Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 581 - 06.05. - 03.06.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Solingen'in acıları hala taze

Solingen kundaklanmasına benzer faciaların tekrar yaşanmaması adına ayrımcılık, yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve İslamofobiyle mücadele büyük ehemmiyet taşımaktadır…

Zafer SIRAKAYA (İstanbul 3. Bölge Milletvekili Adayı) 
Solingen faciasının üzerinden 25 yıl geçmesine rağmen acıları ve izleri hâlâ tazeliğini korumaktadır. Öte yandan günümüzde de artarak ilerleyen ırkçı ve İslamofobik saldırılar, Solingen faciasının ardından yeterli önlemlerin alınmadığının en açık kanıtıdır.

Özellikle Almanya’da yabancı düşmanlığının artarak ilerlemesi ve son dönemde nazi gruplarının başlattığı yabancı düşmanlığı dalgası Türk göçmenleri hedefe koymuştur. Oysa ki Almanya’nın ayrılmaz bir parçası haline gelmiş Türk nüfusunun böylesine saldırılara maruz kalması, günümüz dünyasında insan hakları vurgusunu sıkça yapan batı medeniyetini içinden çıkılamaz bir çelişkiye sokmaktadır ve bu bağlamda Avrupa ırkçılıkla mücadelede sınıfta kalmıştır.

Solingen kundaklanmasına benzer faciaların tekrar yaşanmaması adına ayrımcılık, yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve İslamofobiyle mücadele büyük ehemmiyet taşımaktadır. Öte yandan, bu faciayı unutmamak ve ırkçılığa karşı ortak bir duruş sergilemek tüm vatandaşlarımızı ilgilendiren bir sorumluluktur. Bu ortak acı etrafında toplanarak farkındalığımızı dile getirmek, ırkçı saldırılara karşı durmak için belki de en önemli girişimlerden birini teşkil etmektedir.

Facianın 25. Yılı dolayısıyla düzenlenen programa Dışişleri Bakanı Sn. Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılmasına dair Almanya’da süregelen tartışmalar ise hâlâ bu ötekileştirici zihniyetin tahakkümünün bir göstergesi olarak tezahür etmektedir. Faciada can vermiş Türk vatandaşları anmaya yönelik olan bir programa Sn. Çavuşoğlu’nun katılımı böylesine tabi bir durum iken, bunun bir tartışma ortamına dönüştürülmesi Almanya’daki ırkçı saldırılara yönelik iki ülke arasındaki diyalog ümidini de baltalamaktadır.

Solingen faciasını unutmamak, ırkçı ve aşırı sağcı faaliyetlere yönelik ortak bir duruş sergilemek, vatandaşlarımızın ve sivil toplum kurumlarımızın farkındalıklarını arttırmak adına düzenlen anma törenlerine katılım büyük önem arz etmektedir. Genç ailesinin acısını yüreğimizde hissediyor ve başta Solingen olmak üzere, vuku bulmuş tüm ırkçı saldırılarda hayatını yitirenleri rahmetle anıyoruz.
Teilen
2018-06/02-Sayı-564
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN