Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 581 - 06.05. - 03.06.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

NSU davasında ırkçı Zschäpe için tahliye istendi

Yıllardır yılan hikayesine dönen ve nihayet karar aşamasına gelen neonazi örgüt NSU davasında savunma avukatları süpriz bir açıklama yaparak, baş sanık ırkçı Beate Zschäpe için tahliye talebinde bulundular.

Merhaba Haber Merkezi 
Almanya’da 8’i Türkiyeli, bir Yunan ve bir Alman polis memuru olmak üzere 10 kişinin ölümünden sorumlu tutulan ırkçı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütüne ilişkin davaya Münih’te devam edildi. Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde görülen davanın son duruşmasında baş sanık Beate Zschäpe’nin azletmek istediği, mahkeme tarafından görevlendirilen üç avukatı savunmalarına başladı.

Zschäpe’nin uzun süredir mesafeli olduğu mahkeme tarafından görevlendirilen üç avukattan biri olan Wolfgang Heer, 43 yaşındaki müvekkilinin cinayet ve saldırı suçlarından beraat etmesini, sadece kundaklama suçundan ceza alması gerektiğini savundu. Heer savunmasında “Beate Zschäpe terörist değil. Cinayet planlamadı, silah temin etmedi, olaylara etkisi olmadı ve arkadaşları Uwe Mundlos ve Uwe Böhnhardt’ın işlediği suçları da mutfak masasından kumanda etmedi” dedi.

Sadece kundaklamadan ceza almalıymış!
Zschäpe’nin devletin güvenliğine yönelik işlediği iddia edilen suçlardan beraat etmesini isteyen avukat Heer, müvekkilinin Zwickau kentinde kaçtığı dairede yangın çıkarmaktan ceza alabileceğini belirtti.

Heer, “Bu yangın başsavcılığın iddianamesinde geriye kalan tek suçlama” dedi. Avukat Heer müvekkilinin kundaklama suçundan ne kadar ceza alması gerektiği konusunda ise bir açıklama yapmadı, ancak en yüksek ceza verilse bile Zschäpe’nin altı yıldır tutuklu olduğu için bu cezayı çoktan çektiğini savundu.

Beate Zschäpe kendisini ilk başta savunan ve mahkeme tarafından görevlendirilen üç avukat Wolfgang Heer, Wolfgang Stahl ve Anja Sturm’la uzun süredir mesafeli. Bu üç avukatın azledilmesi talebi, Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi’nce birçok kez reddedildi. Zschäpe’yi bu nedenle uzun süredir ilişkisinin iyi olduğu iki avukat, Hermann Borchert ve Mathias Grasel aktif olarak savunuyor. Dolayısıyla Zschäpe’yi mahkemede resmi olarak iki ayrı avukat ekibi savunuyor. Zschäpe’nin ilişkisinin iyi olmadığı Heer, Stahl ve Sturm’un bugün başlayan savunmalarının birkaç gün sürmesi bekleniyor.

Zschäpe için farklı ceza istenmişti
Zschäpe’nin güvendiği iki avukat Mathias Grasel ve Hermann Borchert savunmalarında müvekkillerinin NSU’nun işlediği cinayetlerde suç ortağı olmadığını savunarak sadece kundaklama ve hırsızlık suçlarına yardım etmekten en fazla 10 yıl hapis vezası alması gerektiğini savunmuştu.

Savcılık mütalaasında Zschäpe hakkında örgütün işlediği 10 cinayet için ömür boyu hapis cezası almasını talep etmişti. Mütalaada Zschäpe’nin ırkçı örgütün tüm eylemlerinde suç ortaklığının sabit bulunduğunu belirtilerek Zschäpe’nin tahliyesi durumunda gözetim altında tutulması için de şartların oluşmuş olduğu ifade edilmişti.

Başsavcı mütalaada örgüte yardım etmekle suçlanan Andre E. ile aynı şekilde örgüte yardım etmekle suçlanan tututuklu sanık Ralf Wohlleben hakkında 12 yıl hapis cezası talep etti. Davanın diğer sanıkları ise Carsten S. ve Holger G. de NSU örgütüne işlenen cinayetlerde yardım sunmakla suçlanıyor. Başsavcılık Holger G.’nin beş yıl, Carsten S.’nin ise üç yıl hapis cezası almasını istedi.

NSU örgütü 10 kişiyi öldürmek, iki bombalı saldırı ve 15 soygun düzenlemekle suçlanıyor. Zschäpe ve diğer iki örgüt üyesi 1998 – 2011 tarihlerinde yeraltına inmişti. NSU’nun diğer iki üyesi Uwe Mundlos ve Uwe Böhnhardt yakalanmadan intihar etmişti.
Teilen
2018-06/02-Sayı-564
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN