ve çocukların eğitimini gasp etmeye kadar sirayet etmiş olmasının kabul edilemez olduğunu kaydeden Yeneroğlu, „Belçika’daki Türk öğrencilerin temel hakkı olan Türkçe eğitimi bakanın siyasi malzeme yapabileceği bir mesele değildir. Normalde toplumda ve kurumlarda hakların eşit dağılımını takip için kurulmuş bir bakanlığı yürüten kendisi de göçmen kökenli olan bir kişiden beklenmesi gereken, göçmenlerin haklarını korumasıdır. Bu yaşanan, Avrupa ülkelerinde kilit noktalarda aktif olan malum PKK yandaşı çevrelerin Türkiye’ye ve Türk toplumuna ne kadar yabancılaştığını gösteren somut bir örnektir.

Belçika siyasetinin bu kişilere fırsat vermesi ayrıca üzerinde durulması gereken bir konudur. Türk toplumunun ve çoğulcu toplum iddiasını taşıyan tüm Belçikalıların gerekli tepkiyi göstermesi elzemdir. Ayrıca gençlerin kamusal alanda ve siyasette daha fazla proaktif olmaları ve haklarına sahip çıkmaları bu tiplerin nüfuzunu azaltacaktır.” dedi.
Teilen
2018-06/02-Sayı-564
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN